December Music Season – Comprehensive List of Concerts in Chennai

Given below is a list of carnatic music concerts in Chennai. I will keep updating the list as frequently as possible. The list is as per information received from different sources. Some of the programs might change without my getting to know about the same, in which case, I will not be able to update this page with the changes. I have put a ? wherever I am not sure of the timings (mostly these concerts should be in the evening). A list of sabhas with address and phone no is given at the bottom of this page.

Source: Artist websites, newspapers (The Hindu), schedules released by sabhas, word of mouth etc

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

CHENNAI (DECEMBER) MUSIC SEASON 2011-12

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

8th December 2011 (Thursday)

10:00 AM – K. Bharat Sundar (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

10:30 AM – Kidambi Narayanan (Discourse) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

11:30 AM – Anugraha Sridhar (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

12:15 PM – S. Malavika (Vocal), Tirumarugal Dinesh Kumar (Violin), K.H. Vineeth (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

2:00 PM – Rahul Narayanan (Vocal), R. Ramkumar (That’s me) (Mrudangam) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy) **Free**

2:00 PM – K.P. Haricharan (Vocal), K.P. Nandini (Violin), S. Harish Kumar (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

2:15 PM – Vidya Subramanian (Vocal), H.B.Raguram (Violin), P.S.Sridhar (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

3:45 PM – Amrutha Venkatesh (Vocal), B.Ananthakrishnan (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – Roja Kannan (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

4:00 PM – Prabath & Pramod Gokhale (Vocal), R. Nagarajan  (Violin), N.P. Pannaga (Mrudangam), Hariharasubramaniam (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:30 PM – K. Subhiksha (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

4:30 PM – Jayashri Jayaramakrishnan (Vocal), Neela Jayakumar (Violin), V.R. Jayakumar (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

4:30 PM- M. Narmadha (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

4:30 PM – T.V. Ramprasadh (Vocal) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

4:30 PM – Sikkil C. Gurucharan (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Bangalore Arjun Kumar (Mrudangam), G. Guruprasanna (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

5:00 PM – T.V. Sundaravalli (Vocal – Theme – Thiruppugazh) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

5:00 PM – Namagiripettai Murugan (Nadaswaram), Tirunageswaram T.R.S. Manikandan (Tavil) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Free**

5:00 PM – Ritwika Ghosh (Bharathanatyan) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

5:30 PM – Latha Murali (Vocal), Trivellore Parthasarathy (Violin), Thillaisthanam Suryanarayanan (Mrudangam) @ 124, 3rd Street, Venkateswara Nagar, Pozhichalur (Thrimoorthi Sangeeetha Sabha)

6:00 PM – Vikram Raghavan (Vocal), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Sri Vaanamaamalai Mutt, Triplicane (Sri Vaanamamalai Mutt) **Free**

6:00 PM – Poornima Krishnan (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:00 PM – T.M.Krishna (Vocal), H.N.Bhaskar (Violin), Tanjavur Praveen Kumar (Mrudangam), N.Guruprasad (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:15 PM – Nandita Ravi (Vocal), Amritha Murali (Violin), Mannarkoil Balaji (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 PM – S. Sundar (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), Guruvayur Dorai (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

6:30 PM – T.N. Seshagopalan (Vocal) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:30 PM – P. Unnikrishnan (Vocal – Theme – Kandanum Kannanum), Embar S. Kannan (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

6:30 PM – Krishna Chidambaram (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – V. Subramanyam (Vocal) , R.K. Shriramkumar (Violin), Trichy Sankaran (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

6:45 PM- R.K. Srikantan (Vocal), R.S. Ramakant (Vocal Support), M.A. Sundaresan (Violin), Umayalpuram K. Sivaraman (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

6:45 PM – Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), N. Manoj Siva (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

7:00 PM – Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), Manoj Siva (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

7:15 PM – Srilata Vinod, Sangeetha Vasudevan & Narthaki Nataraj(Bharathanatyan – Bharatiyar’s Vasana Kavidhaigal) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:15 PM – Sheela Unnikrishnan & Sri Devi Nrityalaya (Dance Ballet – Ravaneswaran) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:30 PM – T.V.K. Vikaasa Ramdass (Mandolin – Carnatic) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

 

9th December 2011 (Friday)

10:00 AM – L. Athira Krishna (Violin), Madipakkam Suresh (Mrudangam), Nanganallur Swaminathan (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

10:30 AM – Goda Venkateswara Sastri (Discourse) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

11:30 AM – Ramjhi’s Issai Mazhalai Group (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

12:15 PM – R. Arjun Sambasivan & R. Narayanan (Carnatic Keyboard), Nagraj Mandya (Violin), Ammangudi S. Ramanarayanan (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

1:30 PM – S. Deepasri (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Free**

2:00 PM – Bhooma Kasturi (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

2:00 PM – Akshay Padmanabhan (Vocal), Anayampatti G. Venkatasubramaniam (Violin), B. Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

2:15 PM – Ashwath Narayanan (Vocal), B.Ananthakrishnan (Violin), Kumbakonam Ramakrishnan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:45 PM – Srividya Ganesan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Free**

3:45 PM – Shertalai K.N.Ranganatha Sharma (Vocal), Mullaivasal Chandramouli (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – Visweshwar (Flute) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

4:00 to 5:30 PM – Sitthukadu T.G. Murugavel (Nadaswaram), Vadapalani S. Rajarama & Sivanvoyal S.M. Rajarathinam (Tavil) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

4:00 PM – Vishnudev Nambudiri (Vocal), R. Rahul (Violin), Vikram Vasudev (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:30 PM – Iyer Sisters (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

4:30 PM – Mambalam Sisters (Vocal),  R. Hemalatha (Violin), Nellai A. Balaji (Mrudangam), K.S. Rangachari (Khanjira) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

4:30 PM – Shubha Ganesan (Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), Kallidaikurichi S. Sivakumar (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

4:30 PM – Kanaka Durga (Vocal), M. Narmada (Violin), Mannargudi Subramaniam (Mrudangam), Harihara Subramaniam (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

4:30 PM- Uma Subramaniam (Vocal), T.K. Padmanabhan (Violin), Trivandrum N. Hariharan (Mrudangam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

4:30 PM – Geetha Sundaresan (Vocal) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

4:30 PM – Priya Sisters (Vocal), M.A. Krishnaswamy (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

5:00 PM – V.K. Manimaran (Vocal) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

5:00 PM – Rasika Kumar (Bharathanatyan) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

5:30 PM – Mumbai G. Shilpa (Vocal), Villivakkam Raghuraman (Violin), Manikudi Chandrasekar (Mrudangam) @ 124, 3rd Street, Venkateswara Nagar, Pozhichalur (Thrimoorthi Sangeeetha Sabha)

6:00 PM – Abhishek Raghuram (Vocal), Avaneswaram S.R. Vinu (Violin), Anantha R.Krishnan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:00 PM – Jaishree Vaidyanathan (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:15 PM – Mangalam Shankar (Vocal), G. Bharathi (Violin), Tanjavur Ramdas (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 PM – Rudrapatnam Brothers (Vocal – Compositions of Mysore Sadasiva Rao), K.V. Krishna (Violin), Trivandrum Vaidyanathan (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:30 PM- T.V. Sankaranarayanan (Vocal), Mysore V. Srikant (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

6:30 PM – Nandini Muthuswamy (Violin – Jugalbandi) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:30 PM – O.S. Arun (Vocal – Theme – Ganga Kaveri), V. Suresh Babu (Violin), Tanjavur Murugabhoopathy (Mrudangam), R. Raman (Morsing) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

6:30 PM – R. Ganesh (Vocal), V.V. Srinivasa Rao (Violin), K.R. Ganesh (Mrudangam), A.S. Krishnan (Morsing) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

6:30 PM – A.K.C. Natarajan (Clarionet) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), Papanasam Sethuraman (Khanjira) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

6:45 PM – Kiran Subramanyam (Dance) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

7:00 PM – Kunnakudy M. Balamuralikrishna (Vocal), Mullaivasal G. Chandramouli (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam), S. Karthick (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

7:00 PM – O.S. Thyagarajan (Vocal), Delhi P. Sundararajan (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), G. Ravichandran (Ghatam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:15 PM – Sreekala Bharath (Bharathanatyan) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – V. Shankaranarayanan (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

7:30 PM – Sudharma Vaidyanathan (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

10th December 2011 (Saturday)

7:00 AM – Udayalur Kalyanaraman (Thodayamangalam, Guru Keertanaigal, Ashtapathi) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

9:00 AM – P.V. Parameswaran (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

9 AM to 10 AM – O.S. Thiagarajan (Lec Dem – Raga Kharaharapriya and its janya ragas) @ Arkay Convention Center, Royapettah High Road, Luz, Mylapore (Music Forum & Sruti Magazine – Lec Dem Mela – Manodharma in Carnatic Music) ** Free – but by prior registration – contact musicforum.chennai@gmail.com **

9:45 AM – Mala Chandrasekar (Flute), H.N.Bhaskar (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), Trichy K.Murali (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – S.Srinivasan (Veena), Tanjavur Ramadas (Mrudangam), N. Rajaraman (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – Mahadevan Sankaranarayanan (Vocal), R. Raghul (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

10:00 AM – J.Suryanarayanamurthy (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:15 AM to 11:15 AM – Chitravina N. Ravikiran (Lec Dem – The differences in the approach to neraval & swara singing) @ Arkay Convention Center, Royapettah High Road, Luz, Mylapore (Music Forum & Sruti Magazine – Lec Dem Mela – Manodharma in Carnatic Music) ** Free – but by prior registration – contact musicforum.chennai@gmail.com **

10:30 AM – Nagai Mukundan (Discourse) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

10:30 AM – Crazy Mohan’s Jurassic Park (Drama) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts)

10:30 AM – Subbu Arumugam (Villupattu) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

11:15 AM – Mali (Drama – Gnanapeetam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

11:30 AM to 1 PM – Radha Bhaskar (Lec Dem – Manodharma excellence in yester year musicians) @ Arkay Convention Center, Royapettah High Road, Luz, Mylapore (Music Forum & Sruti Magazine – Lec Dem Mela –Manodharma in Carnatic Music) ** Free – but by prior registration – contact musicforum.chennai@gmail.com **

11:30 AM – Satya Sangeetha &  Purushothaman (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

12:00 PM – Shraddha Mohan (Vocal), Karaikal S.Venkatasubramanian (Violin), Sumesh S.Narayanan (Mrudangam), S.Sunil Kumar (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

12:15 PM – Shravan (Vocal), Apoorva Krishna (Violin), Bangalore Raghunath (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

1:00 PM – Ragini Sri (Vocal), Tirumarugal Dineshkumar (Violin), N.C.Bharadwaj (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – N.S. Aruna (Vocal), Ganesh (Violin), Karthick Narayanan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Vanaja Sundararajan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:00 PM – Niranjana Srinivasan (Vocal), K.J. Dileep (Violin), Srivanchiam Sriram (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

2:00 PM – Chaitrra Sairam (Vocal), M.Rajeev (Violin), Kumbakonam K.Swaminathan (Mrudangam), D.V.Venkatasubramaniyam (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Mumbai G. Shilpa (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

2:15 PM – Radha Parthasarathy (Vocal), R.Rahul (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:15 PM – A.Narayanan (Vocal), Vidya (Violin), Delhi Rajasubramaniam (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:30 to 4:20 PM – Srivani Yalla (Veena), Tiruvidaimarudur Radhakrishnan (Mrudangam), Madhubabu Yalla (Ghatam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

2:45 PM – S. Lakshmanan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:45 PM – Prasanna Venkatraman (Vocal), Charumathi Raghuraman (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – Jayashree Vaidyanathan (Vocal), Karikal S.Venkatasubramaniam (Violin), Tiruvidaimarudur S.Sankaran(Mrudangam), Sunil Kumar (Khanjira) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Deepthi Ravi (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

 

4:30 PM – Pallavi Prasanna Madyastha (Vocal), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

4:30 to 6:20 PM – Mohana Rani (Vocal – Compositions of D. Pattammal), Parur Ananthakrishnan (Violin), Erode Nagraj (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

4:30 PM – Aiswarya Vidya Raghunath (Vocal), Srilakshmi Venkataramani (Violin), Tanjore K. Praveen Kumar (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

4:30 PM – B. Kannan (Veena), C.K. Pathanjali (Flute), Bombay Anand (Violin), B. Ganapathiraman (Mrudangam), S. Krishna (Ghatam), N. Sundar (Morsing) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM- T.K. Ramachandran (Vocal), M.A. Krishnaswamy (Violin), L. Radhakrishnan (Mrudangam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

4:30 PM – Aruna Ranganathan (Vocal), Melakkaveri Thiagarajan (Violin), Kumbakonam Saravanan (Mrudangam), K.V.R.S. Mani (Khanjira) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

4:30 PM – V. Deepika (Vocal) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

4:30 PM – Malladi Brothers (Vocal), Embar S. Kannan (Violin), Umayalpuram K. Sivaraman (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

5:00 PM – Carnatica Brothers (Vocal) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

5:00 PM – Krithika Rajagopalan (Bharathanatyan) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

6:00 PM – Sumitra Nitin (Vocal – Thematic Concert on Arasi’s Compositions), Pudukkottai Ambika Prasad (Violin), Erode Nagaraj (Mrudangam), D.V. Venkatasubramaniam (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:00 PM – Chaitrra Sairam (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:00 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal), B. Raghavendra Rao (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), Sukanya Ramgopal (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:15 PM – Shantala Subramaniam (Flute), Avaneeswaram Vinu (Violin), Neyveli Venkatesh (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:30 PM – Vidya Subramanian (Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

6:30 PM – Divya Kasturi (Kathak) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – T.M. Krishna (Vocal), H.N.Bhaskar (Violin), K.V.Prasad (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Prema Rangarajan (Vocal), V. Sanjeev (Violin), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16thAnnual Music Event 2011) **Free**

6:30 PM – Hyderabad Brothers (Vocal) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:30 PM – S.P. Ramh (Vocal – Compositions of Koteeswara Ayyar), K.V. Krishna (Violin), Trivandrum Vaidyanathan (Mrudangam), Madhubabu Yalla (Ghatam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:30 PM – Sudha Ragunathan (Vocal – Theme – Shyamalanum Saambanum), Pakala Ramdas (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), R. Raman (Morsing) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

6:45 PM- Neyveli R. Santhanagopalan (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Trichy Sankaran (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

6:45 PM – Sanjeev Abhayankar (Vocal – Hindustani), Vyasmurtti Katti (Harmonium), Viswanath Nakod (Tabla) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

7:00 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Mannargudi Easwaran (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Ramarao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:15 PM – Roja Kannan, Priya Murle, Srikanth & Ashwathy Srikanth (Bharathanatyan – Thematic – Prapathi Marga) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Rithvik Raja (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

11th December 2011 (Sunday)

7:00 AM – Udayalur Kalyanaraman (Narayana Theerthar & Badrachala Ramadasar Kritis) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

09:00 AM – Release of “Dhruva Nakshatram” – A book on the maestro Palani Shri M. Subramania Pillai by Lalitharam Ramachandran  @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Palani Shri M. Subramania Pilla Trust) **Free**

9:00 AM – Udayalur Kalyanarama Bhagavathar (Namasankeerthanam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

9 AM to 9:45 AM – S.R. Janakiraman (Lec Dem – Verbal & aesthetic excellence in the lyrics of Sri Thyagaraja & Sri Muthuswami Dikshitar’s compositions) @ Arkay Convention Center, Royapettah High Road, Luz, Mylapore (Music Forum & Sruti Magazine – Lec Dem Mela – Manodharma in Carnatic Music) ** Free – but by prior registration – contact musicforum.chennai@gmail.com **

9:45 AM – Akkarai Sisters (Violin ), Neyveli R.Narayanan (Mrudangam), S. Karthick (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

09:45 AM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), B. Raghavendra Rao (Violin), L. Subramanian & Akshay Anand (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Palani Shri M. Subramania Pilla Trust) **Free**

10:00 AM – N.C.Soundravalli (Vocal), V.L.Kumar (Violin), Tanjavur Subramaniam (Mrudangam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

10:00 AM – Shobana Balachander (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10 AM to 11:30 AM – Gowri Ramnarayan (Lec Dem – Bhakti Poets & Indian Music) @ Arkay Convention Center, Royapettah High Road, Luz, Mylapore (Music Forum & Sruti Magazine – Lec Dem Mela – Manodharma in Carnatic Music) ** Free – but by prior registration – contact musicforum.chennai@gmail.com **

10:00 AM – Amrutha Venkatesh (Vocal), Karaikal S. Venkatasubramanian (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

10:30 AM – Anita Guha & Troupe (Thematic Bharathanatyam) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

10:30 AM – V.K. Raman (Flute), Mysore Srikanth (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

11:15 AM – K.S.N. Sundar (Drama – Nanum Oru Penn) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

11:30 AM to 12:30 PM – Padma Subramaniam & Gayathri Kannan (Lec Dem – Scope of Manodharma in music of dance) @ Arkay Convention Center, Royapettah High Road, Luz, Mylapore (Music Forum & Sruti Magazine – Lec Dem Mela – Manodharma in Carnatic Music) ** Free – but by prior registration – contact musicforum.chennai@gmail.com **

12:00 PM – Vikram Raghavan (Vocal), Lavanya Raman (Violin), Tanjore K.Praveenkumar (Mrudangam), S.Krishna (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

12:15 PM – G. Aishwarya (Vocal), R. Rajesh (Violin), Trivandrum Hariharan (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

12:40  PM to 1:40 PM – S. Sunder (Lec Dem – Raga Harikamboji and its janya ragas) @ Arkay Convention Center, Royapettah High Road, Luz, Mylapore (Music Forum & Sruti Magazine – Lec Dem Mela – Manodharma in Carnatic Music) ** Free – but by prior registration – contact musicforum.chennai@gmail.com **

1:00 PM – Raghava Krishna (Vocal), G.Suresh Kumar (Violin), V.S.Ragavan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Ragini Sri (Vocal), B.Sudha (Violin), Mannargudi Shreyas (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:00 PM – Maharajapuram S. Ganesh Viswanathan (Vocal), Pudukkottai R. Ambika Prasad (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

2:15 PM – K. Dharini (Vocal), K.P.Nandini (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:15 PM – Vidya Kalyanaraman (Vocal), Parur M.S.Ananthakrishnan (Violin), Jayamangala Krishnamani (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:45 PM – Niranjana Srinivasan (Vocal), R. Kailasam (Violin), Gudanagaram Sriram (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:45 PM – Sriram Parthasarathy (Vocal), Anayampatti Venkatasubramaniam (Violin), J.Vaidyanathan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – Chinmaya Sisters (Vocal), Melakaveri Thiyagarajan (Violin), Nellai A Balaji (Mrudangam), Nanganallur S Swaminathan (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – T.M. Krishna (Vocal) @ Asthika Samajam, Venus Colony, Alwarpet (Sruti Laya) **Ticketed**

4:00 PM- Vichitra (Vocal), Srilakshmi Venkataramani (Violin), B. Jayadev (Mrudangam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

4:00 PM – Akshay Padmanabhan (Vocal), M. Rajeev (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:25 PM – S. Mahathi (Vocal), N.C. Madhav (Violin), M.S. Varadan (Mrudangam), Trichy Krishnaswamy (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

4:30 PM – T.N.S. Krishna (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – Arundhati Krishnan (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

4:30 PM – Abhishek Raghuram (Vocal), Akkarai Subbulakshmi (Violin), Anantha R.Krishnan (Mrudangam), G.Guruprasanna (Khanjira) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Jayalakshmi Sekar (Veena), Mannarkoil Balaji (Mrudangam), S. Ravikrishnan (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

4:30 PM – Susheela Narayanan (Vocal – Compositions of Mayuram Viswanatha Sastry), K.V. Krishna (Violin), Erode Nagraj (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

5:00 PM – Nisha P. Rajagopal (Vocal) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

5:00 PM – R. Prasanna (Guitar – Carnatic) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

5:00 PM – Sheela Unnikrishnan (Bharathanatyan) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

5:05 PM- Pappu Venugopala Rao (Lec Dem – Various Facets of Annamacharya), Aarthi & Archana (Vocal Support) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

6:00 PM – Amrutha Sankaranarayanan (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:00 PM – Ranjani & Gayatri (Vocal), M.R.Gopinath (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam), K.V.Gopalakrishnan (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:00 PM – Urmila Satyanarayana (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:15 PM – S. Saketaraman (Vocal), H.K. Venkatram (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:15 PM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), K. Arunprakash (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal), M.A.Krishnaswamy (Violin), I.Siva kumar (Mrudangam), Sukanya Ramgopal (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Geetha Rajasekhar (Vocal), V.V.S. Murari (Violin), Tanjore S. Subramanian (Mrudangam), A.S. Krishnan (Morsing) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

6:30 PM – Seetha Narayanan (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), Tanjore Kumar (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE) **Free**

6:30 PM – Radha Venkatachalam (Vocal – Compositions of Papanasam Sivan), K.V. Krishna (Violin), Trivandrum Vaidyanathan (Mrudangam), Madhubabu Yalla (Ghatam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:30 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Neyveli Venkatesh (Mrudangam) @ Chettinad Vidyashram School Auditorium, R.A. Puram (Jaya TV Margazhi Maha Utsavam) **Free**

6:30 PM – Sudha Ragunathan (Vocal), Embar S. Kannan (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), R. Raman (Morsing) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

6:30 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal – Theme – Harikesanallur Muthaiah Bhagavathar), S. Varadarajan (Violin), Neyveli B. Venkatesh (Mrudangam) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

6:45 PM- Udayalur Kalyanaraman (Namasankeertanam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

7:00 PM – Niranjana Srinivasan (Vocal), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Madhava Perumal Temple, Mylapore

7:00 PM – Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), Manoj Siva (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St., Mylapore  **Ticketed**

7:00 PM – K.Hariprasad (Vocal), V.Sanjeev (Violin), K.R.Ganesh (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – Mashantha Viswanathan (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:00 PM –  K.J. Yesudas (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:15 PM – Parvati Ravi Ghantasala & Group  (Bharathanatyan) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Vidya Kalyanaraman (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

7:30 PM – Dhananjayans (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

12th December 2011 (Monday)

7:00 AM – Udayalur Kalyanaraman (Purandaradasar & Gopalakrishna Bharathi Kritis) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

9 AM to 10 AM – P.S. Narayanaswamy (Lec Dem – Raga Kalyani and its janya ragas) @ Arkay Convention Center, Royapettah High Road, Luz, Mylapore (Music Forum & Sruti Magazine – Lec Dem Mela – Manodharma in Carnatic Music) ** Free – but by prior registration – contact musicforum.chennai@gmail.com **

9:30 AM – Sriram Parthasarathy (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), R. Ramesh (Mrudangam), B. Shree Sundarkumar (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – Shantala Subramaniam (Flute), Avaneeswaram S.R. Vinu (Violin), Sai Giridhar (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

10:00 AM – Radhika Giri (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:15 AM to 11:15 AM – Karaikudi R. Mani (Lec Dem – Manodharma aspects in a tani avartanam) @ Arkay Convention Center, Royapettah High Road, Luz, Mylapore (Music Forum & Sruti Magazine – Lec Dem Mela – Manodharma in Carnatic Music) ** Free – but by prior registration – contact musicforum.chennai@gmail.com **

10:30 AM – Damodara Dikshitar (Discourse) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

11:30 AM – Geetha Bennett (Veena) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

11:30 AM to 12:15 PM – P. Vasanthkumar  (Lec Dem – Various aspects of Tanam – Veena) @ Arkay Convention Center, Royapettah High Road, Luz, Mylapore (Music Forum & Sruti Magazine – Lec Dem Mela – Manodharma in Carnatic Music) ** Free – but by prior registration – contact musicforum.chennai@gmail.com **

12:00 PM – Rahul Narayanan (Vocal), Vittal Rangan (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:15 PM – Vikaasa Ramdas (Mandolin), S. Kamakshi (Violin), Bangalore Adamya (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

12:30 PM to 1:30 PM – Panel Discussion – Is manodharma really manodharma @ Arkay Convention Center, Royapettah High Road, Luz, Mylapore (Music Forum & Sruti Magazine – Lec Dem Mela – Manodharma in Carnatic Music) **Free – but by prior registration – contact musicforum.chennai@gmail.com**

1:00 PM – Sai Vignesh (Vocal), Sriram (Violin), Thirucherai Kaushik (Mrudangam), Sri Sainath (Ghatam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – S.R. Mytreyi (Vocal), Roopa Rajagopal (Violin), Srivanchiyam R. Sriram (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Uma Maheshwari (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:00 PM – S. Aishwarya (Vocal), R.K.Shriramkumar (Violin), T.K.Murthy (Mrudangam), B.Sivaraman (Mrudangam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – M. Nandhini (Violin) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

2:00 PM – K.Subhiksha (Vocal), S. Raghuram (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

2:00 PM – Lavanya Sundararaman (Vocal), M.A.Krishnaswamy (Violin), I.Sivakumar (Mrudangam), H.Sivaramakrishnan (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:15 PM – Subhiksha Rangarajan (Vocal), K.P.Nandini (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:15 PM – Nadamuni Gayatri Bharat (Vocal), Sudharshan (Violin), V.S.Raghavan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:45 PM – Iyer Sisters (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), K.H. Vineeth (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:45 PM – Shankari Krishnan (Vocal), V.V.Ravi (Violin), Erode Nagaraj (Mrudangam), Alathur Rajaganesh (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – S.M.Vilasini (Vocal), Ambika Prasad (Violin), P.V.Kamaraj (Mrudangam), Pudukkottai N.Ramachandran (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Kunnakudy M. Balamuralikrishna (Vocal), V. Sanjeev (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

4:00 PM – Shobana Ramesh (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

4:00 PM – Nandini Sharma Anand (Vocal), T.K. Padmanabhan (Violin), A.S. Ranganathan (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:30 PM – G. Ramanathan (Saxaphone) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

4:30 PM – Padma Govardhan Mallela (Vocal – Compositions of Lesser Known Andhra Composers), Mattur R. Srinidhi (Violin), Manikudi Chandrasekar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

4:30 PM – Trichur V.Ramachandran (Vocal), V.L.Kumar (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), A.S.Sankar (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – A.V.K. Rajasimhan (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), A.V. Manikandan (Mrudangam), H. Prasanna (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

4:30 PM – Bombay Sisters (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

 

4:30 PM – Jayamangala Krishnamani (Vocal), Sandhya Srinath (Violin), Srinath (Mrudangam), D.V. Venkatasubramaniam (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

4:30 PM- P. Saisharan (Vocal), V.L.V. Sudarshan (Violin), Salem Ranganathan (Mrudangam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

4:30 PM – Papanasam Ashok Ramani (Vocal), V.V.S. Murari (Violin), Neyveli Narayanan (Mrudangam), Trichy Murali (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

4:30 PM – O.S. Thyagarajan (Vocal), Mullaivasal G. Chandramouli (Violin), Chidambaram S. Balashankar (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

5:00 PM – Karthik Raju (Dance) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

5:00 PM – Nirmala Rajasekar (Veena) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

5:00 PM – Pallavi Sriram (Bharathanatyan) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

6:00 PM – Ragini Sri (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:00 PM – S. Sowmya (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), Manoj Siva (Mrudangam), Trichy Murali (Ghatam), K.V.Gopalakrishnan (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:15 PM – Iyer Brothers (Veena), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 PM – Sailaja & Troupe (Kuchipudi) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:30 PM – Serugudi Sisters (Vocal – Compositions of Neelakantha Sivan), Mattur R. Srinidhi (Violin), Manikudi Chandrasekar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:30 PM – Priya Sisters (Vocal – Theme – Anuragam), M.A. Krishnaswamy (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

6:30 PM – Geetha Raja (Vocal), M. Narmada (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

6:30 PM – Raji Gopalakrishnan (Vocal), R. Hemalatha (Violin), Melakaveri K. Balaji (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:30 PM – Gayathri Balagurunathan (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – Vasundhara Rajagopal (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

6:30 PM – P.Unnikrishnan (Vocal), S.Varadarajan (Violin), B.Harikumar (Mrudangam), Tripanithura Radhakrishnan (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:45 PM- K. Baskaran (Flute), B.U. Ganesh Prasad (Violin), Bangalore V. Praveen (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

6:45 PM – C.V. Chandramohan (Drama – Swasam – Mother Creations) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:45 PM – Ghatam S. Karthick’s Heartbeat Ensemble @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

7:00 PM – Nisha P.Rajagopal (Vocal), Padma Shankar (Violin), B.Sivaraman (Mrudangam), N.Rajaraman (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM –  N. Ramani & R. Atulkumar (Flute), Nagai Muralidharan (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), V.V. Ramanamurthy (Mrudangam) @ Carnatica **Free**

7:15 PM – Meenakshi Chittaranjan & Group (Bharathanatyan) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Parvati Ravi Ghantasala & Troupe (Bharatanatyam) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

7:30 PM – Savita Sriram (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

7:30 PM – Kalakshethra Reportory (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

13th December 2011 (Tuesday)

7:00 AM – E. Sindhujha (Harikatha on Bhakta Meera ) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

9:30 AM – Manasi Prasad (Vocal), Jyotsna Srikanth (Violin), C. Cheluvaraju (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – Lavanya Ananth (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Prasanna Venkataraman (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam), S. Krishna (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

10:30 AM – Rajeshwari Sainath & Troupe (Dance) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

11:30 AM – Sudha Vijayakumar (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

12:00 PM – Arundhathi Krishnan (Vocal), Shiva Ramamurthi (Violin), V.S. Raghavan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:15 PM – M. Ragini Sri (Vocal), C.K. Vijayaraghavan (Violin), Madurai B. Sundar (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

1:00 PM – Hariharan Ravi (Vocal), Shradha Ravindran (Violin), Akshay Ram (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Vidya Kalyanaraman (Vocal), Bombay Anand (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

2:00 PM – Rithvik Raja (Vocal), K.P. Nandini (Violin), Erode Nagraj (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

2:00 PM – R.Raghavendra (Vocal), S.P.Ananthapadmanabha (Violin), Kallidaikurichi R.Sivakumar (Mrudangam), G.Hariharasarma (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – J.A. Jayanth (Flute) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

2:15 PM – Sunanda (Vocal), K.J.Dileep (Violin), N.C.Bhardwaj (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:15 PM – Uma B. Money (Vocal), Anand Viswanatanh (Violin), Sudharshan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:45 PM – Shraddha Mohan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:45 PM – Lakshmi Rangarajan (Vocal), Dr.R.Hemalatha (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – Raji Gopalakrishnan (Vocal), R.Satish Kumar (Violin), Sherthalai R.Ananthakrishnan (Mrudangam), H.Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Carnatica Brothers (Vocal), Mysore V. Srikanth (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

4:00 PM – Sukanya Kumar (Kathak) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

4:00 PM – Krithika Natarajan (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), Ramshankar Babu (Mrudangam) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

4:00 PM – Savitha Sriram (Vocal), Jayanthi Keshav (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:30 PM – O.S.Thyagarajan (Vocal), Embar S.Kannan (Violin), B.Harikumar (Mrudangam), Pudukottai N.Ramachandran (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM- P.B. Kannakumar (Vocal), M. Narmada  (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

4:30 PM – Mattur R. Srinidhi (Vocal – Compositions of Ponnaiah Pillai), Akkarai Sornalatha (Violin), K. Ramakrishnan (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

4:30 PM – Shankaran Mahadevan (Vocal), Smitha Krishnan (Violin), Uzhavoor P.K. Babu (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

4:30 PM – Sowmya Kumar Arjun (Vocal), Neela Jayakumar (Violin), Jayakumar (Mrudangam), N. Narasimhan (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

4:30 PM – Keerthana Vaidyanathan (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

5:00 PM – Amrutha Venkatesh (Vocal) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

5:00 PM – Uma Muralikrishnan & Group (Bharathanatyan) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

5:15 PM – Pallavi Krishna (Mohiniattam) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

5:30 PM – Padmini Radhakrishnan (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

6:00 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:00 PM – Neela Ramgopal (Vocal), Charulatha Ramanujam (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:05 PM- Chandrika Srinivas (Bharathanatyam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

6:15 PM – Madurai T.N.S. Krishna (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), R. Ramesh (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:15 PM – Kalyani Ganesan (Veena), T.K. Ramakrishnan (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 PM – Divya Kasturi (Kathak) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:30 PM – Prema Rangarajan (Vocal – Compositions of Muthuthandavar), Mattur R. Srinidhi (Violin), K. Ramakrishnan (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:30 PM – K.J. Jesudas (Vocal), S.R. Mahadeva Sarma (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), Tripanithura Radhakrishnan (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

6:30 PM – Sandeepa Palit (Odissi) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – Abhishek Raghuram (Vocal – Theme – Vaageya Vilaasam Medha Vilaasam), Avaneeswaram S.R. Vinu (Violin), Anantha R. Krishnan (Mrudangam) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

6:30 PM – Sikkil C.Gurucharan (Vocal), Delhi P.Sundarrajan (Violin), Neyveli R.Narayanan (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – V.K. Raman (Flute), Mullaivasal G. Chandramouli (Violin), Trivandrum V. Balaji (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

6:30 PM – S. Sowmya (Vocal) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:30 PM – Kanyakumari & Rajeev (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

6:40 PM – Salem R. Sriram (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Trichy Sankaran (Mrudangam), B. Sreesundarkumar (Khanjira) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

7:00 PM – Radha Bhaskar (Vocal), Melakaveri R.Thyagarajan (Violin), Ramaiah Vittal (Mrudangam), Nanganallur S.Swaminathan (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – Gayathri Girish (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:15 PM – Saraswathy Krishnakumar (A Total Theatre Presentation) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM- Aparna Pillai (Bharathanatyam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

7:30 PM – Chitra Visweshwaran & Troupe (Bharathanatyam) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

7:30 PM – Smitha Madhav (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

7:30 PM – Priyadarshini Govind (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

14th December 2011 (Wednesday)

7:00 AM – E. Sindhujha (Harikatha on Sri Dharmasastha Vijayam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

9:30 AM – Suguna Varadachari (Vocal), Akkarai S. Subbulakshmi (Violin), Kallidaikurichi S. Sivakumar (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – Subashri Ramachandran (Vocal), C.N. Srinivasamurthy (Violin), Ramaiah Vittal (Mrudangam), G. Ravichandran (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

10:00 AM – Kishore Mosali Kanti (Kuchipudi) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:30 AM – Jayanthi Subramanian & Troupe (Bharathanatyam) @ BharatiyaVidya Bhavan Main Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

11:30 AM – Sumathi Narayanan (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

12:00 PM – Vikram K. Raghavan (Vocal), M. Vijay (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:15 PM – Cuddalore S.J. Jananiy (Vocal), S.R. Priyamvada (Violin), Tirucherai Kaushik Rajagopal (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

1:00 PM – Swetharanyam Sisters (Vocal), Shraddha Ravindran (Violin), H.Vijayaram (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Chaitrra Sairam (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Roopa Sastri (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:00 PM – M.R. Subramaniam (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Free**

2:00 PM – Erode S. Anantharaman (Vocal), H.V.Raghuram (Violin), R.Akshay Ram (Mrudangam), S.Krishna (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Shweta Ravishankar (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

2:15 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), R. Raghul (Violin), Tanjore Praveen Kumar (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:15 PM – Booma Kasthuri (Vocal), Ganesh (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:45 PM – Vasudha Ravi (Vocal), M. Vijay (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:45 PM – B. Muthukumar (Flute), S.P.Ananthapadmanabhan (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – Serugudi Sisters (Vocal), Kovai Chandran (Violin), Kumbakonam K Ramakrishnan (Mrudangam), N.Narasimhan (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – S.P. Ramh (Vocal), Pakkala Ramadas (Violin), Madipakkam P. Suresh (Mrudangam), A.S. Krishnan (Morsing) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

4:00 PM – Rithvik Raja (Vocal), Trivandrum Sampath (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – Salem Sriram (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

4:30 PM – U.Shrinivas (Mandolin), S.D.Sridhar (Violin), Guruvayur Dorai (Mrudangam), N.Guruprasad (Ghatam), B.Shreesundarkumar (Khanjira) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Savitha Sreeram (Vocal), Anayampatti G. Venkatasubramaniam (Violin), Kalakad Srinivasan (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

4:30 PM – U.P. Raju & Nagamani (Mandolin) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

4:30 PM – Salem Gayathri Venkatesan (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), Nellai Balaji (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16thAnnual Music Event 2011) **Free**

4:30 PM- Kanakadurga Venkatesh (Vocal), Jayanthi Keshav (Violin), T.K. Ramakrishnan (Mrudangam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

4:30 PM – Uma Money (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

4:30 PM – Vishnupriya Mallela (Vocal – Compositions of G.N.Balasubramaniam), Mattur R. Srinidhi (Violin), Manikudi Chandrasekar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

4:30 PM – O.S. Arun (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

5:00 PM – K. Gayatri (Vocal) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

5:00 PM – Ayona Bhaduri (Odissi) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

6:00 PM – Geetha Bennett (Veena) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

6:00 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), V. Sanjeev (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:15 PM – Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), Melakkaveri Balaji (Mrudangam), Papanasam Sethuraman (Khanjira) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:15 PM – Sadanam K. Harikumar (Kathakali) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

6:15 PM – Neela Ramgopal (Vocal), Vittal Rangan (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 PM – M.S. Vidya (Vocal – Harikesanallur Muthiah Bhagavathar), Mattur R. Srinidhi (Violin), Manikudi Chandrasekar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:30 PM – Malladi Brothers (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), K.R.Ganesh (Mrudangam), Trichy K.Murali (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – M. Narmada (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam), S. Venkataraman (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

6:30 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – Vani Satheesh (Vocal), Charulatha Ramanujam (Violin), T.R. Sundaresan (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16thAnnual Music Event 2011) **Free**

6:30 PM – Sikkil C. Gurucharan (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), Giridhar Udupa (Ghatam) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

6:45 PM- Rama Varma (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Trichy B. Harikumar (Mrudangam), V. Suresh (Ghatam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

6:45 PM – Padma Subrahmanyam (Dance) @ Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

6:45 PM – Smitha Madhav (Dance) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana)

7:00 PM – V.Shankaranarayanan (Vocal), Kandadevi S. Vijayaraghavan (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam), A.S.Krishnan (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – Alarmel Valli (Dance) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

7:30 PM – Revathi Ramachandran & Troupe (Bharathanatyan) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Vidya Srinivasan (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (Bharatiya Vidya Bhavan) **Free**

7:30 PM Savithri Jagannatha Rao (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

15th December 2011 (Thursday)

7:00 AM – B.Suchithra (Harikatha on Thiruneelakanda Nayanar), C.N. Srinivasamurthy (Violin),  B.Ganapathyraman (Mrudangam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

9:30 AM – S. Sundar (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), Trichur C. Narendran (Mrudangam), Ernakulam S. Ramakrishnan (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – S.M. Vilasini (Vocal), H.V. Raghuram (Violin), Neyveli K.V. Ramkumar (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

10:00 AM- Jyotsna Jagannathan (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

11:30 AM – Archana Narayanamurthy (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

12:00 PM – Shruti Bhat (Vocal), V. Suprajha (Violin), S. Raghunandan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:15 PM – Karthik Raju (Vocal), Sruti Sarathy (Violin), Nagai Narayanan (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

1:00 PM – Iyer Sisters (Vocal), Shreya Devnath (Violin), Nellai Sreekrishnan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Subiksha Rangarajan (Vocal), K.P. Nandini (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Dayananda Sisters (Vocal), Thirumarugal T.S. Dineshkumar (Violin), T. Karthik (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:00 PM – Erode S. Anantharaman (Vocal), K. Gokul (Violin), Akshay Ram (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

2:00 PM – Sandeep Narayan (Vocal), S.P.Ananthapadmanabha (Violin), R.Sankaranarayanan (Mrudangam), B.S.Purushothaman (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Shankaran Mahadevan (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

 

2:15 PM – J.Sriram (Vocal), A.Kalpana (Violin),  R.Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:15 PM – Niranjana Srinivasan (Vocal), M.Rajeev (Violin), B.Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:45 PM – Swathi Srikrishna (Vocal) (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:45 PM – M. Narmada (Violin), B.Ganapathyraman (Mrudangam), S.Venkataramanan (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00PM – B.Vijaygopal (Flute), Bombay V Anand (Violin), Manakkal Sriram (Mrudangam), Papanasam S Sethuraman (Khanjira) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Deeptha (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

 

4:00 PM – Bhushany Kalyanaraman (Vocal), Kalyani Shankar (Violin), A.S. Ranganathan (Mrudangam), G. Harihara Sharma (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

4:00 to 5:00 PM – Injikudi E.M. Mariappan (Nadaswaram), D. Manimaran (Tavil) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

4:00 PM – K.P. Nandini (Vocal), Satish Kumar (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:30 PM – T.N.S.Krishna (Vocal), M.Chandrasekaran (Violin), Srimushnam V.Raja Rao (Mrudangam), Alathur T.Rajaganesh (Khanjira) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Mohan Santhanam (Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), Erode Nagaraj (Mrudangam), Nanganallur S. Swaminathan (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

4:30 PM – Smitha Madhav (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – Varalakshmi Anandakumar (Vocal), Kalyani Shankar (Violin), Jayamangala Krishnamani (Mrudangam), G. Ravichandran (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

4:30 PM- Radha Kalyanaraman (Vocal), Kovai S. Chandran (Violin), Madurai Sundar (Mrudangam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

4:30 PM – Deekshita Venkataraman (Vocal – Compositions of Ambujam Krishna), Mattur R. Srinidhi (Violin), Vineeth (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

5:00 PM – Kancheepuram M.K. Pazhani (Nadaswaram) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

5:00 PM – R. Suryaprakash (Vocal), Nagai R. Sriram (Violin), T.R. Sundaresan (Mrudangam) @ Chettinad Vidyashram School Auditorium, R.A. Puram (Jaya TV Marghazhi Maha Utsavam) **Free**

5:30 PM – Gayathri Girish (Vocal), Mysore V. Srikanth (Violin), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

5:30 PM – Meghana Gokulakrishnan (Dance) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana)

6:00 PM – K. J. Yesudas (Vocal), S.R.Mahadeva Sarma (Violin), Trichy Harikumar (Mrudangam), Tripanithura Radhakrishnan (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Bonala Sankaraprakash (Veena), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Neyveli B. Venkatesh (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

6:30 PM – P. Unnikrishnan (Vocal), Embar S. Kannan (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), S.V. Ramani (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:30 PM – Saraswati Vidyarthi (Vocal), M. Narmadha (Violin), Mudhra Bhaskar (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:30 PM – Vishaka Hari (Vocal – Theme – Sabari Moksham) @ Kumara Raja Muthaiah Auditorium, Chettinad Vidyashram School, R.A. Puram (Jaya TV & Maximum Media) **Free**

6:30 PM – O.S.Arun (Vocal), Kumbakonam M.R. Gopinath (Violin), J.Vaidyanathan (Mrudangam),S.Karthick (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Vasundhara Rajagopal (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – Visveshwar (Flute) @ Bharatiya Vidya Bhavan Prayer Hall, East Mada Street, Mylapore (ITC Mangaldeep – Issai Mazhalai Festival) **Free**

6:30 PM – Sikkil Gurucharan (Vocal), Charulatha Ramanujam (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16thAnnual Music Event 2011) **Free**

6:30 PM – Sugandha Kalamegham (Vocal – Compositions of Gopalakrishna Bharati), Mattur R. Srinidhi (Violin), Chidambaram Balashankar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:45 PM- O.S. Thiagarajan (Vocal), T.K.V. Ramanujacharyulu (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), Vaikkom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

6:45 PM – Prasanna Venkataraman (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

7:00 PM – Mambalam Sisters (Vocal), R.Hemalatha (Violin), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam), K.S.Rangachari (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – Divyasena & Shobha Korambil (Dance) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana)

7:00 PM – Nirmala Rajasekar (Veena), B.V. Raghavendra Rao (Violin), H.S. Sudheendra (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:00 to 9:00 PM – R. Vedavalli (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), K. Arunprakash (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

7:00 PM – T.N. Krishnan & Viji Krishnan Natarajan (Violin) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

7:15 PM – Geetha Krishnamurthy (Veena), Melakaveri Balaji (Mrudangam), N. Rajaram (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

7:30 PM – Narthaki Nataraj (Bharathanatyam -Ramayanam – ‘Ayodhya Kaandam’) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

16th December 2011 (Friday)

7:00 AM – B.Suchithra (Harikatha on “Vatsala Kalyanam”), C.N. Srinivasamurthy (Violin), B.Ganapathyraman (Mrudangam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:00 to 8:30 AM – Students of ASCM, Music Academy (Devotional Music) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – A. Sumathi Sundar (Lec Dem – Margam in Bharatanatyam)@ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:45 to 9:45 AM – Mattannur Sankarankutty Marar & Troupe (Lec Dem – Chenda, Tayambaka) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:15 to 11:45 AM – Sheikh Mehboon Subhani & Khalsha Bi-Mehboob(Nadaswaram), T.R.Govindarajan (Tavil), M.R. Vasudevan (Tavil) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – K. Bharat Sundar (Vocal), Meera Sivaramakrishnan (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

9:30 AM – Gayatri Sankaran (Vocal), Pakkala Ramadas (Violin), Kamaraju (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – K. Gayatri (Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam), S. Venkataramanan (Khanjira) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

10:00 AM – Manjari (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM –  Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

11:30 AM – Nadhamuni Gayathri Bharat (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

11:30 AM – Sumitra Vasudev (Vocal), R. Raghul (Violin), K.V. Gopalakrishnan (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

12:00 PM – Vignesh Ishwar (Vocal), Lavanya Raman (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 to 1:30 PM – Jyotsna Krishnamurthy (Vocal), M. Vijay (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:15 PM – V.K. Arjun Kumar (Vocal), R. Balambal (Violin), S. Sudarshan (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

12:30 PM – Sathyaprakash @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1:00 PM – Poornima Krishnan (Vocal), Thiruvaiyaru Saradha (Violin), Sai Nivethan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Bhairavi & Malavi (Vocal), Kovai S. Chandran (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Vijaya Ramanathan (Vocal), Adyar Mohan (Harmonium), Telluru Vijayakumar (Tabla) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:45 to 3:45 PM – D. Srinivas (Veena), Mannargudi N. Subramanian (Mrudangam), Trichy Krishnaswamy (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – S.R. Mytreyi (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

2:00 PM – Sharanya Krishnan (Vocal), C.N.Srinivasamurthy (Violin), Manakkal Sriram (Mrudangam), S.Sunil Kumar (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Jayashree Vaidyanathan (Vocal), Kovai S. Chandran (Violin), Manikudi Chandrasekar (Mrudangam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:00 PM – Swetha Vijayaraghavan (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

2:15 PM – Deekshita Venkatraman (Vocal), Srividhya R.S.Iyer (Violin), Thillaisthanam R Suryanarayanan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

 

2:15 PM – Duddu Radhika (Vocal), R.Dinakar (Violin), Burra Sriram (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:45 PM – Shreya Devnath (Violin) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:45 PM – Nirmala Rajasekar (Veena), Anayampatti G.Venkatasubramaniam (Violin), Melakaveri K. Balaji (Mrudangam), Pudukottai Ramachandran (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – K. Dharini (Vocal), R. Raghul (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam), Chandrasekara Sarma (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – U.P.Raju & Nagamani (Vocal), Chidambaram S Balashankar (Violin), B.S.Purushotham (Khanjira) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), M. Narmada (Violin), T.R. Sundaresan (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

4:00 PM – Kiranavali Vidyashankar (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – Smitha Madhav (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

4:15 to 6:45 PM – Sikkil C. Gurucharan (Vocal), H.K. Venkataram (Violin), Bangalore Arjun Kumar (Mrudangam), Bangalore N. Amrit (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:20 PM – S. Malavika  (Vocal), Akkarai Sornalatha (Violin), K.H. Vineeth (Mrudangam) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

4:30 PM- K. Vrinda Acharya (Vocal), Srilakshmi Venkataramani (Violin), Nanganallur Sriram (Mrudangam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

4:30 PM – Delhi Muthukumar (Vocal – Compositions of Periyasami Thooran), Pudukkottai Ambika Prasad (Violin), K. Ramakrishnan (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

4:30 PM – Teynampet P.K.M. Ravi (Nadaswaram) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

4:30 PM – Shanthi Rao (Veena) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – Mohan Santhanam (Vocal), K.J. Dileep (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam), Nanganallur Swaminathan (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

4:30 PM – Rajesh Vaidhya (Veena) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4:30 PM – Maharajapuram S.Ramachandran (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Mannargudi A.Easwaran (Mrudangam), Srirangam Kannan (Morsing) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

5:00 PM – Padma Seshadri Sisters – Randhini & Roshini (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), Hanumanthapuram J. Bhuvarahan (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

5:30 PM – Mambalam Sisters (Vocal), R. Hemalatha (Violin), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam), K.S. Rangachari (Khanjira) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

5:45 PM – Priya Jayaraman (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

6:00 PM Gayathri Venkataraghavan (Vocal), B.U.Ganesh Prasad (Violin), Neyveli Narayanan (Mrudangam), K.V.Gopalakrishnan (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:15 PM – Gayathri Girish (Vocal), Mysore Srikanth (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:15 PM – Vaikom Jayachandran (Vocal), V.V. Ravi (Violin), Trichy Harikumar (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 PM – O.S. Thyagarajan (Vocal), V. Sanjeev (Violin), Neyveli B. Venkatesh (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:30 PM – P.B. Kannakumar (Vocal – Compositions of Ramnad Srinivasa Iyengar), Pudukkottai Ambika Prasad (Violin), K. Ramakrishnan (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:30 PM – N. Vijay Siva (Vocal), Embar Kannan (Violin), K.R.Ganesh (Mrudangam), B.Purushotham (Khanjira) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Ranjani & Gayatri (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), N. Manoj Siva (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – Sharada Ilangovan (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – B. Balasubramaniam  (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), K. Ashok (Mrudangam) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

6:30 PM – Priya Sisters (Vocal), M.A. Krishnaswamy (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), B. Shree Sundarkumar (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:30 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam) @ Maximum Media ??

6:30 PM – Jayanthi Kumaresh (Veena), R. Ramesh (Mrudangam), S. Karthick (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

6:45 PM- Geeta Rajasekar (Vocal), M. Narmadha (Violin), Tanjore Subramaniam (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

6:45 PM – Roja Kannan (Dance – Krishna Leela Tharangini) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 pM – Madurai T.N.S. Krishna (Vocal), Shertalai R. Sivakumar (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – Geetha Raja (Vocal), K.P.Nandini (Violin), B.Ganapathyraman (Mrudangam), Papanasam Sethuraman (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – Kadri Gopalnath (Saxaphone), A. Kanyakumari (Violin), Haridwaramangalam A.K. Palanivel (Thavil), Bangalore N. Amrit (Khanjira), Bangalore B. Rajasekhar (Morsing) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:00 PM – Neyveli R. Santhanagopalan (Vocal), Delhi P. Sundararajan (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Madhuvanthi Arun (Lec Dem on Navarasa in Ramayana), Anil Srinivasan (Piano) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:00 to 9:00 PM – Kunnakudy M. Balamuralikrishna (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Tanjore K. Murugabhoopathy (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:15 PM – Sirkazhi G. Sivachidambaram (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

7:30 PM – Jayanthi Subramanian (Bharathanatyam – Ramayanam – ‘Aaranya Kaandam’) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

17th December 2011 (Saturday)

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – Deepak Raja (Lec Dem – Raga Transformations and Compound Ragas in Hindustani Music) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – A. Sumathi Sundar (Lec Dem – Tradition & Development of Kavadi Chindu) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

9:00 to 10:00 AM – T.N. Krishnan (Lec Dem – My Experiences with Music over the last 75 years) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – Girija Ramaswamy (Harikatha) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

9:15 to 11:45 AM – Bombay Sisters (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), K.R. Ganesh (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – Aleppey Venkatesan (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), N. Manoj Siva (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

9:30 AM – Gayathri Sankaran (Vocal), Melakkaveri Thiagarajan (Violin), Tanjore Subramanian (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

9:30 AM – Visaka Hari (Musical Discourse on “Sri Krishna Leela” ), B.Ananthakrishnan (Violin), J.B. Sruthi Sagar (Flute), S.J.Arjun Ganesh (Mrudangam), Trichy K.Murali (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

9:45 AM – Sangeetha Swaminathan (Vocal), Bombay Anand (Violin), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), N.Narasimhan (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Lecture Demonstration@ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

10:00 AM – Nama Pravaham by Umayalpuram K. Sivaraman (Mrudangam), K. Bharat Sundar, Sandeep Narayan, R. Raghavendra & Rithvik Raja (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:00 AM – K. Bhaskaran (Flute), Mullaivasal Chandramouli (Violin), Madirimangalam Swaminathan (Mrudangam), Tripanithura Radhakrishnan (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:00 AM – Vidya Srinivasan (Vocal), Akkarai Sornalatha (Violin), Madipakkam Suresh (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

10:00 AM – V. Shankaranarayanan (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), H.S. Sudhindra (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:30 AM – Seattle Raman (Vocal) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

11:15 AM – Rail Priya (Drama – Enakkul Iruvar) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

11:30 AM – Jaishma (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

11:30 AM – Tirumalai Brothers – P.B. Srirangachari & Embar R. Kasturi(Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), M.S. Varadan (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

12:00 PM – Vignesh Ishwar (Vocal), Trivandrum N.Sampath (Violin), N.C.Bharadwaj (Mrudangam), G.Harihara Sarma (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

12:00 PM – K. Sriram (Vocal), K. Ganesh (Violin), Tirunageswaram T.R.S. Manikandan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 to 1:30 PM – T.S. Pattabhirama Pandit (Vocal), H.M. Smita (Violin), S. Arvind (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:15 PM – H. Rathnaprabha (Vocal), R. Shyam (Violin), Nanganallur Vignesh (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

12:30 PM – Sowmya Kumar Arjun (Vocal), Thirumarugal T.S. Dineshkumar (Violin), Srivatsan (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Malladi Vasavi (Vocal), Aarti Shankar (Violin), Arjun Raghavan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Suguna Varadachari (Vocal), V.V.Ravi (Violin), Tanjavur Murugabhoopathy (Mrudangam), Papanasam S.Sethuraman (Khanjira) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:00 PM – S.R.Mytreyi (Vocal), Jayanthi Keshav (Violin), Madurai Kumaresh (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – V. Deepika (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), A.V. Manikandan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – J.B. Keerthana (Vocal), M. Vijay (Violin), B. Srivatsan (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:45 to 3:45 PM – Aruna Ranganathan (Vocal), A.G.A. Gnanasundaram (Violin), Kottayam G. Santosh Kumar (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Subhiksha Rangarajan (Vocal), Roopa Rajagopal (Violin), B. Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

2:00 PM – Savitha Sreeram (Vocal), K.J.Dileep (Violin), Kalakkad R.Srinivasan (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Trichur Brothers (Vocal), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Trichur R. Mohan (Mrudangam), D.V. Venkatasubramanian (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) ** Free **

2:00 PM – Sreelatha Vinod (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) ** Free **

2:00 PM – Abhinaya &Akshaya (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

2:15 PM – Maharajapuram Ganesh Viswanathan (Vocal), Arunachala Karthick (Violin), Swamimalai Girish (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:15 PM – Amritha Murali (Vocal), Ranjani Ramakrishnan (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:45 PM – Shyam Prakash (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:45 PM- Trichy Pradeep Kumar (Vocal), B.Ananthakrishnan (Violin), K.V.Gopalakrishnan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – S. Saketharaman (Vocal), Akkarai S. Subbulakshmi (Violin), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

4:00 PM – T.V. Sankaranarayanan (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4:00 PM – J.B. Sruthi Sagar (Flute), Kamalakiran Vinjamuri (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – Ragam Sisters (Vocal), Srilakshmi Venkataramani (Violin), Hanumanthapuram J.Bhuvarahan (Mrudangam), G.Ravichandran (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Madhavapeddi Murthy (Kuchipudi) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

4:15 to 6:45 PM – Pantula Rama (Vocal), M. Narmadha (Violin), H.S. Sudheendra (Mrudangam), Thrikakkara Y.N. Shantharam (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:20 PM – Ramakrishnan Murthy (Vocal), R. Raghul (Violin), L. Subramanian (Mrudangam) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

4:30 PM- Chandrika Srinivas (Vocal), Tiruvallur V. Parthasarathy (Violin), Ammangudi Ramanarayanan (Mrudangam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

4:30 PM – R. Suryaprakash (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Neyveli B. Venkatesh (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

4:30 PM – Uday Kiran (Vocal – Compositions of Jayachamaraja Wodeyar), Pudukkottai R. Ambika Prasad (Violin), P. Jayabhaskar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

4:30 PM – P. Unnikrishnan (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), S.V. Ramani (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), Ranjani Ramakrishnan (Violin), Kallidaikurichi S. Sivakumar (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

4:30 PM – R. Suryaprakash (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Neyveli B. Venkatesh (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Karnataka Sangha Hall, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Free**

4:30 PM – Anvesha Das (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

4:30 PM – A.S. Murali (Vocal), T. Hemamalini (Violin), A.S. Ranganathan (Mrudangam), A.S. Krishnan (Morsing) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

4:30 PM – Priya Sisters (Vocal), B.Raghavendra Rao (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), B.Shreesundarkumar (Khanjira) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – G.K. Raghuraman (Nadaswaram – Mangala Isai), Triplicane K. Sekar (Tavil) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

5:00 PM – Malladi Nagalakshmi (Vocal), C.N. Srinivasamurthy (Violin), Burra Sriram (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

5:30 PM – Yamini Ramesh (Vocal), K.J. Dileep (Violin), Sridhar Chari (Mrudangam) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

5:45 PM – Papanasam Ashok Ramani (Vocal), V.V. Ravi (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), Srirangam Kannan (Morsing) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

6:00 PM – Malladi Brothers (Vocal), Embar S.Kannan (Violin), Trichy Sankaran (Mrudangam), S. Karthick (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:15 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Tanjavur Ramdas (Mrudangam), Tripanithura N. Radhakrishnan (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – Amrutha Venkatesh (Vocal), R. Hemalatha (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 PM – Radha Bhaskar, Salem Gayathri, K.P. Nandini (Vocal – Raga Vaibhavam), Melakkaveri Thiagarajan (Violin), Ramaiah Vittal (Mrudangam), Nanganallur Swaminathan (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:30 PM – Ushalakshmi (Vocal – Compositions of Subbaraya Sastri & Annasami Sastry), Uday Kiran (Violin), P. Jayabhaskar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:30 PM –  K.J. Yesudas (Vocal), S.R. Mahadeva Sarma (Violin), Trichy B. Harikumar (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – C.S. Sajeev (Vocal), V. Sanjeev (Violin), K. Ashok (Mrudangam) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

6:30 PM – Sudha Ragunathan (Vocal), Pakala Ramadas (Violin), Palladam Ravi (Mrudangam), R.Raman (Morsing) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal), M.A. Krishnaswamy (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), R. Raman (Morsing) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:30 PM – Radha Venkatachalam (Vocal), Akkarai Sornalatha (Violin), Kumbakonam Ramakrishnan (Mrudangam), H. Prasanna (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

6:45 PM – Malavika Sarukkai (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

6:45 PM- K. Vageesh (Vocal), Lalgudi Vijayalakshmi (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), C.S. Venkataramanan (Khanjira) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

6:45 PM – Sumitra Vasudev (Vocal), V.V.S. Murari (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

7:00 PM – O.S. Arun (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:00 PM – R.K. Srikantan (Vocal), R.S. Ramakant (Vocal Support), M.A. Sundaresan (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – Kalakshetra Troupe (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:00 PM – Aarthi Devarajan (Dance) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 to 9:00 PM – Padmavathy Ananthagopalan & Jayanthi Kumaresh(Veena Duet), R. Ramesh  (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:00 PM – R. Suryaprakash (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Trichur Narendran (Mrudangam), A.S. Sankar (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Shri Krishna Gana Sabha)

7:15 PM – Santosh Nair (Bharathanatyam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

7:15 PM – N. Ramani (Flute), M. Chandrasekaran (Violin), Chidambaram Balashankar (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

7:30 PM – Anitha Guha (Bharathanatyam – Ramayanam – ‘Kishkindha Kaandam’) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

18th December 2011 (Sunday)

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – V.R. Devika & Troupe (Lec Dem – Mood and Music in Tamil Kuttu) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – Kunnakudy School of Music (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 AM – Nisha P. Rajagopal (Vocal), Nishanth Chandran (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 to 10:00 AM – Ghatam V. Suresh with Carola Grey and Vasilis Sarikis (Lec Dem – Influence of Indian Rhythmic System and Solkattus in Mediterranean Music) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – Deekshita Venkataraman (Vocal – Compositions of GNB), Tirumarugal Dinesh Kumar (Violin), Akshay Ram (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

9:00 AM – M. Lalitha (Violin) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

9:15 to 11:45 AM – T.N. Seshagopalan (Vocal), V.V. Ravi (Violin), T.K. Murthy (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – Visaka Hari (Musical Discourse on “Sri Krishna Leela” ), B.Ananthakrishnan (Violin), J.B. Sruthi Sagar (Flute), S.J.Arjun Ganesh (Mrudangam), Trichy K.Murali (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

9:30 AM – T.N.S. Krishna (Vocal), Delhi P. Sundararajan (Violin), R. Ramesh (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

9:30 AM – S. Kasturirangan (Vocal), Anayampatti G. Venkatasubramaniam (Violin), Sridhar Chari (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

9:30 AM – Mahalakshmi Rajan (Vocal), K.Gokul (Violin), Jayadev Bhaskaran (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

9:45 AM – Kanakadurga Venkatesh (Vocal), Kalyani Shankar (Violin), Chidambaram Balashankar (Mrudangam), S.Venkataramanan (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Lecture Demonstration@ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

10:00 AM – V.K. Manimaran (Vocal), Balu Raghuram (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), Kovai Mohanram (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – Bhairavi & Malavi (Vocal), Pudukkottai R. Ambika Prasad (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam), H. Prasanna (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

10:00 AM – Mysore Chandankumar (Flute), Edapalli Ajithkumar (Violin), Neyveli Venkatesh (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:00 AM – R. Suryaprakash (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:15 AM – Prachotan (Vocal – One Raga, One Kriti – Bhairavi), Kamalakiran Vinjamuri (Violin), L. Subramaniam (Mrudangam), S. Krishna (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

10:30 AM – Sudha Seshayyan (Lecture on Isaiyum Bhaktiyum) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

10:30 AM – Y.Gee. Mahendra (Drama) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

10:30 AM – Kadri Gopalnath (Vocal), A. Kanyakumari (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), Tripanithura Radhakrishnan (Ghatam), Bangalore Rajasekar (Morsing) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

11:00 AM – Nirmala Rajasekar (Veena), Kalyani Shankar (Violin), Tiruvidaimarudur Radhakrishnan (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

11:15 AM – Drama @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

11:30 AM – Visveshwar (Flute – Ragam Tanam Pallavi), K. Gokul (Violin), Guru Bharadwaj (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

11:30 AM – Madurai Jayalakshmi Ramesh (Vocal), T.V. Sukanya (Violin), Madurai S. Ramesh (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

12:00 PM – Suchethan Rangaswamy (Vocal), H.V.Raghuram (Violin), Vikram Vasudevan (Mrudangam), G.Harihara Sarma (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

12:00 PM – Gayathri Shreyas (Vocal), Parur M.S. Ananthasree (Violin), S. Karthick Narayanan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 to 1:30 PM – Kotapalli Vandana (Vocal), Bombay Anand (Violin), M. Sridhar (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:15 PM – Sidharth Sriram (Vocal), G. Suresh Kumar (Violin), Kiran Vangipuram (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

12:30 PM – K.P. Nandini (Vocal), Shreya Devnath (Violin), Akshay Anand (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

12:45 PM – Roopa Sastry (Vocal – Compositions on Lord Krishna), M. Rajeev (Violin), Arjun Raghavan (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

1:00 PM – Prachotan (Vocal), Shyam (Violin), Akshay Ram (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Vani Ramamurthy (Vocal), Shiva Ramamurthy (Violin), Aravind Shankar (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Niranjana Srinivasan (Vocal), K.J. Dileep (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – K. Mahathi (Keyboard), Thirucherai Kaushik Rajagopal (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:45 to 3:45 PM – Prasanna Venkataraman (Vocal), Idapally Ajith Kumar (Violin), A.V. Manikandan (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Srirangam Venkatanagarajan (Vocal – Lord Rama as visualized by Thyagaraja), Sruthi Sarathy (Violin), P.B.V. Krishnamachari (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

2:00 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), R. Raghul (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

2:00 PM – Vechoor C.Sankar (Vocal), Sherthalai R.Sivakumar (Violin), Tanjavur Kumar (Mrudangam), H.Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – K. Gayatri (Vocal), Nishanth Chandran (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Gayathri Balagurunathan (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

2:15 PM – V.Deepika (Vocal), M.Rajeev (Violin), Srivanchiam Sriram (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:15 PM – Nikhil Narayan (Flute), Karaikal Venkatasubramaniam (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:30 PM – Y. Ramaprabha (Vocal – Compositions of Dasu Sriramulu), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), Tiruvidaimarudur Radhakrishnan (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

2:45 PM – Maharajapuram Ganesh Viswanathan (Vocal), R. Kailasam (Violin), Gudanagaram Sriram (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – J.B. Sruthi Sagar (Flute), B. Ananthakrishnan (Violin), Neyveli Ramkumar (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:15 PM – Mumbai Shilpa (Vocal – Compositions on Devi), C.H. Srinivasamurthy (Violin), Tirucherai Kaushik Rajagopal (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

3:45 PM- Bharat Sundar (Vocal), M. Narmada (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam), Chandrasekara Sarma (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – Sangeetha Sivakumar (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), Melakaveri K. Balaji (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

4:00 PM – Bharathi Ramasubban (Vocal), Akkarai Sornalatha  (Violin), Tanjavur Praveenkumar (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – Sushma Somasekaran (Vocal), M. Rajeev (Violin), Uzhavoor P.K.Babu (Mrudangam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Carnatica Brothers (Vocal), Padma Shankar (Violin), K. Arunprakash (Mrudangam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – S. Shashank (Flute) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4:15 to 6:45 PM – Malladi Brothers (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Umayalpuram K. Sivaraman (Mrudangam), B. Sreesundarkumar (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:25 PM – S. Sowmya (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:25 PM- Harini Krishnan (Vocal), Villivakkam Raghuraman (Violin), Tirucherai Kaushik (Mrudangam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

4:30 PM – Rajini Hariharan (Vocal), Kovai S. Chandran (Violin), Manikudi Chandrasekar (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – Kanakadurga Venkatesh (Vocal – Compositions of Marimutha Pillai), Uday Kiran (Violin), P. Jayabhaskar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

4:30 PM – Sulakshana Jayaraman (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

4:30 PM – Ramakrishnan Murthy (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Trichur C. Narendran (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

4:30 PM – Maharajapuram Srinivasan (Vocal), M.A. Sundaresan (Violin), Tanjavur Kumar (Mrudangam), S. Venkataramanan (Khanjira) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – Ranjani & Gayatri (Vocal), B.U.Ganesh Prasad (Violin), Manoj Siva (Mrudangam), S.Karthick (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

4:30 PM – Lakshmi Sreeram (Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), T.K. Ramakrishnan (Mrudangam), Papanasam Sethuraman (Khanjira) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

5:00 PM – Sangeetha Ramprasad (Vocal), Meera Sivaramakrishnan (Violin), B. Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

5:30 PM – Shoba Sekhar (Vocal), Poorna Vaidyanathan (Violin), Nellai Srikrishnan (Mrudangam) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

6:00 PM – Sudharani Raghupathy (Dance – Mammudha) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

6:00 PM – Sikkil Gurucharan (Vocal), T.K.V.Ramanujacharyulu (Violin), Srimushnam V. Raja Rao (Mrudangam), Kovai Mohanram (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:00 PM – O.S. Thyagarajan (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:15 PM – T.K. Ramachandran (Vocal), Shertalai Sivakumar (Violin), S.J.Arjun Ganesh (Mrudangam), Papanasam Sethuraman (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 PM – Bombay Jayashri (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), Udupi Sridhar (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – Lalgudi Srimathi Brahmanandam & Anuradha Sridhar (Violin), Sriram Brahmanandam (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:30 PM – V. Shankaranarayanan (Vocal – Compositions of Mysore Vasudevachar), Uday Kiran (Violin), P. Jayabhaskar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:30 PM – U.Shrinivas (Mandolin), S.D.Sridhar (Violin), Haridwaramangalam A.K.Palanivel (Tavil), Guru Prasanna (Khanjira), N.Guruprasad (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Aruna Sairam (Vocal), B.V. Raghavendra Rao (Violin), B. Ganapathiraman (Mrudangam), S.V. Ramani (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:30 PM – Ranjani Hebbar Guruprasad (Vocal), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Palghat Mahesh Kumar (Mrudangam), Chandrasekara Sarma (Khanjira) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Shanthi Arts Foundation & Endowments – SAFE – 16th Annual Music Event 2011) **Free**

6:45 PM – Sangeetha Swaminathan (Vocal),  M. Narmada (Violin), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), H. Prasanna (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

6:45 PM – K. Subhiksha (Vocal) @ Sitadevi Garodia Hindu Senior Secondary School, East Tambaram (Saraswathi Vaggeyakara Trust)

7:00 PM – Drama (Dasavataram) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Rasika Kumar (Dance) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 PM – Kunnakudy M. Balamuralikrishna (Vocal), Lalgudi Vijayalakshmi (Violin), R. Ramesh (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 PM – Jayashree Jayaramakrishnan (Vocal), Meera Sivaramakrishnan (Violin), Nanganallur R. Sriram (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – R.Suryaprakash (Vocal), M.R.Gopinath (Violin), Trichur C.Narendran (Mrudangam), A.S.Shankar (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – B.Kannan (Veena), Mannargudi A.Easwaran (Mrudangam), E.M.Subramaniam (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM- B. Saisruthi  (Bharathanatyam) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Naadhabrahmam) **Free**

7:00 to 9:00 PM – N. Ravikiran (Chitravina), Peri Sriramamurthy (Violin), Trichy Sankaran (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:15 PM – Sriram Parasuram & Anooradha Sriram (Vocal – The Glory of Lord Rama in 9 Languaages) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

7:15 PM – Alarmel Valli (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Padma Seshadri School, 16, Tirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Neyveli Santhanagopalan (Vocal), Delhi P. Sundararajan (Violin), Neyveli Venkatesh (Mrudangam), N. Govindarajan (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Ticketed**

7:30 PM – Anitha Guha (Bharathanatyam – Ramayanam – ‘Sundara Kaandam’ ) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Urmila Sathyanarayanan (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

 

19th December 2011 (Monday)

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – Sita Rajan (Lec Dem – Syama Sastri, Subbaraya Sastri and Annasami Sastri) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – Sree Prakash Cultural Heritage Research Center (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

8:30 AM – B.M. Sundaram (Lec Dem – Music in Temple Rituals) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

9:00 to 10:00 AM – Kudavayil Balasubramaniam (Lec Dem – Musical Instruments in Ancient Times as seen from Literature and Archaeological Sources) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – Iyer Brothers (Veena), Kalakkad Srinivasan (Mrudangam), N. Narasimhan (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:15 to 11:45 AM – Geetha Bennett (Veena), Tanjore Subramaniam (Mrudangam), V. Umashankar (Ghatam), Papanasam Sethuraman (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – M. Nandhini (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – P. Muthukumaraswami (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:00 AM – T. Sashidhar (Flute), M.R. Gopinath (Violin), Trivandrum Vaidyanathan (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:00 AM – D.B. Ashwin (Vocal), Nishanth Chandran (Violin), Ashwin Sridhar (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

10:00 AM – Sheejith Krishna (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Subashini Parthasarathy (Vocal), A.G.A. Gnanasundaram (Violin), B. Ganapathiraman (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – S.P. Ramh (Vocal), V.L. Kumar (Violin), Umayalpuram Mali (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

10:30 AM – Nedunuri Krishnamurthy (Lec Dem on Annamacharya Kritis) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

11:30 AM – N. Harish (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

12:00 to 1:30 PM – R. Kalpalathika (Vocal), V. Giridhari (Violin), Sai Giridhar (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:00 PM – R. Kashyap Mahesh (Vocal), Suresh Babu (Violin), Paiyur Gopalakrishnan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 PM – R. Arjun Sambasivan & R. Narayanan (Keyboard), Tirumarugal T.S. Dineshkumar (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:15 PM – Rohini Mahesh (Vocal), Shankar Rajan (Violin), Arjun Narayanan (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

12:30 PM – Archana & Aarathi (Vocal), Lavanya Raman (Violin), Nellai Srikrishnan (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

12:30 PM – Aravind Sundararajan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1:00 PM – Lakshmi Vijayaraghavan (Vocal), Nagarkoil Anand (Violin), K.H.Vineeth (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Janani Hamsini (Vocal), Shyam (Violin), Ashwini (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

 

1:30 PM – Brinda Manickavasakam (Vocal), Akkarai S. Swarnalatha (Violin), R. Ramkumar (That’s me!)(Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Smitha Krishnan (Violin), Akshay Ananthapadmanabhan (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:30 PM – Subiksha Rangarajan (Vocal), K.P. Nandini (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:45 to 3:45 PM – Vechoor C. Shankar (Vocal), Arunachala Karthik (Violin), Konerirajapuram Varadarajan (Mrudangam), Vazhapally R. Krishnakumar (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – N.J. Nandini (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

2:00 PM – Prasanna Venkataraman (Vocal), B.Ananthakrishnan (Violin), Tanjavur Ramadas (Mrudangam), K.V.Gopalakrishnan (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Rithvik Raja (Vocal), R. Raghul (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam), G. Chandrasekara Sharma (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Ragini Chandrasekar (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

2:00 PM – Shreya Devnath (Violin) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:00 PM – Aditya Prakash (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

2:15 PM – Shradda Mohan (Vocal), Vittal Rangan (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:15 PM – Nadhamuni Gayathri Bharat (Vocal), C.K.Vijayaraghavan (Violin), Manikudi Chandrasekaran (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:45 PM – Sowmya Kumar Arjun (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Lavanya Sundararaman (Vocal), Neela Jayakumar (Violin), V.R. Jayakumar (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:00 PM – N. Harish (Vocal), Roopa Rajagopal (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:45 PM – V.K. Manimaran (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), Trichy S.Krishna (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – Jayanthi Kumaresh (Veena), Patri Satish Kumar (Mrudangam), G. Guruprasanna (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

4:00 PM – Mohan Santhanam (Vocal), M. Satyanarayana Sharma (Violin), Mandapaka Ravi (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – Sneha Rangarajan (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

4:00 PM – Ashwin Anand (Veena), B. Ganapathyraman (Mrudangam), D.V. Venkatasubramanian (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – R. Ganesh (Vocal), Kandadevi Vijayaraghavan (Violin), A.S.Ranganathan (Mrudangam), Papanasam S.Sethuraman (Khanjira) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:15 to 6:45 PM – A. Kanyakumari & Embar S. Kannan (Violin Duet), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:20 PM – Roopa Mahadevan (Vocal), M. Rajeev (Violin), Palghat A.M. Harinarayanan (Mrudangam) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

4:30 PM – O.S. Thiagarajan (Vocal), Mullaivasal Chandramouli (Violin), Srimushnam V. Raja Rao (Mrudangam), @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – N.C. Soundaravalli (Vocal), Meera Sivaramakrishnan (Violin), Tanjore Kumar (Mrudangam), Ernakulam S. Ramakrishnan (Ghatam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – Chandrika Srinivasan (Vocal), Trivellore Parthasarathy (Violin), Mannargudi Subramaniam (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

4:30 PM – Jayashree Vaidyanathan (Vocal), S. Raghuram (Violin), Manikudi Chandrasekar (Mrudangam), N. Narasimhan (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

4:30 PM – N.Vijay Siva (Vocal), V.Sanjeev (Violin), Neyveli R.Narayanan (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Geetha Bennet (Veena), Karra Srinivasa Rao (Mrudangam), Trichy K.Murali (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – K.J. Yesudas (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

5:00 PM – Shubha Ganesan (Vocal), S.P. Anantha Padmanabha (Violin), Karaikudi Ganesan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

5:00 PM – Malladi Vasavi (Vocal), Kalyani Shankar (Violin), Tanjavur S. Balakrishnan (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

5:30 PM – Geetha Sundaresan (Vocal), Rahul (Violin), Ramesh Srinivasan (Mrudangam) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

6:00 PM – Uma Ramesh (Dance – Thevaram Moovar) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

6:00 PM – J.T. Jeyaraj Krishnan & Jaysri Jeyaraj (Veena), Anantha R. Krishnan (Mrudangam), Trichy S.Krishna (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:o0 PM – T.M. Krishna (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar) **Ticketed**

6:15 PM – Sumitra Vasudev (Vocal), Trivandrum Sampath (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam), D.V. Venkatasubramanian (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), A.S. Krishnan (Morsing) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – V.V. Subramaniam (Violin), Guruvayur Dorai (Mrudangam), Tripanithura Radhakrishnan (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) ** Ticketed **

6:30 PM – Janaki Rangarajan (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – Nashville Mahadevan (Vocal – Compositions of Swati Tirunal), Uday Kiran (Violin), P. Jayabhaskar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:30 PM – Hyderabad Brothers (Vocal), Nagai R.Sriram (Violin), Trivandrum V.Balaji (Mrudangam), K.V.Gopalkrishnan (Khanjira) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – D.B. Ashwin (Vocal), Akkarai Sornalatha (Violin), Aswin Sridharan (Mrudangam) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

6:30 PM – R.Ganesh (Vocal), A.Gnanasundaram (Violin), S.Arvind (Mrudangam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:30 PM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal), M. Narmada (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), S. Karthick (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:30 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Neyveli Venkatesh (Mrudangam), Alathur Rajaganesh (Khanjira) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Shri Parthasarathy Swamy Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), Trivandrum Vaidyanathan (Mrudangam) @ Neelakanta Sivan Cultural Academy **Ticketed**

6:45 PM – Amritha Murali (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), K. Arunprakash (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

6:45 PM – Shankar Ramani (Vocal) @ Sitadevi Garodia Hindu Senior Secondary School, East Tambaram (Saraswathi Vaggeyakara Trust)

7:00 PM – Palghat R. Ramprasad (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), K. Ashok (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

7:00 PM – Lalgudi G.J.R. Krishnan & Lalgudi Vijayalakshmi (Violin), Mannargudi Easwaran (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 to 9:00 PM – S. Saketaraman (Vocal), Mysore V. Srikant (Violin), Umayalpuram K. Sivaraman (Mrudangam), Giridhar Udupa (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Kottapalli Vandana (Vocal), Kalyani Shankar (Violin), Burra Sriram (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – T.N. Seshagopalan (Vocal), M. Chandrasekaran (Violin), Trichur C. Narendran (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:00 PM –  Sanjay Subramaniam (USA) (Vocal), Balu Raghuram (Violin), Kiran Vangipuram (Mrudangam) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:15 PM – Bala Devi Chandrasekar (Bharathanatyam – Krishnarpanam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:30 PM –Radha (Bharathanatyam – Ramayanam – ‘Yuddha Kaandam’) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Kalyanapuram R. Aravamudhachariar (Harikatha), R. Hemalatha (Violin), Melakaveri Balaji (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

 

20th December 2011 (Tuesday)

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – N. Ramanathan (Lec Dem – Talas in Treatises) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – Swarnamalya Ganesh (Lec Dem – Sarangapani Temple Karna Series) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – Kanthimathi Santhanam (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 to 10:00 AM – R. Vedavalli (Lec Dem – Talas in Practice) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – Gayathri Sankaran (Vocal), Kalakkad Srinivasan (Mrudangam), N. Narasimhan (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:15 to 11:45 AM – Rama Ravi (Vocal), Mullaivasal G. Chandramouli (Violin), Prapancham Ravindran (Mrudangam), G. Ravichandran (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – Sugandha Kalamegam (Vocal), R. Hemalatha (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – Varalakshmi Anandkumar (Vocal), Poorna Vaidyanathan (Violin), Manakkal Sriram (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

10:00 AM – S. Srinivasan (Veena), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), Trichy Murali (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:00 AM – V.K. Raman (Vocal), Anayampatti G. Venkatasubramaniam (Violin), Tiruvidaimarudur Sankaran (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

10:00 AM – Sandeepa Palit (Odissi) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – N. Ramani (Flute), S.D. Sridhar (Violin), K. Arun Prakash (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – Pushpa Anand (Vocal – Bhajans & Abhangs) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:30 AM – Rama Kowsalya & Madhuvanti Badri Rajagopal (Lec Dem on Aanayyaa) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

11:30 AM – Lakshmi Sriram (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

12:00 PM – V. Venkatanagarajan (Vocal), Tirumarugal Dinesh Kumar (Violin), K.H. Vineeth (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 PM – K.P. Nandini (Vocal), Tirumarugal T.S. Ganeshkumar (Violin), Thalaignayiru S. Harish Kumar (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:00 to 1:30 PM – Trichur Brothers (Vocal), K.J. Dileep (Violin), Karra Srinivasa Rao (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:15 PM – Anirudh Venkatesh (Vocal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

12:30 PM – Aishwarya Shankar (Vocal), V. Giridhari (Violin), J. Arvind (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

12:30 PM – Rohini Mahesh (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1:00 PM – Aravind Sridhar (Vocal), Sruthi Sarathi (Violin), Kiran Vangipuram (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:00 PM – Vivek Sadasivam (Vocal), Sriram (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:30 PM – K. Dharini (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), K.H. Vineeth (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – R. Amruthavarshini (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:30 PM – Arundhathi Krishnan (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), Bangalore Adamya (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:45 to 3:45 PM – J.T. Jeyaraaj Krishnan & Jaysri Jeyaraaj (Veena), Erode Nagaraj (Mrudangam), H. Prasanna (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Cuddalore S.J.Jananiy (Vocal), V.Suresh Babu (Violin), K.Parthasarathy (Mrudangam), N.Narasimhan (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Subhasree Ramachandran (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), Sridhar Chari (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Sushma Somasekharan (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

2:00 PM – Lakshmi Parthasarathy Athreya (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

2:00 PM – K. Bharat Sundar (Vocal), M. Vijay (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:00 PM – Rahul Narayanan (Vocal), Karaikal Venkatasubramanian (Violin), B. Srivatsan (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

2:15 PM – Shreya Devnath (Violin), Vikram Vasudevan (Mrudangam), S.Krishna (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:15 PM – Bharathi Ramasubban (Vocal), Nagaraj Mandya (Violin), Neyveli Ramkumar (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:45 PM – V. Shankaranarayanan (Vocal), Ravi Srinivasan (Violin), Gudanagaram Sriram (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Ramakrishnan Murthy (Vocal), Trivandrum N. Sampath (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:00 PM – Nadhamuni Gayathri Bharat (Vocal), Chidambaram G. Badrinath (Violin), Madurai B. Sundar (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:45 PM – Krishnapriya Anandarajan (Vocal), M.A.Krishnaswamy (Violin), Neyveli Skandasubramanian (Mrudangam), Alathur T.Rajaganesh (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – Sthree Thal Tharang (Laya Raga Sangamam – Ensemble) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – O.S. Arun (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

4:00 PM – Geetha Bennett (Veena), Lalgudi V. Rajasekar (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira), @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – Ajith Das (Dance) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

4:00 PM – Sandeep Narayan (Vocal), Padma Shankar (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – Mayuri (Vocal), K.J. Dileep (Violin), T.K. Ramakrishnan (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

4:15 to 6:45 PM – N. Vijay Siva (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:20 PM – Ragini Sri (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), K.H. Vineeth (Mrudangam) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

4:30 PM – Gayathri Shankar (Vocal – Compositions of Kallidaikurichi Vedanta Bhagavatar), M. Balakrishnan (Violin), P. Jayabhaskar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

4:30 PM – O.S. Thyagarajan (Vocal), Mullaivasal G. Chandramouli (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Disciples of Parvathi Ravi Ghantasala (Bharathanatyam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – S. Saketaraman (Vocal), M.A. Sundaresan (Violin), Umayalpuram K. Sivaraman (Mrudangam), S. Karthick (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – Hyderabad Brothers (Vocal), Nagai R.Sriram (Violin), J.Vaidyanathan (Mrudangam), Giridhar Udupa (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM –  Allepey Lakshmi Vinayak (Vocal), R.Raghul (Violin), Abhinav Seetharaman (Mrudangam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

5:00 PM – Kanakadurga Venkatesh (Vocal), Jayanthi Keshav (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

5:00 PM – E.R. Janardhan (Saxophone) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

5:30 PM – Ananya Ashok (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

5:30 PM – Vidya Subramanian (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:45 PM – Sharada Ilangovan (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

6:00 PM – Thirukovilur Babu & Kumar (Nadaswaram), Haridhwaramangalam A.K.Palanivel (Tavil), Thirunageswaram T.R.Subramanian (Tavil) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:o0 PM – U. Shrinivas (Mandolin), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Trichy Sankaran (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar) **Ticketed**

6:15 PM – Udayalur Kalyanaraman & R. Ganesh (Sankeertanamum Sangeetamum) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) ** Ticketed **

6:15 PM – T.V. Ramprasadh (Vocal), T.K.V. Ramanujacharlu (Violin), R. Ramesh (Mrudangam), Tripanithura N. Radhakrishnan (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – Malladi Suribabu (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 PM – Priya Sisters (Vocal), M.A.Krishnaswamy (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Sikkil C. Gurucharan (Vocal), B.V. Raghavendra Rao (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), Papanasam Sethuraman (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:30 PM – Mambalam Sisters (Vocal),  R. Hemalatha (Violin), Nellai A. Balaji (Mrudangam), K.S. Rangachari (Khanjira) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM – Geetha Krishnamurthy (Veena) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – Shankar Ramani (Vocal – Compositions of Patnam Subramanya Iyer), Uday Kiran (Violin), P. Jayabhaskar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Institute Hall, Karpagambal Nagar, Mylapore (Music Education Trust – Post Trinity Vaggeyakara Vaibhavam) **Free**

6:30 PM – Sudha Ragunathan (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), Palladam Ravi (Mrudangam), R. Raman (Morsing) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – Mala Mohan (Vocal), Charulatha Ramanujam (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

6:30 PM –  Rithvik Raja (Vocal), M.Rajeev (Violin), M.Ravichandira (Mrudangam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:45 PM – Nisha P. Rajagopal (Vocal), Nishanth Chandran (Violin), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam), Trichy Krishnaswamy (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

7:00 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), I. Sivakumar (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj) **Ticketed**

7:00 PM – Urmila Satyanarayanan & Students (Nritya Samarpanam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 to 9:00 PM – Sangeetha Sivakumar (Vocal), V.V.S. Murari (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), Bangalore Rajasekar (Morsing) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Trichur Brothers (Vocal), Kandadevi S. Vijayaraghavan (Violin), Trichur Mohan (Mrudangam), Nerkunam Sankar @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – Sriram Parasuram & Anooradha Sriram (Vocal – Jugalbandi) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Anand Sachidanandam (Dance) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 PM –  Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), N. Manoj Siva (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

7:30 PM – Shobhana (Bharathanatyam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – Rajeswari Sainath (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – A. Kanyakumari & Embar S. Kannan (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

 

21st December 2011 (Wednesday)

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – Tanjavur Govindarajan & B.M. Sundaram (Lec Dem – Tavil and its role in Carnatic Music) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – Lec Dem @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – Karnaranjani Group (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

8:30 AM – Sumathi Krishnan (Vocal – Lec Dem – Contribution of Walajapet Venkataramana Bhagavathar) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Saraswathi)

9:00 AM – N. Bhairavi & N. Malavi (Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 to 10:00 AM – S.R.D. Vaidyanathan (Lec Dem – Role of Nadaswaram in shaping Vocal Music) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:15 to 11:45 AM – Trichur V. Ramachandran (Vocal), M.A. Sundaresan (Violin), Umayalpuram Mali (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – Iyer Brothers (Veena), Tanjore Kumar (Violin), Pudukkottai Ramachandran (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – Kousalya Sivakumar (Musical Presentation – ‘Sri Chakarathazhwar’) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:00 AM – T.V. Ramprasad (Vocal), V.L. Kumar (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

10:00 AM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), Tanjavur Ramdas (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

10:00 AM – R. Ramani (Veena), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:00 AM – Roopa Mahadevan (Vocal), Neela Jayakumar (Violin), V.R. Jayakumar (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

10:00 AM – Revathi Ramachandran (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), Tanjavur Ramdas (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:30 AM – Suguna Purushothaman (Lec Dem on Compositions of Papanasam Sivan, Neelakanta Sivan & Ramaswami Sivan) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

11:30 AM – Lalitha Mohan (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

12:00 to 1:30 PM – B. Muthukumar (Vocal), S. Karthik (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:00 PM – N.C.S. Ravali (Vocal), Bombay Anand (Violin), V.S. Raghavan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 PM – S. Malavika (Vocal), Vittal Rangan (Violin), Tanjore K. Praveen Kumar (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:15 PM – S.R. Santhaprakash (Vocal), Padma Shankar (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

12:30 PM – Arundhathi Krishnan (Vocal), M. Vijay (Violin), Arjun Narayanan (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

12:30 PM – Vikram K. Raghavan (Vocal), Tirumarugal T.S. Dineshkumar (Violin), B. Srivatsan (Mrudangam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1:00 PM – Pallavi Sriram (Vocal), Parur M.S.Ananthakrishnan (Violin), K.H.Vineeth (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Vignesh Easwar (Vocal), Smitha Krishnan (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – K. Bharat Sundar (Vocal), Trivandrum N. Sampath (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – N.C. Badrinarayanan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:30 PM – J.B. Keerthana (Vocal), Akkarai S. Swarnalatha (Violin), B. Srivatsan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:45 to 3:45 PM – Sumitra Vasudev (Vocal), Balu Raghuraman (Violin), M.S. Varadan (Mrudangam), Nerkunam Manikandan (Morsing) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Aishwarya Nityanand (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

2:00 PM – Maharajapuram Ganesh Viswanathan (Vocal), Papanasam K. Gokul (Violin), Tanjore Kumar (Mrudangam), C.S. Venkataramanan (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Nivedita Narayanan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:00 PM – Iyer Sisters (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

2:00 PM – Aparna Thiagarajan (Vocal), Jayanthi Keshav (Violin), S. Raghunandan (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts) **Free**

2:00 PM – Ramakrishnan Murthy (Vocal), Mullaivasal G.Chandramouli (Violin), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam), Trichy S.Krishnaswamy (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:15 PM – Visalakshi Shankar (Vocal), Neela Jayakumar (Violin), V.R.Jayakumar (Mrudangam), N.Narasimhan (Ghatam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:15 PM – Rohini Mahesh (Vocal), Aarthi Shankar (Violin), M.S.Venkatasubramaniam (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:45 PM – Duddu Radhika (Vocal), Villivakkam Raghuraman (Violin), Nellai Srikrishnan (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Vidya Kalyanaraman (Vocal), M. Rajeev (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:00 PM – Akshay Padmanabhan (Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), H.S. Sudheendra (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:45 PM – Padmini Ravi (Vocal), C.N. Srinivasa Murthy (Violin), R. Raghunath (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:00 PM – Aravind Sundararajan (Vocal), Ravi Srinivasan (Violin), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – K.R.Saranathan (Vocal), Anayampatti Venkatasubrmaniam (Violin), Tanjore Ramdas (Mrudangam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – R. Ganesh (Vocal), Madurai Balasubramaniam (Violin), Chidambaram S. Balashankar (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

4:00 PM – Tiruvidaimarudur P.S.V.Raja (Nadaswaram) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

4:00 PM –  M. Narmada (Violin) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – Nirmala Rajasekar (Veena) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

4:15 to 6:45 PM – S. Sowmya (Vocal), Lalgudi Vijayalakshmi (Violin), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:30 PM – Bombay Jayashri (Vocal), H.N.Bhaskar (Violin), Manoj Siva (Mrudangam), V.Anirudh Athreya (Khanjira) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Malladi Brothers (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – G. Ramanathan (Saxophone), V. Sureshbabu (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam), S. Hariharasubramaniam (Ghatam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – N.C. Soundaravalli (Vocal), B. Raghavendra Rao (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), Pudukkottai Ramachandran (Ghatam), R.V.P. Balachandran (Morsing) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

5:00 PM – Sriram Parthasarathy (Vocal), V.V.S. Murari (Violin), M.S. Varadan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

5:00 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), R. Raghul (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

5:00 PM – Meera Sivaramakrishnan (Violin), Madipakkam Suresh (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

5:30 PM – Rajalakshmi Sampath (Vocal) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj)

5:30 PM – Jaishri Venkatesh (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

6:00 PM – Anita Ratnam (Bharathanatyam– Andal) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

6:00 PM – O.S. Arun (Vocal), Kandadevi Vijayaragavan (Violin), Ravichandra & Sai Nivethan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:o0 PM – P. Unnikrishnan (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar) **Ticketed**

6:00 PM – Aruna Sairam (Vocal) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

6:15 PM – Amritha Murali (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 PM – R. Suryaprakash (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Tanjore Murugabhoopathy (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:30 PM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal), M.A. Krishnaswamy (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), Trichy Sri Krishna (Ghatam) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM – T.N. Seshagopalan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – Gayathri Girish (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – Kadri Goplanath (Saxophone), A.Kanyakumari (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), Rajendra Nakod(Tabla), Bangalore Rajasekar (Morsing) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Hyderabad Brothers (Vocal), Nagai R. Sriram (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:30 PM – V.P. Dhananjayan & Shantha Dhananjayan (Bharathanatyam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) ** Ticketed **

6:35 to 8:30 PM – R.K. Srikantan (Vocal), R.S. Ramakanth (Vocal Support), N. Ravikiran (Chitravina), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), Trichy Murali (Ghatam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts)

7:00 PM – Sukanya Ramgopal’s Sthree Taal Tarang @ Arkay Convention Centre, Royapettah High Road, Mylapore  (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – K.Gayathri (Vocal), Nishanth Chandran (Violin), Mannarkoil J.Balaji (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – T.V. Sankaranarayanan (Vocal), V.V. Ravi (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), Mysore Srikanth (Violin), Nanjil A.R. Arul (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 PM – Sirkazhi G. Sivachidambaram (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

7:00 PM – V. Shankaranarayanan (Vocal), Anayampatti G. Venkatasubramaniam (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

7:00 to 9:00 PM – T.M. Krishna (Vocal), R. Hemalatha (Violin), Melakkaveri Balaji (Mrudangam), N. Govindarajan (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

6:45 PM –  Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

7:00 PM – O.S. Thiagarajan (Vocal), Delhi P. Sundarrajan (Violin), Ramesh Srinvasan (Mrudangam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj) **Ticketed**

7:15 PM – Bhargavi Gopalan (Bharathanatyam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:15 PM – Nandini Muthuswamy (Violin) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:30 PM – Chitra Visweswaran (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Srinidhi Chidambaram (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:30 PM – Bombay Sisters (Vocal), Meera Sivaramakrishnan (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam), G. Ravichandran (Ghatam) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj)

 

22nd December 2011 (Thursday)

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – Sandhya Kathavate (Lec Dem – Thumri and its allied forms) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – Rajashri Ramakrishna (Lec Dem – Veena Kuppaiyer’s Contribution to Music) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – B.M. Sundaram (Vocal – Lec Dem – Influence of Tevaram on Trinity) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Saraswathi)

8:30 AM – Vasantha Rammohan & Group (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 to 10:00 AM – R.K. Srikantan, Aruna Sairam, Pantula Rama, Chitravina Ravikiran, R.K. Shriramkumar (Panel Discussion on Kutcheri Paddhati), Trichy Sankaran (Moderator) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – Geetha Raja (Vocal), K.P. Nandini (Violin), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam), Papanasam Sethuraman (Khanjira) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:15 to 11:45 AM – Neyveli R. Santhanagopalan (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), Neyveli B. Venkatesh (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – Sriram Gangadharan (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – Shreyas Narayanan (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), Trichur K.M.S. Mani (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

10:00 AM – S. Jayakumar (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), Nellai A. Balaji (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:00 AM – Bragha Bessel (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Shertalai K.N. Renganatha Sharma (Vocal), V.V. Srinivasa Rao (Violin), A.S. Ranganathan (Mrudangam), Pudukkottai Ramachandran (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – S.R. Janakiraman (Vocal – Musical and Lyrical Elegance found in 72 Melaragamalika) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:30 AM – Narasimhacharis (Lec Dem on Lakshya and Lakshana in Dance) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

11:30 AM – Ramakrishnan Murthy (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

12:00 PM – M. Ragini Sri (Vocal), V. Suprajha (Violin), Arjun Raghavan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 PM – S. Aravind Bhargav (Mandolin), S. Sathyanarayanan (Mrudangam), S. Hariharasubramaniam (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:00 to 1:30 PM – Aishwarya Vidhya Raghunath (Vocal), Aditi Krishnaprakash (Violin), Ranjani Venkatesh (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:30 PM – R. Nithya & R. Vidya (Vocal), Vijayalakshmi Sivakumar (Veena) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

12:30 PM – Cuddalore S.J. Jananiy (Vocal), Jayanthi Keshav (Violin), K. Parthasarathy (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

1:30 PM – K. Subhiksha & Niranjana Srinivasan (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), Srivanchiam R. Sriram (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

2:00 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), R. Raghul (Violin), B. Ganapathiraman (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Mumbai Shilpa (Vocal), Y.Sivagamasundari (Violin), R.Vaibhav (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:00 PM – Vani Ramamurthi (Vocal), Shiva Rammurthy (Violin), Arjun Narayanan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:30 PM – Nadhamuni Gayathri Bharat (Vocal), Kovai S. Chandran (Violin), Manikudi Chandrasekaran (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – A.K. Mahesh (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:45 to 3:45 PM – Trichy K. Ramesh (Vocal), N.C. Madhav (Violin), Salem K. Srinivasan (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Shankar Ramani (Vocal), Ravi Srinivasan (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam), G.Chandrasekara Sarma (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Anwesha Das (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

2:00 PM – H.S. Prasanth (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:00 PM – Chaitrra Sairam (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

2:15 PM – Iyer Brothers (Veena), T.K.Ramakrishnan (Mrudangam), S.Krishna (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:15 PM – Rithvik Raja (Vocal), Jayanthi Keshav (Violin), Madurai Sundar (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:45 PM – Sushma Somasekharan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Salem Sriram (Vocal), Nishanth Chandran (Violin), Madipakkam P. Suresh (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

3:00 PM – K. Bharat Sundar (Vocal), Trivandrum N. Sampath (Violin), Palghat A.M. Harinarayanan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:00 PM – V. Nagarajan (Vocal), Trivandrum S.R. Rajasree (Violin), Bangalore Raghunath (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:45 PM – Tiruppananthal S. Muthukandasamy (Nadaswaram) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

4:00 PM – Geetha Krishnamurthy (Veena) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – G.S. Rajan (Flute) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

4:00 PM – Neyveli Radhakrishnan (Double Violin), Tanjavur R.Govindarajan (Special Tavil), T.R.Sundaresan (Mrudangam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – G.S. Rajan (Flute), Padma Shankar (Violin), Trivandrum Vaidyanathan (Mrudangam) @ Meenakshi College Auditorium, Arcot Road, Kodambakkam

4:00 PM – Bhairavi & Malavi (Vocal), Vittal Rangan (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – V.Shankaranarayanan (Vocal), V.Rajeev (Violin), R.Shankaranarayanan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:15 to 6:45 PM – Mambalam Sisters (Vocal), Shertalai Sivakumar (Violin), Tumkur Ravishankar (Mrudangam), Vyasa Vittala (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:30 PM – Sikkil C. Gurucharan (Vocal), Mysore V. Srikanth (Violin), Karaikkudi R Mani (Mrudangam), V. Suresh (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Maharajapuram S. Srinivasan (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), Srirangam Kannan (Morsing) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

4:30 PM – G. Ravikiran (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

4:30 PM – A. Kanyakumari & V. Sanjeev (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), Bangalore N. Amrith (Khanjira) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal), Padma Shankar (Violin), K.Arunprakash (Mrudangam), N.Guruprasad (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

5:00 PM – Tiruthani N. Swaminathan (Tirumurai Isai) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

5:00 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), Anayampatti G. Venkatasubramaniam (Violin), Trivandrum V. Balaji (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

5:00 PM – Chinmaya Sisters (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), Nellai Balaji (Mrudangam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

5:00 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), Anayampatti G. Venkatasubramaniam (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

5:00 to 6:15 PM – Varalakshmi Anandkumar (Vocal), Melakaveri Thiagarajan (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Vaggeyakara Vaibhavam)

5:00 PM – Jayashri Jayaramakrishnan (Vocal), Srilakshmi Venkataramani (Violin), Nanganallur Sriram (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:o0 PM – J.A. Jayant (Flute) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

5:30 PM – Meera Subramaniam (Vocal) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj)

5:30 PM – Ganesh Raman (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

6:00 PM to 7:30 PM– Jayanthi Kumaresh (Veena) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

6:00 PM – Mysore M. Nagaraj & Manjunath (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:15 PM – S. Sowmya (Vocal), Embar S. Kannan (Violin), Manoj Siva (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) ** Ticketed **

6:15 PM – N. Ramani (Flute), R.K. Shriramkumar (Violin), T.K. Murthy (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 to 6:40 PM – S.A.K. Durga (Lecture on Compositions of Margadarsi Sesha Iyengar) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Vaggeyakara Vaibhavam)

6:15 PM – Lalgudi G.J.R. Krishnan & Lalgudi Vijayalakshmi (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), Tripanithura N. Radhakrishnan (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:30 PM – Hyderabad Brothers (Vocal), Nagai R. Sriram (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM – T.V. Sankaranarayanan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – K. Krishnakumar &  Binni Krishnakumar (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – Srekala Bharat (Madhura Lahari – Group Dance) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:45 PM – Prasanna Venkatraman (Vocal), Mysore V. Srikanth (Violin), Neyveli B. Venkatesh (Mrudangam), A.S. Krishnan (Morsing) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

6:45 to 8:30 PM – Prema Rangarajan (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), Melakaveri Balaji (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Vaggeyakara Vaibhavam)

7:00 PM – Sudha Ragunathan (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

7:00 PM – Shanthi Sriram (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 PM – Raji Gopalakrishnan (Vocal), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Trichur K.M.S. Mani (Mrudangam), Nanganallur S. Swaminathan (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

7:00 PM – N.C. Sundaravalli (Vocal), Tiruvarur N. Balam (Violin), T.R. Krishnamurthy (Mrudangam), N. Narasimhan (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Meenakshi Chitharanjan (Bharathanatyam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

7:00 PM – Trichur Brothers (Vocal), M.A.Sundareswaran (Violin), Trichur R.Mohan (Mrudangam), D.V.Venkatasubramaniam (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

7:00 PM – T.N. Seshagopalan (Vocal), V.V. Ravi (Violin), Trichur Narendran (Mrudangam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj) **Ticketed**

7:00 PM – Vasundhara Rajagopal (Vocal), A.G.A. Gnanasundaram (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam), Sukanya Ramagopal (Ghatam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 to 9:00 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Trichy B. Harikumar (Mrudangam), Coimbatore V. Mohanram (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:o0 PM – Y Gee Melody Makers (Thirai Isayil Naatya Isai – A musical show) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:00 PM – Abhishek Raghuram (Vocal), Akkarai Subbulakshmi (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:15 PM – Priyadarshini Govind (Bharathanatyam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – Shobana (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Rajeswari Sainath (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:30 PM – Sikkil Neela & Mala Chandrasekhar (Flute), M.R. Gopinath (Violin), Madrimangalam S. Swaminathan (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj)

7:45 PM to 9:15 PM – Parasala Ponnammal (Vocal) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

 

23rd December 2011 (Friday)

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – Suvarnalata Rao (Lec Dem – Music in motion – Computer transcription of Music) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – Neyveli R. Santhanagopalan (Lec Dem – Gandharva Vedam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – Srivarnisa Kalalaya (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

8:30 AM – Parvathi Ravi Ghantasala (Lec Dem – Dance Ballets) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Saraswathi)

9:00 to 10:00 AM – G. Swaminathan, Charukesi, Ramanarayanan, VSV, Lalitha Krishnan, Sita Ravi (Panel Discussion on Kutcheri Paddhati), S.A.K. Durga (Moderator) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – Seetha Narayanan (Vocal), Meera Sivaramakrishnan (Violin), Tanjavur Kumar (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:15 to 11:45 AM – B. Suchitra (Harikatha), Pakala Ramdas (Violin), Tanjore Ramesh (Mrudangam), Pudukkottai Ramachandran (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – U.P. Raju & Nagamani (Mandolin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – Raghavendra Seva &Bhajana Mandali @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

10:00 AM – Mohan Santhanam (Vocal), N.C. Madhav (Violin), Salem K. Srinivasan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

10:00 AM – B. Jeyamohan (Kutunthokai – A gateway to Tamil Poetry Tradition) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Tamil Heritage Trust) **Free**

10:00 AM – Manipuri Pung, Thang, Jagoigi Shathek @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Sangeetha Swaminathan (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:30 AM – Tiruvidaimarudur S. Radhakrishnan (Lec Dem on A Bird’s Eye View on the Philosophy, Message and Preaching of Saint Composers) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

11:20 AM – Vidya Subramanian (Lec Dem on Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

12:00 to 1:30 PM – Kartik Narayanan (Vocal), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts) **Free**

12:00 PM – Ramya Kannan (Vocal), V. Giridhari (Violin), Srivanchiyam R. Sriram (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 PM – Devdutt Patnaik (Discourse – Myth of the Mad Mystical Women) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

12:00 PM – Karthik Narayanan (Vocal), Chidambaram G. Badrinath (Violin), R. Ramkumar (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:00 to 1:30 PM – Vidya Kalyanaraman (Vocal), Sivakumar Anantharaman (Violin), K. Ramesh (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:30 PM – Aditya Prakash (Vocal), Kamalakiran (Violin), S. Sathyanarayanan (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

12:30 PM – Abhishek Iyer (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1:00 PM – Rahul Krishna (Vocal), M.Vijay (Violin), Ragavan Sai (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – B.K.Arunkumar (Vocal), T.V.Sukanya (Violin), Sai Shankar (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Jayashree Vaidhyanathan (Vocal), Kovai S. Chandran (Violin), Manikudi Chandrasekaran (Mrudangam), N. Narasimhan (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Geetha & Swetha Vasudevan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:30 PM – Rahul Narayanan (Vocal), Sriram Sridhar (Violin), B. Srivatsan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:45 to 3:45 PM – Tiruvarur S. Swaminathan (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), Madurai B. Sundar (Mrudangam), T.A. Ramanujam (Morsing) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – V.R.Dileep Kumar (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), Trivandrum R.Vaidyanathan (Mrudangam), Madipakkam A.Murali (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Sandeep Narayan (Vocal), M. Rajeev (Violin), Nirmal Narayan (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

2:00 PM – Anjana Anand (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

2:00 PM – Swarna Rethas (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), Tanjore K. Praveen Kumar (Mrudangam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:15 PM – Cuddalore S.J.Jananiy (Vocal), Villivakkam Raghuraman (Violin), Calcutta T.K. Karthick (Mrudangam), S.Krishna (Ghatam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:15 PM – Roopa Mahadevan (Vocal), Akkarai Swarnalatha (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:45 PM – Jayashri Bala (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Mandolin Sisters (Mandolin) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

3:00 PM – Rithvik Raja (Vocal), Trivandrum N. Sampath (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:00 PM – Saraswathy Viswanathan (Veena), R. Hemanth (Mrudangam), Nanganallur Swaminathan (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:30 PM – Ananya Ashok (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), Arjun Jaishankar (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

3:45 PM – Tiruchendur Tirugnanasambandan (Tirumurai Isai) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

4:00 PM – B.Kannan (Veena), Chidambaram Balashankar (Mrudangam), Chandrasekara Sarma (Ghatam), N.Sundar (Tabla & Morsing) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – S. Mahathi (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – Bhavana Iyer (Vocal), Ranjani Ramakrishnan (Violin), Trivandrum Hariharan (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – Shreyas Narayanan (Vocal), V.V.Ravi (Violin), Trichur Narendran (Mrudangam), Pudukottai Ramachandran (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

4:o0 PM – Malladi Brothers (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), M.L.N. Raju (Mrudangam), Giridhar Udupa (Ghatam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar) **Ticketed**

4:15 to 6:45 PM – U. Shrinivas (Mandolin), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Madrimangalam Swaminathan (Mrudangam), S.V. Ramani (Ghatam), V. Selvaganesh (Khanjira), Srirangam Kannan (Morsing) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:30 PM – Priya Sisters (Vocal), M.A. Krishnaswamy (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – Lalgudi G.J.R.Krishnan & Lalgudi Vijayalakshmi (Violin ), Trichy Sankaran (Mrudangam), K.V.Gopalakrishnan (Khanjira) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – K. Bharat Sundar (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), Bangalore B. Rajasekhar (Morsing) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

4:30 PM – Hyderabad Brothers (Vocal), Mullaivasal G. Chandramouli (Violin), Vellore G. Ramabhadran (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

5:00 PM – P.V. Parameswaran (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), Melakaveri K. Balaji (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

5:00 PM – C.N. Srinivasamurthy & H.V. Raghuram (Violin Duet), B. Guru Raghavendra (Mrudangam), S. Venkataramanan (Khanjira) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

5:00 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), V.V.S. Murari (Violin), Dubai Mani (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

5:00 to 6:15 PM – Nirmala Rajasekar (Veena), B. Sivaraman (Mrudangam), Nanganallur Swaminathan (Ghatam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Vaggeyakara Vaibhavam)

5:00 PM – Narthaki Natraj (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:00 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

5:00 PM – Bhavani Prakash Rao (Veena) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj) **Ticketed**

5:15 PM – Varalakshmi Anandkumar (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), Sai Nivedhan (Mrudangam), Kuno Takaaki (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:30 to 7:30 PM – Niranjana Srinivasan (Vocal), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj) **Free**

5:30 PM – Ravi Srinivasan (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

6:00 PM to 7:30 PM – Debashish Bhattacharya (Hindustani – Lap Slide Guitar) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

6:00 PM – T.M. Krishna (Vocal), Embar S. Kannan (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:15 PM – Sangeetha Sivakumar (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam),  Chandrasekara Sharma (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – S. Shashank (Flute), B.U. Ganesh Prasad (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), N. Amrith (Khanjira) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

6:15 PM – R. Vedavalli (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), K. Arunprakash (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 to 6:40 PM – Prameela Gurumurthy (Lecture on Compositions of Irayimman Thampi) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Vaggeyakara Vaibhavam)

6:15 PM – Ramya Reddy & Madhu Natraj (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

6:30 PM – S. Saketharaman (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – K.J.Yesudas (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), Tripanithura Radhakrishnan (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Kunnakudy M. Balamuralikrishna (Vocal), B.V. Raghavendra Rao (Violin), H.S. Sudheendra (Mrudangam), Hari Babu (Ghatam) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:45 PM – Amrutha Venkatesh (Vocal),  R. Hemalatha (Violin), Trivandrum V. Balaji (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

6:45 to 8:30 PM – Madhavan Nambudiri (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), T.K. Murthy (Mrudangam), Udupi Sridhar (Ghatam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Vaggeyakara Vaibhavam)

7:00 PM – Urmila Sathyanarayanan (Bharathanatyam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

7:00 PM – Divya Kasturi (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:00 PM – Madurai M.P.N. Ponnuswamy (Nadaswaram) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

7:00 PM – Deepti Shroff (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 PM – Lakshmi Rangarajan (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

7:00 PM – T.V. Sankaranarayanan (Vocal), Shertalai Sivakumar (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj) **Ticketed**

7:00 PM – M. Chandrasekaran (Violin), Tiruvidaimarudur Radhakrishnan (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 to 9:00 PM – Gayathri Girish (Vocal), V. Sanjeev (Violin), Bangalore M.T. Rajakesari (Mrudangam), B.N. Chandramouli (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Geetha Krishnamurthy (Veena), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam), Nanganallur Swaminathan (Ghatam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – Salem Sriram (Vocal), Anayampatti G. Venkatasubramaniam (Violin), Krupakaran (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Palakkad R.Ramprasad (Vocal), V.V.Ravi (Violin), Bangalore V.Praveen (Mrudangam), N.Govindarajan (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – Kadri Gopalnath (Saxophone), A. Kanyakumari (Violin), Trichy B. Harikumar (Mrudangam), Viswanath Nakod (Tabla), Bangalore B. Rajasekhar (Morsing) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

7:15 PM – Vyjayanthimala Bali (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Malavika Sarukkai (Dance – Maname Brindavaname) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – Padma Subrahmanyam (Bharathanrithyam – ‘Jaya Jaya Sankara’) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Carnatica Brothers (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:30 PM – Mambalam Sisters (Vocal), Kandadevi S. Vijayaraghavan (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam), K.S. Rangachari (Khanjira) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj)

7:45 PM to 9:15 PM – Pandit Uday Bhawalkar (Vocal – Hindustani) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

 

24th December 2011 (Saturday)

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 AM – A. Kanyakumari (Violin) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

8:05 to 8:50 AM – N. Amrith (Lec Dem – Sri Harishankar style of Khanjira playing) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – B. Balasubramanian (Lec Dem – Aesthetic Beauties of Ragas through Padams & Javalis) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – Gangamrutham Group (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

8:30 AM – R.K. Shriramkumar (Lec Dem – Chaturdasha Ragamalika of Sri Muthuswami Dikshitar) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Saraswathi)

9:00 AM – Damal Ramkumar (Discourse) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

9:00 AM – Mandolin Sisters (Mandolin), Delhi Sairam (Mrudangam), B. Subbarao (Ghatam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

9:00 AM – N.S. Kamatchi (Vocal – Viruttam & Papanasam Sivan Compositions), Nagarkoil Anand (Violin), V.S. Raghavan (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

9:00 AM – R. Suryaprakash (Vocal), M.A. Sundaresan (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ MFAC Hall, Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (Mylapore Fine Arts Club) **Free**

9:00 AM – Athira Krishna (Violin), Nellai Balaji (Mrudangam), S. Krishna (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 to 10:00 AM – Trichy Sankaran (Lec Dem – Palani’s Style – Tribute to Guru Sri Palani Subramaniam Pillai) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:15 to 11:45 AM – R.K. Srikantan (Vocal), Sriram Parasuram (Violin), Yella Venkateswara Rao (Mrudangam), M.A. Krishnamurthy (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – Rajini Hariharan (Vocal),  Neela Jayakumar (Violin), V.R. Jayakumar (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

9:30 AM – R. Suryaprakash (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

9:30 AM – Niranjana Srinivasan (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

9:45 AM – M.Narmada & G.Suresh Kumar (Viiolin ),  Thillaisthanam R.Suryanarayanan (Mrudangam). G.Chandrasekara Sarma (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Krishnapriya Anantharaj (Vocal), Durai Balasubramaniam (Violin), Palladam Ravi (Mrudangam), Trichy K.Murali (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

10:00 AM – Nirmala Rajasekar (Veena), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – Srinidhi Swami (Discourse – Hanumath Prabavam) withVasundhara Rajagopal (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:00 AM – Shankari Krishnan (Vocal), Padma Shankar (Violin), B. Ganapathiraman (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

10:00 AM – Manipuri Pung, Thang, Jagoigi Shathek @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – S. Balusamy (Arjunan Tapas – A new interpretation of Mamallapuram sculptural composition) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Tamil Heritage Trust) **Free**

10:15 AM – Rajashree Shirke (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

10:15 AM – Kadavul Vandhirunthar – Drama @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

10:15 AM – Shreya Devnath (Violin – Ragam Tanam Pallavi), Guru Raghavendra (Mrudangam), Venkataramanan (Khanjira) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

10:30 AM – Srimushnam Raja Rao (Lec Dem on Philosophy of Dasa Kootas, its role in human life and culture) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

10:30 AM – Crazy Mohan (Drama) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

10:30 AM – Revathy Krishna (Veena), M. Manikandan & M. Karthikeyan (Keyboard), Kiran Kumar (Tabla), G. Suresh (Rhythm Pad), K.V. Sridharan (Special Effects) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

10:50 AM – Madhavi Narsalay (Talk – Institutionalizing Identity through Divinity – Female Saint Poetess of Maharashtra) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

11:15 AM – K.S.N. Sundar (Drama – Namakkul Oruvan,) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

11:30 AM – Priya Sarukkai Chabria  (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

11:30 AM – S. Malavika (Vocal – Theme: Vahanan), M. Vijay (Violin), V.S. Raghavan (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

11:30 AM – Sanjana Ramkumar (Vocal), T.V. Sukanya (Violin), Tirucherai Kaushik Rajagopal (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

12:00 PM – J.B.Keerthana (Vocal) & J.B.Sruthi Sagar (Flute),  B.Ananthakrishnan (Violin), Thippirajapuram Hari (Mrudangam), V.Sai Subramaniam (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

12:00 PM – K. Subhiksha (Vocal), Vittal Rangan (Violin), K.H. Vineeth (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 PM – Divya Hariharan (Vocal), Apoorva Krishna (Violin), L. Subramanian (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:00 to 1:30 PM – K. Bharat Sundar (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), B. Srivatsan (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:30 PM – Subhiksha Rangarajan (Vocal), K.P. Nandini (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

12:30 PM – R. Vasudevan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

12:45 PM – Vignesh Easwar (Vocal – Sanskrit Compositions of Saint Thyagaraja), R. Raghul (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

1:00 PM – Bharathi Ramasubban (Vocal), Sudha R.S.Iyer (Violin), Tanjore Praveenkumar (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – K.S.Sathya Priya & K.S.Vidyalakshmi (Vocal), Kamlakiran Vinjamuri (Violin), Jayadev Bhaskaran (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 to 3:00 PM – Deekshita Venkataraman (Vocal), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Myalpore (Sri Kapali Fine Arts) **Free**

1:30 PM – Vidya Subramanian (Vocal), H.V. Raghuram (Violin), Mayavaram Muralidharan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Arundhathi Krishnan (Vocal), Shiva Ramamurthi (Violin), Thillaisthanam Suryanarayanan (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:30 PM – V. Deekshitha (Vocal), Shraddha Ravi (Violin), R. Ramkumar (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:45 to 3:45 PM – K. Gayatri (Vocal), Nishanth Chandran (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam), S. Krishna (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Nisha P. Rajagopal (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), Trivandrum V. Balaji (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Aswathy & Srikanth (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

2:00 PM – Ramakrishnan Murthy (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:00 PM – Jayashri Vaidyanathan (Vocal), Poorna Vaidyanathan (Violin), Uzhavoor P.K.Babu (Mridangam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Srividya (Vocal – Compositions of Shyama Sastri), Lavanya Raman (Violin), Tirucherai Kaushik Rajagopal (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

2:15 PM – Akshay Padmanabhan (Vocal), Akkarai Swarnalatha (Violin), A.M. Harinarayanan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:15 PM – Jayashri Jayaramakrishnan (Vocal), R.Kailasam (Violin), Trivandrum Hariharan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

3:00 PM – Vidya Subramanian (Vocal) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts) **Free**

3:00 PM – S. Girish (Vocal), R. Ambika Prasad (Violin), A.S. Ranganathan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

3:00 PM – Vidya Subramanian (Vocal), Meera Rajkumar (Violin), A. Rajkumar (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:00 PM – Bombay Sriram (Vocal), B. Sudha  (Violin), Atlanta Sriram (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:15 PM – Sandeep Narayan (Vocal – Compositions of Neelakanta Sivan), S. P. Ananthapadmanabha (Violin), Nirmal Narayan (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

3:30 PM – Etheesan Selvakumar (Flute), R. Satish Kumar (Violin), Sai Sarangan (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

3:45 PM – Dharmapuram S. Gnanaprakasam (Tirumurai Isai) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

4:00 PM – Mambalam Sisters (Vocal), R.Hemalatha (Violin), Kallidaikurchi S.Sivakumar (Mrudangam), K.S.Rangachari (Khanjira) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Raji Gopalakrishnan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – Sai Sangeethalaya Group (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

4:00 PM – Sruti & Jaishri Sarathy (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

4:00 PM – Vidya Kalyanaraman (Vocal), R. Raghul (Violin), Akshay Ananthapadmanabhan (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – S. Saketharaman (Vocal), Mysore Manjunath (Violin), Mannargudi Easwaran (Mrudangam), Guru Prasanna (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

4:15 to 6:45 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal), M.A. Krishnaswamy (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), A.S. Krishnan (Morsing) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:20 PM – Anirudh Venkatesh (Vocal), M. Rajeev (Violin), Abhinav Seetharaman (Mrudangam) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

4:25 PM – Haritha Sanil (Vocal), Anayampatti G.Venkatasubramanian (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam), S.Hariharasubramanian (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Ranjani & Gayatri (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), K. Arun Prakash (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – R. Raghavendra (Vocal), V.V. Ravi (Violin), N. Manoj Siva (Mrudangam), S.V. Ramani (Ghatam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

4:30 PM – Sirkazhi G. Sivachidambaram (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

4:30 PM – Malladi Brothers (Vocal), Mysore M. Nagaraj (Violin), Umayalpuram K. Sivaraman (Mrudangam), B. Shreesundarkumar (Khanjira) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – T.V.Sankaranarayanan (Vocal), M.A.Sundareswaran (Violin), K.V.Prasad (Mrudangam), Madipakkam A.Murali (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

5:00 PM – Tiruvallikeni K. Sekar (Nadaswaram) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM – Kavitha Ramu (Dance) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

5:00 PM – Visalakshi Nityanand (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

5:00 PM – K. Bhaskaran (Flute), Melakaveri K. Thiagarajan (Violin), K.R. Ganesh (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

5:00 PM – Deevi Ravikanth (Vocal), R. Kailasam (Violin), G. Kritivasan (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

5:00 PM – Sangeetha Iswaran (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:00 to 6:15 PM – B. Bhargavi (Vocal), K.P. Nandini (Violin), H.S. Sudheendra (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Vaggeyakara Vaibhavam)

5:00 PM – Chandrika Srinivasan (Vocal), Tiruvallur Parthasarathy (Violin), Nanganallur Sriram (Mrudangam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

5:15 PM – Prameela Gurumurthy (Vocal), A.G.A. Gnanasundaram (Violin), Ravichandira (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:30 PM – Sharanya Balaji (Dance) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

5:30 PM – Vinaya Karthik (Vocal) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj)

5:30 PM – Roopa Mahadevan (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

6:00 PM to 8:30 PM– Kalakshetra Repertory Company (Paduka Pattabhishekam) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

6:00 PM – Bombay Jayashri (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), Udupi Sridhar (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:o0 PM – Anil Bajpai & Neelima Gokhale (Ragas & Rafi), Madhuvanthi Arun (Guest Singer) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

6:15 PM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal), Lalgudi Vijayalakshmi (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

6:15 PM – Thamarakkad Govindan Nambudiri (Vocal), V.V. Ravi (Violin), Trichur Narendran (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 to 6:40 PM – Lecture on compositions of N. Ravikiran, Felicitation by Suguna Purushothaman @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Vaggeyakara Vaibhavam)

6:15 PM – Aditi Mangaldas (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

6:15 PM – N. Vijay Siva (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:30 PM – S. Sowmya (Vocal),  M. Narmada (Violin), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM – Jugalbandi – Kadri Gopalnath (Saxophone), Praveen Gokhinde(Flute) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – H.S. Prashanth (Vocal), T.K.V. Ramanujacharyulu (Violin), B. Srinivasan (Mrudangam) @ Ramana Kendra, Near Sai Baba Temple, Alarmelmangapuram, Mylapore (Ananthaswami Centre for Carnatic Music) **Free**

6:30 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Neyveli Venkatesh (Mrudangam), S.Venkataramanan (Khanjira) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:45 PM – Sandeep Narayan (Vocal), S. Varadarajan (Violin), V.V. Ramanamurthy (Mrudangam), Guruprasanna (Khanjira) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Charsur Arts Foundation) **Free**

6:45 to 8:30 PM – Kunnakudy M. Balamuralikrishna (Vocal), V.L. Kumar (Violin), Kalladakurichi Sivakumar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Vaggeyakara Vaibhavam)

7:00 PM – Prashanth Radhakrishnan (Saxaphone), V. Sanjeev (Violin), A.G.A. Somasundaram (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Sudharani Raghupathi (Dance Ballet – Mammudha) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

7:00 PM – A.K.C. Natarajan (Clarionet) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

7:00 PM – Lalgudi Srimathi Brahmanandam & Anuradha Sridhar (Violin) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 PM – Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), Tanjavur Murugabhoopathy (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – Kolkatta Vijayaraghavan (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), R.Ramesh (Mrudangam), Giridhar Udupa (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – Devi Neithiyar (Vocal), Ambur Padmanabhan (Mrudangam) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

7:00 PM – Tiruvarur Bhaktavatsalam (Laya Madhura – Ensemble) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:00 PM – Trichur Brothers (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), Trichur R. Mohan (Mrudangam), D. Venkatasubramaniam (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

7:00 PM – L. Athira Krishna (Violin), Madipakkam P. Suresh (Mrudangam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

7:00 PM – Neyveli Santhanagopalan (Vocal), M.A. Sundaresan (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj) **Ticketed**

7:00 PM – Sikkil Mala Chandrasekar (Flute), R. Hemalatha (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), Pudukkottai Ramachandran (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 to 9:00 PM – Shertalai K.N. Ranganatha Sarma (Vocal), Amritha Murali (Violin), Nanjil A.R. Arul (Mrudangam), Payyanur Govindaprasad (Morsing) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:30 PM – Mythili Prakash (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – Vani Ganapathi (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Shobana (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:30 PM – S. Aravind Bhargav (Mandolin), K.J. Dileep (Violin), Tirukannapuram J. Sowrirajan (Thavil), S. Hariharasubramaniam (Ghatam), S. Sathyanarayanan (Morsing) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj)

7:30 PM – T.H. Vinayakram (Laya Samarpanam) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

7:30 PM – T.N. Krishnan (Violin) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

 

25th December 2011 (Sunday)

5:30 to 6:30 AM – O.S. Thiagarajan (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

5:30 AM – Ganesh & Kumaresh (Violin) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 AM – Srivaralakshmi (Keyboard) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

8:05 to 8:50 AM – Ananth Vaidyanathan (Lec Dem – Voice Culture for Musicians with particular reference to Carnatic Musicians) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – Ravi & Group (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

8:30 AM – S.R. Janakiraman (Lec Dem – Is Vivadi Really a Dosha in Carnatic Music) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Saraswathi)

9:00 AM – A. Narayanan (Vocal – Compositions of Lalgudi Gopala Iyer and Lalgudi Jayaraman), C.N. Srinivasamurthy (Violin), Pannaga (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

9:00 AM – Kausalya Sivakumar (Discourse) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

9:00 AM – Aparna Balaji (Vocal), Kovai S. Chandran (Violin), Sridhar Chari (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 to 10:00 AM – Nagendra Sastry, Sachi Devi & Anantha Krishnan (Panel Discussion on allied ragas – Bhairavi, Mukhari, Manji and Huseni) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – A.V.K. Rajasimhan (Vocal), V.V. Ravi (Violin), Trichur C. Narendran (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

9:15 to 11:45 AM – T.N. Krishnan, Viji Krishnan & Sriram Krishnan (Violin Trio), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – N. Ramani (Flute), M.A. Sundareswaran (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), A.S. Shankar (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

9:30 AM – Iyer Sisters (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

9:30 AM – G. Madhavan (Vocal), Usha Rajagopal (Violin), Shertalai R. Ananthakrishnan (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

9:30 AM – Sudha Ragunathan (Vocal), R.K.Shriram Kumar (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), R.Raman (Morsing) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – B. Vijayagopal (Flute), Mullaivasal G. Chandramouli (Violin), R. Ramesh (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

10:00 AM – Visakha Hari (Harikatha – Andal Kalyanam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:00 AM – K.P. Umapathy Acharya (Indian Sacred Art Tradition) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Tamil Heritage Trust) **Free**

10:00 AM – R. Suryaprakash (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Tanjore Murugabhoopathy (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – N.S. Mani & Group (Tirupugazh Vazhipadu) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

10:00 AM – T.V.Ramparasadh (Vocal), T.V.K.Ramanujacharyalu (Violin), Calcutta Aravind (Mrudangam), B.Shreesundarkumar (Khanjira) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

10:15 AM – Rudrapatnam Brothers (Vocal), Delhi P. Sunderrajan (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), S.V. Ramani (Ghatam) @ Hotel Maris International, Radhakrishnan Salai (Maris Music Mela)

10:15 AM – Lahari Kochala (Vocal– One Raga One Kriti), Anayampatti Venkatasubramaniam (Violin), Thillaisthanam Suryanarayanan (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

10:15 AM – Chitra Visweswaran (Lec Dem – Meerabai) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

10:15 AM – Sudha Seshayyan (Discourse) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

10:30 AM – Charumathi Ramachandran (Lec Dem on Handling of Major and Minor Ragas – Gana, Naya, Desika for Alapana and Tanam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

10:30 AM – S.Ve. Shekhar (Drama) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

10:30 AM – B. Kannan (Veena) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

10:45 AM – K. Dharini (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

11:30 AM – G. Ravikiran (Vocal – Kritis of Muthuswami Dikshitar in Popular Ragas), K.P. Nandini (Violin), Tanjore Praveen Kumar (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

11:30 AM – Deevi Pramila (Vocal), R. Kailasam (Violin), Trivandrum N. Hariharan (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

11:30 AM – Madhureeta Anand (Presentation of Images) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

12:00 PM – Nirupama Vaidyanathan (Lec Dem – Lives in parallel worlds – Meerabai & St. Teresa of Avila) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

12:00 PM – Uma Money (Vocal), Neela Jayakumar (Violin), V.R.Jayakumar (Mrudangam), Madipakkam A.Gopalakrishnan (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

12:00 PM – V. Deekshita (Vocal), Thirumarugal T.S. Dineshkumar (Violin), Akshay Ram (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 to 1:30 PM – Sandeep Narayan (Vocal), Akkarai Sornalatha (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:30 PM – V. Deepika (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), A.V. Manikandan (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

12:30 PM – Sushma Somasekharan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

12:45 PM – Lakshmi Surya Teja (Vocal – Krishna Smarana), Anuthama Murali (Violin), B. Saishankar (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

1:00 PM – Rahul Narayan (Vocal), Vittal Rangan (Violin), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Meena Vikram (Vocal), A.Kalpana (Violin), Sai Sarangan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Maharajapuram Ganesh Viswanathan (Vocal), Rajeev (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Pooja (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:30 PM – Raghava Krishna (Vocal), K.J. Dileep (Violin), Ashwin Sridharan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:45 to 3:45 PM – Amritha Murali (Vocal), Ranjani Ramakrishnan (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam), Chandrasekara Sarma (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Vishnudev Nambudri (Vocal – Rare Kritis of Trinity), Apoorva Krishna (Violin), Vikram Vasudevan (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

2:00 PM – Padma Shankar & Vittal Ramamurthy (Violin ), K. Arunprakash (Mrudangam), N.Guruprasad (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Vaishnavi Sainath (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

2:00 PM – R. Raghavendra (Vocal), Balu Raghuram (Violin), T.R. Sundaresan (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Lalitha Mohan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:00 PM – Mayura Jeganathan (Vocal), C.V. Sukanya (Violin), Srivanchiam Srikrishna (Mrudangam) @ Hotel Maris International, Radhakrishnan Salai (Maris Music Mela)

2:15 PM – Amritha Ranjani (Vocal), H.V.Raghuram (Violin), M.S.Venkatasubramaniam (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:15 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), Trivandrum N.Sampath (Violin), Palghat A.M. Harinarayanan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:45 PM – Aparna Balaji @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Ragam Sisters (Vocal), Srilakshmi Venkataramani (Violin), Umayalpuram V. Kalyanaraman (Mrudangam), G. Ravichandran (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:00 PM – Mohan Santhanam (Vocal), Ambalapuzha Pradeep (Violin), Calcutta T.K. Karthik (Mrudangam), Vellore A.R. Srinivasan (Morsing) @ Hotel Maris International, Radhakrishnan Salai (Maris Music Mela)

3:00 PM – Subhasree Ramachandran (Vocal), M. Narmada (Violin), Kallidaikurichi S. Sivakumar (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

3:30 PM – Manasa Suresh (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

3:45 PM – Sirkazhi S. Tirugnanasambandhan (Tirumurai Isai) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

4:00 PM – Krishnapriya Anantharaj (Vocal), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Trivandrum V. Balaji (Mrudangam), Pudukkottai Ramachandran (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana)

4:00 PM – Amrutha Venkatesh (Vocal), Anand Viswanthan (Violin), Arjun Ganesh (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – T.V. Ramprasadh (Vocal), T.V.Ramanujacharyulu (Violin), Calcutta Aravind (Mrudangam), Takaakai Kuno (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – S.R. Santaprakash (Vocal), Kandadevi Vijayaraghavan (Violin), Ravichandira (Mrudangam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Free**

4:00 PM – K. Bharat Sundar (Vocal), Pudukkottai Ambika Prasad (Violin), Palghat A.M. Harinarayanan (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:o0 PM – Lalgudi GJR Krishnan & Lalgudi Vijayalakshmi (Violin) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar) **Ticketed**

4:15 to 6:45 PM – Ranjani & Gayatri (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:15 PM – Hyderabad Brothers (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:25 PM – Venkatachalam  (Literary Discourse on “Velum Villum”) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:25 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal), B.V. Raghavendra Rao (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), Udupi Sridhar (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Sangeetha Swaminathan (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), Kumbakonam K. Ramakrishnan (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

4:30 PM – M.K. Shankaran Namboodri (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), Tanjore S. Subramanian (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – Srirangam Venkatanagarajan (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

4:30 PM – Mysore A. Chandan Kumar (Flute), Mysore Karthik Nagaraj (Violin), B.C. Manjunath (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Hotel Maris International, Radhakrishnan Salai (Maris Music Mela)

4:30 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), M.R.Gopinath (Violin), Patri Satishkumar (Mrudangam), Bangalore B.Rajasekar (Morsing) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Geetha Krishnamoorthy (Veena), Kalakkad Srinivasan (Mrudangam), H.Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

5:00 PM – Swaminathan (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM –  Sanjay Subramaniam (USA) (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:00 PM – G. Ravikiran (Vocal), Trivandrum Sampath (Violin), Mannarkoil Balaji (Mrudangam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

5:00 PM – N. Harish (Vocal), C.N. Srinivasamurthy (Violin), Nellai Sreekrishnan (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

5:00 to 6:30 PM – Sikkil Mala Chandrasekar (Lec Dem on Flute) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Visesha Vadyanubhava)

5:00 PM – Zakir Hussain (Bharathanatyam – Vanamaalai) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:00 PM – Trichur Brothers (Vocal), V.V. Ravi (Violin), Trichur R. Mohan (Mrudangam), D.V. Venkatasubramaniam (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:30 PM – Pooja & Supraja Suresh (Vocal) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj)

5:30 PM – V.L. Kumar &  V.L. Sudarshan (Violin) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

5:30 PM – Vishaal Sapuram (Chitraveena) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

6:00 PM – Hithaishi Dhanan (Dance) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

6:00 PM – S. Malavika (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

6:00 PM – M.S. Viswanathan (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

6:00 PM to 8:30 PM– Kalakshetra Repertory Company (Krishnamari Kuravanji) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

6:00 PM – U. Shrinivas & U. Rajesh (Mandolin), S.D. Sridhar (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), S.V. Ramani (Ghatam), Srirangam Kannan (Morsing) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:15 PM – P. Unnikrishnan (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), K. Arunprakash (Mrudangam), Dr. S. Karthick (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – Meenakshi Chittarajan (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

6:15 PM – Jayalakshmi Santhanam (Vocal), Balu Raghuraman (Violin), Tanjavur Ramdas (Mrudangam), E.M. Subramanian (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 PM – O.S. Arun (Bhajans), Embar S. Kannan (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), Srikrishnan (Harmonium), Ganapathy & Kiran (Tabla), Selvam (Talam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

6:30 PM – K.J. Yesudas (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), Tripanithura Radhakrishnan (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

6:30 PM – Carnatica Brothers (Vocal),Nagai R.Sriram (Violin), Anantha R Krishnan (Mrudangam), Udipi Balakrishnan (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Mohan Santhanam (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), Madipakkam P. Suresh (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:30 PM – S. Saketharaman (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Neyveli B. Venkatesh (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM – T.V. Sankaranarayanan (Vocal), Mysore M. Nagaraj (Violin), T.K. Murthy (Mrudangam), Guruprasanna (Khanjira) @ Hotel Maris International, Radhakrishnan Salai (Maris Music Mela)

6:30 PM – T.M. Krishna (Vocal), Akkarai S. Subhalakshmi (Violin), N. Manoj Siva (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – O.S. Thyagarajan (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), Trichy B. Harikumar (Mrudangam), Udupi S. Srikanth (Khanjira) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

6:30 to 8:30 PM – M.S. Gopalakrishnan, M.Narmada & G. Suresh Kumar(Violin Trio), Neyveli Narayanan (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Visesha Vadyanubhava)

7:00 PM – Nisha P. Rajagopal (Vocal), Jyotsna Srikant (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam), Chandrasekara Sarma (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Sangeetha Sivakumar (Vocal), Dr.R.Hemalatha (Violin), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam), K.V.Gopalakrishnan (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – Y.Gee. Mahendra (Drama – Nadagam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Ghatam V. Suresh‘s Clay in Drum India – An Indo-European Jazz Concert @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 PM – Sreevalson J. Menon (Vocal), Avaneeswaram R. Vinu (Violin), Trivandrum Vaidhyanathan (Mrudangam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj) **Ticketed**

7:00 to 9:00 PM – Madurai T.N.S. Krishna (Vocal), M. Chandrasekaran (Violin), Trichur Narendran (Mrudangam), Trivandrum D. Rajagopal (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Bangalore J. Subhalakshmi Krishnamoorthy (Vocal), Meera Sivaramakrishnan (Violin), Tanjore Subramanian (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam), Mannargudi K.R. Venkatraman (Morsing) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – Anitha Guha (Dance Ballet – Parishvanga Pattabhishekam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

7:15 PM – Padma Subrahmanyam (Bharathanatyam – Krishnaya Tubhyam Namaha) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Rama Vaidyanathan (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – Dhriti Sooryakumar (Dance) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

7:30 PM – Nandini Muthuswamy (Violin) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj)

7:30 PM – Shreya Devnath (Violin) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – Surupa Sen & Bijayini Satpathi (Odissi) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Malavika Sarukkai (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:30 PM – U.P. Raju & Sivaraman (Mandolin & Sitar – Jugalbandi) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

8:30 PM – Mylai R. Mahendran (Nadaswaram) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

 

26th December 2011 (Monday)

5:30 to 6:30 AM – K. Gayatri (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – Abhiramasundari (Lec Dem – Mahabharata Chudamani) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – Gowri Ramnarayan (Lec Dem – Kalki Krishnamurthy & Carnatic Music) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – Gayathri Girish (Lec Dem – The Place of Varnam in Carnatic Music) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Saraswathi)

8:30 AM – Students of Aparna Balaji (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 AM – Kuldeep M. Pai (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), Vijay Natesan (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 to 10:00 AM – Najma Ahmad (Lec Dem – Persian and Urdu sources for Music) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:15 to 11:45 AM – O.S. Thiagarajan (Vocal), T.K.V. Ramanujacharyulu (Violin), Trichy Sankaran (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – Subhashini Parthasarathy (Vocal), A.G.A. Gnanasundaram (Violin), M. Ravichandra (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – Kudavayil Balasubramaniam (The History and Art of Gangaikonda Cholapuram) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Tamil Heritage Trust) **Free**

10:00 AM – Lakshmi Rangarajan (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – Sriram Gangadharan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:00 AM – Kunnakudy M. Balamuralikrishna (Vocal), R. Ambika Prasad (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), H. Prasanna (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

10:15 AM – Suchitra (Discourse – Arjuna Pashupatastram) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

10:30 AM – T.K.S. Kalaivanan (Lec Dem on Songs of Freedom Movement on the Stage) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

10:30 AM – Gopal Arvind (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

12:00 PM – Aishwarya Shankar (Vocal), M. Vijay (Violin), Akshay Anand (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:00 to 1:30 PM – R. Sriram (Veena), K.S. Ramana (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:00 PM – K. Mahathi (Keyboard), Shraddha Ravindran (Violin), S. Sathyanarayanan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:30 PM – Bhargavi Balasubramanian (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), Ram Sriram (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

12:30 PM – Sanjana Ramkumar (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1:00 PM – Priyanka C. Prakash (Vocal), Anand Viswanathan (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Lakshmi Vijayaraghavan (Vocal), Tirumarugal Dinesh Kumar (Violin), L.Subramaniam (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Ramakrishnan Murthy (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), B. Srivatsan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Madurai Sisters (Vocal), Ravi Srinivasan (Violin), S. Karthick Narayanan (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:30 PM – Brinda Manickavasakam (Vocal), M. Balakrishnan (Violin), Trivandrum R. Vaidyanathan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:45 to 3:45 PM – M.K. Sankaran Namboodiri (Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), Madipakkam Suresh (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Aditya Prakash (Vocal), M.Vijay (Violin), R.Sankaranarayanan (Mrudangam), G.Chandrasekara Sharma (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Chinmaya Sisters (Veena), B. Ananthakrishnan (Violin), Nellai A. Balaji (Mrudangam), Nanganallur S. Swaminathan (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Sahana Balasubramanian @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

2:00 PM – Rithvik Raja (Vocal), Pudukkottai R. Ambika Prasad (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:15 PM – Sudha Raghuraman (Vocal), Apoorva Krishna (Violin), Tirucherai Kaushik (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:15 PM – Bhairavi &Malavi (Vocal), K.P.Nandini (Violin), Akshay Ananthapadmanabhan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:45 PM – Bhooma Kasturi (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Amrutha Venkatesh (Vocal), Anand Viswanathan (Violin), Arjun Ganesh (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

3:00 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), R. Raghul (Violin), Palghat A.M. Harinarayanan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:00 PM – Subhiksha Rangarajan (Vocal), Akkarai Sornalatha (Violin), M.S. Venkatasubramaniam (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:45 PM – Jayashree (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

4:00 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), Ranjani Ramakrishnan (Violin), Palladam Ravi (Mrudangam), A.S. Krishnan (Morsing) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – Gayathri Girish (Vocal), V.Sanjeev (Violin), B.Sivaraman (Mrudangam), B. Shreesundarkumar (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Subhasri Ramachandran (Vocal), R.Satish Kumar (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam), H.Prasanna (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Sikkil C. Gurucharan (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar) **Ticketed**

4:00 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), Ranjani Ramakrishnan (Violin), Palladam Ravi (Mrudangam), A.S. Krishnan (Morsing) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp Sanskrit College, Mylapore (Shri Parthasarathy Swamy Sabha)

4:00 PM – Kottakkal Ranjith Varier (Vocal), Trivandrum Sampath (Violin), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam), Udupi Srikanth (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:15 to 6:45 PM – Manda Sudharani  (Vocal), M.S.N. Moorthy (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam), Bhagyalakshmi Krishna (Morsing) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:25 PM – Zakir Hussain (Dance – Naachiyar Thirumozhi) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Trichur V. Ramachandran (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Seetha Narayanan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – Mandolin Sisters (Mandolin) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

4:30 PM – Mysore Brothers –  M.Manjunath & M.Nagaraj (Violin ), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Carnatica Brothers (Vocal), M.A. Sundaresan (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

5:00 PM – Vidya Kalyanaraman (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), B. Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

5:00 PM – Shankar Ramani (Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), Kalakkad Srinivasan (Mrudangam), S. Hariharasubramaniam (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:00 PM – Anjana (Veena) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM – T.N.S. Krishna (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

5:00 PM – Prashanth Radhakrishnan (Saxophone) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:00 PM – A. Krishnapriya (Vocal), Usha Rajagopal (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

5:00 to 6:30 PM – Mudikondan Ramesh (Veena), A.S. Ranganathan (Mrudangam), Udupi Balakrishnan (Ghatam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Visesha Vadyanubhava)

5:30 PM – Arunima (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:30 PM – Bangalore Pavandeep (Vocal), Aarti Shankar (Violin), Vijay B. Natesan (Mrudangam) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

5:30 PM – Praveena Ramani (Vocal) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj)

5:30 PM – S. Malavika (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

5:30 PM – Shriram Narayan (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

6:00 PM – Sudha Ragunathan (Vocal), Embar S. Kannan (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:00 PM – Vikram K. Raghavan (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

6:00 PM to 8:30 PM– Rudrapatnam Brothers (Vocal) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

6:15 PM – Malladi Suri Babu & Malladi Brothers (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), V. Kamalakar Rao (Mrudangam), Udupi Sridhar (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – Kadri Gopalnath (Saxaphone), A. Kanyakumari (Violin), Trichy B. Harikumar (Mrudangam), Rajendra Nakod (Tabla), Bangalore Rajasekar (Morsing) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

6:15 PM – Parasala Ponnammal (Vocal), Bhama Krishnan (Vocal Support), Padma Shankar (Violin), Nanjil Arul (Mrudangam), Udupi S. Balakrishnan (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 to 8:30 PM – Injikudi E.M. Subramaniam (Nadaswaram) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Visesha Vadyanubhava)

6:30 PM – T.V.Sankaranarayanan (Vocal), V.V.Ravi (Violin), K.V.Prasad (Mrudangam), V.Suresh (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Sikkil Mala Chandrasekhar (Flute), Pakala Ramdas (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), Alathur T. Rajaganesh (Khanjira) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM – S. Sowmya (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – Salem Sankararaman (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), R. Ramesh (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

6:30 PM – K. Bhaskaran (Flute), S. Varadarajan (Violin), Trichur C. Narendran (Mrudangam), A.S. Krishnan (Ghatam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:45 PM – M.B. Murthy (Drama – Naarkalikku Idamillai) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Vani Ganapathy (Bharathanatyam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

7:00 PM – T.S. Sankaran & J.A. Jayanth (Flute), Pudukkottai R. Ambika Prasad (Violin), Tanjavur Kumar (Mrudangam), Srirangam Kannan (Morsing) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – Revathi Ramachandran (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:00 PM – Vaaraki Wijayaraj (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 PM – G.S. Rajan (Flute), V.V.S. Murari (Violin), T.R. Sundaresan (Mrudangam) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

7:00 PM –  K.J. Yesudas (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

7:00 PM – S. Mahathi  (Vocal), Melakkaveri Thiagarajan (Violin), M.S. Varadhan (Mrudangam), Trichy Krishnaswami (Ghatam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj) **Ticketed**

7:00 PM – Aparna Sindoor & Anil Natyaveda (A Story & A Song – Dance Theater) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 to 9:00 PM – Abhishek Raghuram (Vocal), Akkarai Subbulakshmi (Violin), Neyveli Narayanan (Mrudangam), G. Guruprasanna (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:00 PM – T.V. Sundaravalli (Vocal), Meera Sivaramakrishnan (Violin), Mudhra Bhaskar (Mrudangam), Hariharasarma (Khanjira) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Saaswathy Prabhu (Vocal), Akkarai Sornalatha (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam), N.Sundar (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:15 PM – Roja Kannan (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – Idagunji Mahaganapati Yakshagana Mandali (Yakshagaana) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Sthree Taal Tarang – Ensemble @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

7:30 PM – Jayanthi Kumaresh (Veena) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

7:30 PM – Priyadarshini Govind (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:30 PM –  R. Ganesh (Vocal), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Balasri (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Kalyan Nagar Association Hall, Mandaveli (Ayyappa Bhaktha Samaj)

 

27th December 2011 (Tuesday)

5:30 to 6:30 AM – Akkarai Sisters (Violin), Chennai Thyagarajan (Mrudangam) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – Sumitra Vasudev (Lec Dem – Role of Gamakaas) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – Dharmavati Group (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

8:30 AM – Prameela Gurumurthy (Lec Dem – Abhanaga Vaibhavam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – Kidambi Narayanan (Lec Dem – Pavai Nonbu) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Saraswathi)

9:00 AM – Swarna Rethas (Vocal), Pudukkottai Ambika Prasad (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 to 10:00 AM – Ramesh Vinayagam (Lec Dem – Notational System for Carnatic Music – “Gamaka Box”) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – Kalpana Venkat (Bhajan) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

9:15 to 11:45 AM – Seetha Narayanan (Vocal), Meera Sivaramakrishnan (Violin), Tanjore R. Kumar (Mrudangam), K.S. Rangachari (Khanjira) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – Geetha Raja (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam), N. Sundar (Morsing) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – Udayalur Kalyanarama Bhagavathar (Namasankeertanam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:00 AM – Swarnamalya Ganesh (Life of Raghunatha Nayaka – An Audio-visual Presentation), T.K.V. Ramanujacharyulu (Violin), Bangalore Arjun Kumar (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:00 AM – Idagunji Mhaganapati Yakshagana Mandali & Keremane Shivananda Hegde (Lec Dem on Yakshagana) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Geetha Bennett (Veena), Chidambaram S. Balashankar (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:15 AM – Jayarama Sharma (Discourse – Narayaneeyam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

10:30 AM – S.A.K. Durga (Lec Dem on Analytical Study of Shayam Sastri’s Compositions) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

12:00 to 1:30 PM – Ramakrishnan Murthy (Vocal), M. Rajeev (Violin), Palghat A.M. Harinarayanan (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:00 PM – Savita Sreeram (Vocal – Abhangs), H.V. Raghuram (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:00 PM – Shraddha Mohan (Vocal), Thirumarugal T.S. Dineshkumar (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:30 PM – K. Mahathi (Keyboard) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

12:30 PM – Sushma Somasekhar (Vocal), Sriram Sridhar (Violin), Rishikesh Thirumalai (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Vishnudev Nambudri (Vocal), Trivandrum Sampath (Violin), B.Srivatsan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Shipa Sadagopan (Vocal), R.Shyam (Violin), Sanjay Subramananiam (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Aparna Thiagarajan (Vocal), Apoorva Krishna (Violin), Thirucherai Kaushik Rajagopal (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Palghat M. Venugopal (Vocal), Aarti Shankar (Violin), S. Karthick Narayanan (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:30 PM – Vikram K. Raghavan (Vocal), M. Vijay (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:45 to 3:45 PM – Serugudi Sisters – Rema & Geetha (Vocal), Melakkaveri Thiagarajan (Violin), Chidambaram S. Balashankar (Mrudangam), Gottumukkala Venkatesh (Morsing) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Shreya Devnath (Violin), B.Sivaraman (Mrudangam), N.Guruprasad (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Yatin Agarwal @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

2:00 PM – K. Bharat Sundar (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), Trivandrum V. Balaji (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Cuddalore Jananiy (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:15 PM – S. Sushruti (Vocal), R. Raghul (Violin), Arunprakash (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:15 PM – Niranjana Srinivasan (Vocal), Sudha R.S.Iyer (Violin), Prasanna Karthikeyan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:45 PM – Champa Kalkura (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Amritha Murali (Vocal), Ranjani Ramakrishnan (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

3:00 PM – Salem Gayathri Venkatesan (Vocal), Kandadevi S. Vijayaraghavan (Violin), Kumbakonam K. Ramakrishnan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:00 PM – Aishwarya Shankar (Vocal), M. Rajeev  (Violin), Ammangudi S. Ramanarayanan (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:30 PM – S. Malavika (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

3:45 PM – Andankoil V.S. Sivakumar (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

4:00 PM – Prasanna Venkatraman (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – G.Ramanathan (Saxophone), V.Suresh Babu (Violin), M.S.Venkatasubramaniam (Mrudangam), N.Narasimhan (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Kavitha S. Devarajan & R. Srilatha (Vocal), R. Raghul (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – Komandur Seshadri (Vocal), S. Raghuram (Violin), K.H. Vineeth (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

4:00 PM – Sandeep Narayan (Vocal), S.Varadarajan (Violin), Neyveli Venkatesh (Mrudangam), B. Shreesundarkumar (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Vishaka Hari (Sangeetha Upanyasam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar) **Ticketed**

4:15 to 6:45 PM – Bombay Jayashri (Vocal), Embar S. Kannan (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), Udupi Sridhar (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:25 PM – Zakir Hussain (Dance – Naachiyar Thirumozhi) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – T.M.Krishna (Vocal), Mysore V.Srikanth (Violin), Karaikudi R.Mani (Mrudangam), V.Suresh (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), Erode Nagaraj (Mrudangam), Trichy S. Krishnaswamy (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – Carnatica Brothers (Vocal), M.A. Sundaresan (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), Srirangam Kannan (Morsing) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

4:30 PM – Nashville Mahadevan (Vocal), Srilakshmi Venkataramani (Violin), Sridhar Chari (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

4:30 PM – T.M. Krishna (Vocal), Mysore Srikant (Violin), Kaaraikudi R. Mani (Mrudangam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), Mysore M. Nagaraj (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

5:00 PM – Naveen Namboodhiri (Vocal) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj) **Ticketed**

5:00 PM – Sai Vignesh (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM – T.K.S. Kalaivanan (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

5:00 PM – Shankaran Mahadevan (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:00 PM – Mumbai G. Shilpa (Vocal), C.N. Srinivasamurthy (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

5:00 to 6:30 PM – B. Kannan (Veena) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Visesha Vadyanubhava)

5:00 PM – Chinmaya Sisters (Vocal), Usha Rajagopal (Violin), Nellai A. Balaji (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:30 PM – Ramya Ramanarayanan (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:30 PM – S. Srinivasan (Veena) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

5:30 PM – Mysore A. Chandan Kumar (Flute), Meera Rajkumar (Violin), Trichur K.M.S. Mani (Mrudangam) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

5:30 PM – Shankar Ramani (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

5:30 PM – R. Suryaprakash (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), A.S. Ranganathan (Mrudangam) @ T.N. Rajarathinam Pillai Muthamizh Peravai Hall, Durgabai Deshmukh Road, Adyar (Sannidhi Academy)

5:45 PM – Sandhya Ramesh (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

6:00 PM to 7:30 PM– Venkatesh Kumar (Vocal – Hindustani) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

6:00 PM – Trichur V. Ramachandran (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Guruvayur Dorai (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:00 PM – Krithika Natarajan (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

6:15 PM – Neyveli Santhanagopalan (Vocal), V.V. Ravi (Violin), Neyveli Narayanan (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

6:15 PM – Rama Ravi (Vocal), Nandita Ravi (Vocal Support), R. Hemalatha (Violin), K. Arunprakash (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal), B.V. Raghavendra Rao (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:30 PM – Malladi Brothers (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – Vijayalakshmi Subramaniam (Vocal), Lalgudi Vijayalakshmi (Violin), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), N.Guruprasad (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – O.S. Thyagarajan (Vocal), T.K.V. Ramanujacharlu (Violin), M.L.N. Raju (Mrudangam),  S. Karthick (Ghatam) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM – V.K. Manimaran (Vocal), Nagai R. Sriram (Violin), Sriram Natarajen (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

6:30 PM – T.V. Ramprasadh (Vocal), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Melakaveri K. Balaji (Mrudangam), N. Govindarajan (Ghatam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:30 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), Lalgudi Vijayalakshmi (Violin), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Mahaswami Auditorium, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 to 8:30 PM – N. Ramani (Flute), Nagai Muralidharan (Violin), Mannargudi Easwaran (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Visesha Vadyanubhava)

6:45 PM – T.N. Seshagopalan (Vocal), N. Chandrasekaran (Violin), Trichur Narendran (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Srekala Bharath (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:00 PM – Poornasri & Madhumita (Dance) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 PM – R. Ganesh (Vocal), Kalyani Shankar (Violin), T.R. Sundaresan (Mrudangam), Pudukkottai Ramachandran (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Rama Varma (Vocal), S. Varadarajan (Violin), T.V. Gopalakrishnan (Mrudangam) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

7:00 PM – Akkarai Sisters (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

7:00 PM – Subha Ganesan (Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – Jayanthi Subramanian (Dance Ballet – Aranya Kaandam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

7:00 PM – Jayashri Jayaramakrishnan (Vocal), Karaikal Venkatasubramaniam (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam), S.Swaminathan (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – S. Sowmya (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

7:00 PM – Kadri Gopalnath (Saxaphone) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj) **Ticketed**

7:00 PM – N. Vijay Siva (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), Trichy Sankaran (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 to 9:00 PM – Hyderabad Brothers (Vocal), H.K. Venkataram (Violin), Bangalore Praveen (Mrudangam), Ernakulam S. Ramakrishnan (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:15 PM – Himaja Ramsharan (Dance Ballet) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:15 PM – Priyadarshini Govind (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Vinaya & Saindavi (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

7:30 PM – SNA Centre (Manipuri Nartanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – S. Shashank (Flute), Mysore M. Manjunath (Violin), Patri Satishkumar (Mrudangam), Tirupunithura N. Radhakrishnan (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:45 PM to 9:15 PM– Dhruba Ghosh (Sarangi) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

 

28th December 2011 (Wednesday)

5:30 to 6:30 AM – Mysore Karthik Nagaraj & Mysore Chandan Kumar (Flute & Violin Duet) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – Lakshmi Ramaswamy (Lec Dem – Uniqueness of Suvai in Kuttanul) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – R.K. Shriramkumar (Lec Dem) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – K.N. Shashikiran (Lec Dem – Music and Arithmetic) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Saraswathi)

8:30 AM – Swarna Bhushani Group (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 AM – Mysore A. Chandan Kumar (Flute), Jyotsna Srikanth (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam), Udupi Srikanth (Khanjira) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 to 10:00 AM – Kamala Narayanan (Lec Dem – Commemoration of Guru Ramaiyya Pillai’s centenary) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – Kunnakudy School of Music (Bhajans) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

9:15 to 11:45 AM – Lalgudi Srimathi Brahmanandam & Anuradha Sridhar(Violin Duet), Sriram Brahmanandam (Mrudangam), Udupi Balakrishnan (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – Prema Rangarajan (Vocal), Padma Shankar (Violin), Melakaveri K. Balaji (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – Shankar Ramani (Vocal), Kandadevi S. Vijayaraghavan (Violin), Bangalore Rajakesari (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – Mambalam Sisters (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:00 AM – N.V. Alamelu &  V. Subbaraman (Harikatha) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

10:00 AM – Sreevalson J. Menon (Vocal), H.K. Venkatram (Violin), Palghat Mahesh Kumar (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:00 AM – SNA Center (Lec Dem – Manipuri) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:30 AM – Neyveli Santhanagopalan (Lec Dem on Time Tested Concert Techniques), M.A. Sundaresan (Violin), Mannarkoil Balaji (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

10:30 AM – Kadri Gopalnath (Saxophone) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

12:00 to 1:30 PM – Vignesh Ishwar (Vocal), K. Gokul (Violin), Nirmal Narayan (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:00 PM – Anirudh Venkatesh (Vocal), Shiva Ramamurthi (Violin), K.S. Ramana (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 PM – Shankari Subrahmanyam (Vocal), Shraddha Ravi (Violin), S. Raghunandan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:30 PM – N. Aravind (Vocal), Thirumarugal T.S. Ganeshkumar (Violin), Sriram Natarajen (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Anahita (Vocal), Raghavasimhan (Violin), Guru Bharadwaj (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – N.Jayakrishnan (Vocal), Sriram Sridhar (Violin), Shreyas (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

 

1:30 PM – Karthik Narayanan (Vocal), Ravi Srinivasan (Violin), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy) **Free**

1:30 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), R. Raghul (Violin), Palghat A.M. Harinarayanan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Swathi Srikrishna (Vocal), K.J. Dileep (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:45 to 3:45 PM – Sangeetha Swaminathan (Vocal), K.P. Nandini (Violin), Nellai A. Balaji (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – G.Ravikiran (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), Melakaveri K.Balaji (Mrudangam), V.Anirudh Athreya (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Bhargavi Gopalan (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

2:00 PM – C.S. Sajeev (Vocal), S.P. Ananthapadmanabha (Violin), Mudhra Bhaskar (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – T.R. Vasudevan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:15 PM – Kishan Jeyendran (Mandolin), Bairav Chandrasekar (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:15 PM – Ramakrishnan Murthy (Vocal), Shankar Rajan (Violin), Tanjavur Praveen Kumar (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:45 PM – J.B. Srutisagar (Flute), M. Vijay (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Nisha P. Rajagopal (Vocal), Jyotsna Srikanth (Violin), Sai Giridhar (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

3:00 PM – Jayashree Vaidyanathan (Vocal), Tirumarugal T.S. Dineshkumar (Violin), V.S. Raghavan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:00 PM – Rithvik Raja (Vocal), Nalina Mohan (Violin), H.S. Sudheendra (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:30 PM – N.J. Nandhini (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

3:45 PM – Sahana (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

4:00 PM – Varalakshmi Anandkumar (Vocal), Trivandrum Sampath (Violin), Thillaistanam Suryanarayanan (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – Sugandha Kalamegam (Vocal), Padma Shankar (Violin), K. Arunprakash (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – S.Mahathi (Vocal), B.Ananthakrishnan (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam), S.Hariharsubramaniam (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM –  R. Ganesh (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – Mahanadhi Shobana Vignesh (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4:15 to 6:45 PM – Aruna Sairam (Vocal), B. Raghavendra Rao (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), S. Karthick (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:25 PM – Zakir Hussain (Dance – Naachiyar Thirumozhi) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – U. Shrinivas & U. Rajesh (Mandolin), H.K. Venkatram (Violin), Tanjore Murugabhoopathy (Mrudangam), Giridhar Uduppa (Ghatam), Srirangam Kannan (Morsing) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Sunanda Nair (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – Sikkil C.Gurucharan (Vocal), Mysore M.Nagaraj (Violin), Umayalpuram K.Sivaraman (Mrudangam), B.Shreesundarkumar (Khanjira) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Krishnapriya Anantharaj (Vocal) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

4:30 PM – Geetha Krishnamurthi (Veena), Tirupathi M. Sudhakar (Mrudangam), N. Rajaraman (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – Lakshmi Rangarajan (Vocal), R. Hemalatha (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

5:00 to 6:00 PM – Nithyasree Srinviasan (Veena), Thillaistanam Suryanarayanan (Mrudangam), Tiruvarur Venkatesh (Ghatam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

5:00 PM – Mohan Santhanam (Vocal), Karaikal Venkatasubramaniam (Violin), A.S. Ranganathan (Mrudangam), A.S. Krishnan (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:00 PM – Swetha (Veena) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM – Kishan Jeyendran (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:00 PM – Kanakadurga Venkatesh (Vocal), T.A. Jayanthi (Violin), Mannargudi Easwaran (Mrudangam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

5:00 PM – Vidya Subramanian (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), Erode Nagaraj (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

5:00 PM – Geetha Rajasekhar (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

5:30 PM – Radha Sametha – Dance @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:30 PM – Maragadhavalli Thangavelu & Party (Vocal) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

5:30 PM – Janaki Rangarajan (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

5:30 PM – Arun Kaushik (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

5:30 PM – R. Suryaprakash (Vocal), Nagai R. Sriram (Violin), T.R. Sundaresan (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

6:00 PM – T.V. Sankaranarayanan (Vocal), V.V. Ravi (Violin), Trichy B. Harikumar (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:00 PM to 8:30 PM– Aditi Mangaldas (Kathak) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

6:00 to 7:00 PM – Manasi Prasad (Vocal), R. Kailasam (Violin), Ashwin Sridharan (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

6:00 PM – K. Bharat Sundar (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

 

6:15 PM – B. Balasubramanian (Vocal), Amritha Murali (Violin), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam), Udupi Sridhar (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 PM – Ranjani & Gayatri (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), K. Arunprakash (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – O.S. Thiagarajan (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Trichy Sankaran (Mrudangam), V. Suresh (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

6:30 PM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM –  Pantula Rama (Vocal), M.S.N. Murthy (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:30 PM – Carnatica Brothers (Vocal), Jyotsna Srikanth (Violin), Neyveli B. Venkatesh (Mrudangam), Udupi Balakrishnan (Ghatam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

6:45 PM – Mali’s Stage – Drama – Gnanapeetham @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Raji Gopalakrishnan (Vocal), Mullaivasal G. Chandramouli (Violin), Melakaveri Balaji (Mrudangam), Papanasam Sethuraman (Khanjira) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Sonal Mansingh (Odissi Ballet) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

7:00 PM – Kunnakudy M.Balamuralikrishna (Vocal), Anayampatti G.Venkatasubramanian (Violin), Madirimangalam Swaminathan (Mrudangam), Sukanya Ramgopal (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – Parvati Ravi Ghantasala (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:00 PM – Malathi Vasudevan (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 PM – Bombay Sisters (Vocal), Usha Rajagopal (Violin), K.R. Ganesh (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj) **Ticketed**

7:00 PM – Jayanthi Kumaresh (Veena), Patri Satish Kumar (Mrudangam), Pramath Kiran (Morsing) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 to 9:00 PM – Savita Narasimhan (Vocal), Charulatha Ramanujam (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam), Tirukkannapuram Sowrirajan (Morsing) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:00 PM – Bhushany Kalyanaraman (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 to 8:30 PM – U.P. Raju & Nagamani (Mandolin Duet), Ravichandira (Mrudangam), Trichy Murali (Ghatam), Sai Nivedhan (Khanjira) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

7:00 PM – Purna Pushkarala (Dance) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

7:15 PM – V.V. Subramaniam (Violin), T.V. Gopalakrishnan (Mrudangam), Tripanithura N. Radhakrishnan (Ghatam) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

 

7:15 PM – Srinidhi Chidambaram (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:15 PM – Chitra Visweswaran (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – Kerala Kalamandalam (Mohiniattam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Abhishek Raghuram (Vocal), Akkarai S. Subhalakshmi (Violin), Anantha R. Krishnan (Mrudangam), Guruprasanna (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:30 PM – Sriram Parthasarathy (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

7:30 PM – Mambalam Sisters (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

 

29th December 2011 (Thursday)

5:30 to 6:30 AM – Ramakrishnan Murthy (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – Indrani Chatterji (Lec Dem – Gamakas in Hindustani Music with special reference to Sitara) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – Sriram Parasuram (Lec Dem) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – M.B. Vedavalli (Lec Dem – Ragam Thanam Pallavi, its Evolution & Structure) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Saraswathi)

8:30 AM – Sri Annamacharya Vamseekula Sankeertana Seva Mandali(Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 AM – K.R. Saranathan (Vocal), Madurai Balasubramaniam (Violin), Tiruvidaimarudur Sankaran (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 to 10:00 AM – Suneera Kasliwal (Lec Dem – The Musical Instruments of Rajasthan) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – Aravind Sridhar (Vocal) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

9:15 to 11:45 AM – T.V. Sankaranarayanan (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Trichy B. Harikumar (Mrudangam), S.V. Ramani (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – Sreevalsan J. Menon (Vocal), V.V. Ravi (Violin), Tanjavur Ramadas (Mrudangam), Papanasam Sethuraman (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – Melathur Bhagavatha Mela (Rukmini Kalyanam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

10:00 AM – Geetha Raja (Vocal),  M. Narmada (Violin), A.S. Ranganathan (Mrudangam), S. Hariharasubramaniam (Ghatam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

10:00 AM – H.K. Venkatram, G. Ravikiran & Ashwin Anand (Violin, Venu, Veena Concert), Neyveli Narayanan (Mrudangam), Giridhar Udupa (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:00 AM – Kaladharan (Lec Dem on Mohiniattam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Vasundhara Rajagopal (Vocal), Jyotsna Srikanth (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – R.K. Srikantan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:15 AM – Kalyanapuram Aaravamudachariar (Sangeeta Upanyasam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

10:30 AM – Prameela Gurumurthi (Lec Dem on Banni Bai and her style of Harikatha) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

10:30 AM – Asha Ramesh (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

12:00 to 1:30 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), K.V. Krishna (Violin), Tanjore K. Praveen Kumar (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:00 PM – Pallavi Prasanna Madhyastha (Vocal), Anuthama Murali (Violin), K. Parthasarathy (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 PM – Amrithakala Gnanaratnam (Vocal) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:30 PM – Sudarshan Padmanabhan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

12:30 PM – Shreya Devnath (Violin), Sanjay Subramanian (Mrudangam), S. Hariharasubramaniam (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Vikram Raghavan (Vocal), Aditi Krishnaprakash (Violin), K.H.Vineeth (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – K.Mahathi (Keyboard), Shraddha Ravindran (Violin), Akshay Ram (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Rithvik Raja (Vocal), M. Vijay (Violin), Palghat A.M. Harinarayanan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Apoorva Krishna (Violin) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:30 PM – K. Dharini (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:45 to 3:45 PM – B. Balasubramaniam (Vocal), B.K. Raghu (Violin), K.U. Jayachandra Rao (Mrudangam), Tumkur Shashishankar (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Swarna Rethas (Vocal), Melakaveri Thyagarajan (Violin), B.Ganapathyraman (Mrudangam), Nerkunam S.Sankar (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Aparna Balaji (Vocal), K.J. Dileep (Violin), Neyveli K.V. Ramkumar (Mrudangam), Sriram Natarajen (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Savitha Sastry (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

2:00 PM – Bhairavi & Malavi (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:15 PM – A.Kanyakumari & Embar Kannan (Violin) , K.V.Prasad (Mrudangam), B.S.Purushotham (Khanjira) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:15 PM – Ajay Nambudiri (Vocal), Ambika Prasad (Violin), Chennai Tyagarajan (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:15 PM – Gayathri Satya (Vocal), Smitha Krishnan (Violin), Arjun Narayanan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:45 PM – Gayatri Sankaran (Vocal), M. Balakrishnan (Violin), C.V. Kamaraju (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Kalyani Margabandu & Gnananandar Maadhar Mandali (Vocal) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:00 PM – Prasanna Venkatraman (Vocal), Trivandrum N. Sampath (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

3:00 PM – V. Srivaralakshmi (Keyboard), H.V. Raghuram (Violin), M.S. Venkatasubramaniam (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:45 PM – Sindhuja Ekambaram (Discourse – Nandanar Charithram) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

4:00 PM – Vijayalakshmi Subramanian (Vocal), R.Hemalatha (Violin), Madirimangalam Swaminathan (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Shankar Ramani (Vocal), R.Kailasam (Violin), Ravichandra (Mrudangam), G.Ravichandran (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Kunnakudy M. Balamuralikrishna (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – Vidhya Raghavan (Vocal), Aditi Krishnaprakash (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

4:00 PM – Priya Sisters (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4:00 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), R. Hemalatha (Violin), Madirimangalam Swaminathan (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Prarthana Sai Narasimhan (Vocal), Karaikal Venkatasubramaniam (Violin), Erode Nagaraj (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:15 to 6:45 PM – P. Unnikrishnan (Vocal), Nagai R. Sriram (Violin), Anantha R. Krishnan (Mrudangam), V. Suresh (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:30 PM – Kavita Dwibedi (Odissi) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – Kiranavali Vidyashankar (Vocal), Balu Raghuram (Violin), H.S. Sudhindra (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

4:30 PM – S. Sowmya (Vocal), Embar S. Kannan (Violin), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – Aravind Hariram (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

4:30 PM – B. Vijayagopal (Flute), V.L. Kumar (Violin), R. Ramesh (Mrudangam), Pudukkottai Ramachandran (Ghatam) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

4:30 PM – S.P.Ramh (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), B.Sivaraman (Mrudangam), S.V.Ramani (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – O.S. Arun (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), S. Karthick (Ghatam), Srirangam Kannan (Morsing) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

5:00 to 7:00 PM – Niranjana Srinivasan & Sushma Somasekar (Vocal), K.J. Dileep (Violin), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

5:00 to 6:00 PM – Akkarai Subhasree (Vocal), Villivakkam Raghuraman (Violin), Udupi Balakrishnan (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

5:00 PM – S. Mahathi (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

5:00 PM – Prema Rangarajan (Vocal), Melakaveri Thiagarajan (Violin), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:00 PM – Sriram Sridhar (Violin) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM – Koushik Sriram (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:00 PM – Pallavi Prasanna (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), Nellai Balaji (Mrudangam), Narasimhan (Ghatam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

5:30 PM – Srinidhi Sridharan (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

5:30 PM – K. Sathyanarayanan (Keyboard), M. Rajeev (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam), Sunil Kumar (Khanjira) @ Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneya Trust) **Free**

5:30 PM – Chandrika Srinivas (Dance) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

5:30 PM – K. Sathyanarayana (Keyboard) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

5:45 PM – Arthi Ramesh (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

6:00 PM – Visakha Hari (Sangeetha Upanyasam – Nandanar Charitram), B. Ananthakrishnan (Violin), Arjun Ganesh (Mrudangam), Sukanya Ramgopal (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:00 PM to 7:30 PM– Kalakshetra Repertory Company (Bharathanatyam) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

6:00 to 7:00 PM – Kishan Jayendran (Mandolin), Srividhya Iyer (Violin), M.S. Venkatasubramaniam (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

6:00 PM – Vyjayantimala Bali (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

6:00 PM – K. Gayatri (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

6:15 PM – T.M. Krishna (Vocal), Akkarai Subbulakshmi (Violin), K. Arun Prakash (Mrudangam), G. Guruprasanna (Khanjira), N. Guruprasad (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

6:15 PM – S. Shashank (Flute), Mysore M. Nagaraj (Violin), Tanjore Murugabhoopathy (Mrudangam), B. Shree Sundarkumar (Khanjira) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:30 PM – U.P. Raju & Nagamani (Mandolin), Thiruvallikeni K. Sekar (Thavil), Madipakkam Murali (Ghatam), A.S. Krishnan (Morsing) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM – Sikkil C. Gurucharan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – Sonal Mansingh (Odissi) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 PM – T.N.Seshagopalan (Vocal), M.Chandrasekaran (Violin), Trichur C Narendran (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Gayathri Girish (Vocal) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

6:30 PM – Sandeep Narayan (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:45 PM – Geetha Rajasekar (Vocal), V.V.S. Murari (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Bhargavi Gopalan (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:00 PM – M. Yogeswaran (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 to 8:30 PM – Vidya Kalyanaraman (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), Tanjore Praveenkumar (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

7:00 PM – Priyadarshini Govind (Dance) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

7:00 PM – Mala Ramadorai (Vocal – Hindustani),  Abhay Datar (Tabla), Sriram Hasabnis (Harmonium) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – Maharajapuram S. Ramachandran (Vocal), Balu Raghuraman (Violin), K.R. Ganesh (Mrudangam) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

7:00 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Palghat Mahesh Kumar (Mrudangam), Alathur Rajaganesh (Khanjira) @ Raja Annamalai Manram, Egmore  (Tamil Isai Sangam)

7:00 PM – Rajesh Vaidhya (Veena) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

7:00 PM – Revathy Ramachandran (Bharathanatyam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 PM – T.V. Ramprasad (Vocal), V.L. Kumar (Violin), Ravichandira (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – M. Narmada (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), S. Venkataramanan (Khanjira) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 to 9:00 PM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal), Padma Shankar (Violin), N. Manoj Siva (Mrudangam), D.V. Venkatasubramaniam (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:15 PM – Disciples of Anita Guha (Bharathanatyam – Kishkinda Kandam & Sundara Kandam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Rajeshwari Sainath (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – Kutiattam @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Mambalam Sisters (Vocal), R. Hemalatha (Violin), B. Ganapathiraman (Mrudangam), K.S. Rangachari (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:30 PM – U. Rajesh (Mandolin) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

7:30 PM – Bombay Sisters (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

 

30th December 2011 (Friday)

5:30 to 6:30 AM – Amritha Murali (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

8:05 to 8:50 AM – Arimalam Padmanabhan (Lec Dem – Chandams in Sankaradas Swamigal’s Compositions) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – Abiramasundari (Lec Dem – on Mayamalavagaula Janyas of Dikshitar Kritis) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – Uma Maheshwari (Lec Dem – Musical Aspects in Divya Prabandam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Saraswathi)

8:30 AM – Akshayam Group (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 AM – Melattur Bhagavatha Mela @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

9:00 AM – R. Raghavendra (Vocal), Karaikal Venkatasubramaniam (Violin), Tanjore Murugabhupathy (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 to 10:00 AM – Alepey Venkatesan (Lec Dem – Importance of kalapramana in raga alapanas and kriti rendering) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:15 to 11:45 AM – N. Ramani, R. Thyagarajan & R. Athul Kumar (Flute Trio), S.D. Sridhar (Violin), R. Ramesh (Mrudangam), A.S. Shankar (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – T.V. Ramprasad (Vocal), T.K.V. Ramanujacharlu (Violin), H.S. Sudhindra (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

10:00 AM – V.K. Manimaran (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:00 AM – Bellary M. Raghavendra (Vocal), V.L. Kumar (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:00 AM – K.K.Gopalakrishnan (Lec Dem – Kutiyattam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Sirkazhi G. Sivachidambaram (Vocal), Mullaivasal G. Chandramouli (Violin), Valangaiman K. Thyagarajan (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:30 AM – P.T. Seshadri (Lec Dem on Varaha Purana Kirtanaigal) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

10:30 AM – Mohan Santhanam (Vocal), Mysore Srikanth (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), S.V. Ramani (Ghatam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

12:00 to 1:30 PM – S.R. Maruti Prasad (Vocal), Karaikal S. Venkatasubramaniam (Violin), Rajna Swaminathan (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:00 PM – Arvind Sridhar (Vocal), S. Raghavasimhan (Violin), G. Kritivasan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 PM – Vidhya Raghavan (Vocal) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:30 PM – Sidharth Sriram (Vocal), Kamalakiran (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

12:30 PM – Ganesh S. Koushik (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1:00 PM – C. Sukanya (Vocal), Sudharshan (Violin), Bairav Chandrasekar (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Hariharan (Vocal), Shraddha Ravindran (Violin), Gopal (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – J.B. Sruthi Sagar (Flute), Rahul (Violin), B. Srivatsan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:30 PM – Hyderabad B. Siva (Vocal), Villivakkam Raghuraman (Violin), Thillaisthanam Suryanarayanan (Mrudangam), V. Sai Subramaniam (Morsing) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:30 PM – Vaaraki Wijayaraj (Vocal) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:45 to 3:45 PM – Nisha Rajagopal (Vocal), Jyotsna Srikanth (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Salem Sisters (Vocal), M.Vijayaganesh (Violin), S.J.Arjun Ganesh (Mrudangam), Trichy S.Krishnaswamy (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – D.B. Ashwin (Vocal), Nishanth Chandran (Violin), Palghat A.M. Harinarayanan (Mrudangam), Balaji Chandran (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Anita Sivaraman (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

2:00 PM – Sandeep Narayan (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), B. Ganapathiraman (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:15 PM – Krithika Natarajan (Vocal), Roopa Rajagopal (Violin), Ammangudi Ramanarayanan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:15 PM – N.R.Prashanth (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), Venkatasubramaniam (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:45 PM – Vidya Kalyanaraman (Vocal), K.P. Nandini (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Shankar Ramani (Vocal), Anayampatti G. Venkatasubramaniam (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam), G. Chandrasekara Sharma (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

3:00 PM – Smitha Madhav (Vocal), C.N. Srinivasamurthy (Violin), Rishikesh Tirumalai (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:30 PM – Srividya Sridharakumar (Vocal), Lavanya Raman (Violin), Srivanchiam R. Sriram (Mrudangam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

3:45 PM – Kalyani Margabandu & Gnananandar Maadhar Mandali (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

4:00 PM – Mahadevan Sankaranarayanan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – S. Sushruti (Vocal), Padma Shankar (Violin), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – Vidyalakshmi (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

4:00 PM –  Trichur Brothers (Vocal), Mullaivasal Chandramouli (Violin), Trichur R.Mohan (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Sathur Sisters (Vocal), Meera Sivaramakrishnan (Violin), Manikudi Chandrasekar (Mrudangam), N.Narasimhan (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:15 to 6:45 PM – Sudha Ragunathan (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:30 PM – Charulatha Mani (Vocal), Prasanna (Keyboard), B. Ananthakrishnan (Violin), T. Suryanarayanan (Mrudangam) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

4:30 PM – Malladi Brothers (Vocal), Mysore M.Manjunath (Violin), Umayalpuram K.Sivaraman (Mrudangam), S.Karthick (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Bombay Jayashri (Vocal), Embar S. Kannan (Violin), Patri Satishkumar (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – U. Shrinivas (Mandolin), H.K. Venkataraman (Violin), B. Harikumar (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – Aparna Balaji (Vocal), Kalyani Shankar (Violin), Ram Sriram (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

5:00 PM – Anantha Padmanabha Rao (Vocal) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

5:00 PM – G.V. Jayasree (Vocal), K.P. Nandini (Violin), V.S. Raghavan (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

5:00 PM – Sangeetha Swaminathan (Vocal), Nishanth Chandran (Violin), Melakaveri Balaji (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:00 PM – G. Abilash (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM – Sangeetha Sivakumar (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

5:00 PM – Bhargavi Balasubramaniam (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:00 to 6:00 PM – Anahita & Apoorva (Vocal), Jayanthi Keshav (Violin) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

5:30 PM – K. Krishnakumar & Binny Krishnakumar (Vocal) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

5:30 PM – Tiruvarur Swaminathan (Flute) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

5:30 PM – Rohit Chandrasekar (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

5:45 PM – Sindhu Mahesh (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

6:00 PM – Ranjani & Gayatri (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), H.S. Sudhindra (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:00 PM – Trinayana – Ensemble @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

6:00 PM to 8:30 PM– Kadri Gopalnath (Saxaphone) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

6:00 to 7:00 PM – Aishwarya Shankar (Vocal), Kalpana Prasad (Violin), Nellai V. Sreekrishnan (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

6:00 PM – K.J. Yesudas (Vocal), S.R. Mahadeva Sarma (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), Tripanithura Radhakrishnan (Ghatam) @ Kamraj Hall, T. Nagar (Bharat Kalachar)

6:15 PM – Neyveli R. Santhanagopalan (Vocal), Delhi P. Sundararajan (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal), M.A. Krishnaswami (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

6:15 PM – Seetha Rajan (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 PM – Lakshmi Viswanathan (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

6:30 PM – Prema Rangarajan (Vocal), Usha Rajagopalan (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

6:30 PM – Carnatica Brothers (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Tanjore Murugabhoopathy (Mrudangam), Udupi Balakrishnan (Ghatam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:30 PM – Anitha Guha (Dance – Parishvanga Pattabishekam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

6:30 PM – Abhishek Raghuram (Vocal), Mysore V. Srikanth (Violin), Anantha R. Krishnan (Mrudangam), B. Shree Sundarkumar (Khanjira) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM – P. Unnikrishnan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:45 PM – Lalgudi G.J.R. Krishnan & Lalgudi Vijayalakshmi (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – G. Ramanathan (Saxophone), Aarti Shankar (Violin), Vaadiraj (Mrudangam), S. Hariharasubramaniam (Ghatam) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

7:00 PM – Aruna Sairam (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

7:00 PM – S. Mahathi (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

7:00 PM – Kunnakudy M. Balamuralikrishna (Vocal), Madurai S. Balasubramaniam (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 to 8:30 PM – B. Suchitra (Vocal), Aditi (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

7:00 PM – Jayant Kastuar (Kathak) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

7:00 PM – Sadanam K.Harikumar (Vocal), V.V.S.Murari (Violin), Trichur C.Narendran (Mrudangam), H.Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – Trichur V. Ramachandran (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), Umayalpuram Mali (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

7:00 PM –  Padma Subramanyam (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:00 PM – Sunanda Nair (Dance) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 PM – Sikkil C. Gurucharan (Vocal) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

7:00 PM – Shanthi Rao (Veena), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), Nanganallur Swaminathan (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 to 9:00 PM – Ganesh & Kumaresh (Violin Duet), V.V. Ramanamurthy (Mrudangam), Giridhar Udupa (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:00 PM – R. Suryaprakash (Vocal), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Kumbakonam Saravanan (Mrudangam), Papanasam Sethuraman (Khanjira) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:15 PM – Sonal Mansingh (Odissi) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – SNA Center & Chhau Nartana (Satria Nartan of Assam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Alarmel Valli (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:30 PM – T.H. Gurumurthy Venkatasubramaniam (Violin) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

8:30 PM – Shashadhar Aacharya (Chhau Natana) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

31st December 2011 (Saturday)

5:30 AM – Lalitha Sahasranamam – Akhanda Parayanam @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

7:00 AM – Sengalipuram Brahmasri Vittaldas Jayakrishna Dikshithar Maharaj (Harinamasankirtanam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 AM – Krithika Natarajan (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

8:00 to 8:30 AM – (Devotional Music) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:30 AM – S. Sowmya (Lec Dem) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – V. Suresh (Lec Dem – The Concept and Relevance of Tala Dasapranas – A Critical Analysis) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Saraswathi)

8:30 AM – Kamala Selvaraj (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

8:35 to 9:20 AM – K. Arunprakash, J. Vaidyanathan, Patri Satish Kumar & Adyar Balu  (Lec Dem – Mrudangam as Leader and Follower) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – Mathangi Ramakrishnan (Garuda Panchashat by Nihamantha Mahadesikan in music form) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

9:00 AM – A.V.Rajasimhan (Namasankeertnam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

9:00 AM – Kalyanapuram Veeraraghavan (Harikatha – Sudarsana Prabhavam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

9:00 AM – Maruthi Prasad (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

9:00 AM – Trichur Brothers (Vocal), Kandadevi S. Vijayaraghavan (Violin), Trichur Mohan (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:15 to 11:45 AM – Sukanya Prabhakar (Vocal), Nalina Mohan (Violin), C. Cheluvaraju (Mrudangam), Malaikkottai R.M. Deenadayalu (Morsing) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 PM – Bombay Mangalam Krishnamurthy (Vocal), Karaikal Venkatasubramanian (Violin), B. Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

9:30 AM – Mambalam Sisters (Vocal), R. Hemalatha (Violin), Nellai A. Balaji (Mrudangam), K.S. Rangachari (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

9:30 to 10:15 AM – Pabitrapran Goswami (Lec Dem – Bargita – The Classical music of Assam) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:45 AM – SNA Center & Chhau Nartana (Lec Dem – Satria Nartan of Assam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

9:45 AM – A.G.A. Gnanasundaram & M.Vijayaganesh (Violin ),  R.Ramesh (Mrudangam), B.S.Purushotham (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:00 AM – Charulatha Mani (Vocal), B.Ananthakrishnan (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam), N. Sundar (Morsing) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

10:00 AM – T.N.S. Krishna (Vocal), Delhi P. Sundararajan (Violin), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:00 AM – Rudrapatnam B rothers (Vocal), M.A. Sundaresan (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:15 AM – R. Ganesh (Namasankeertanam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

10:30 AM – T.R. Subramaniam (Lec Dem on Merits and Demerits – Gurukulam and Methods of Learning Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

10:30 AM – Bombay Sisters (Vocal), Usha Rajagopal (Violin), K.R. Ganesh (Mrudangam), Trichy Murali (Ghatam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

11:00 AM – Arundhati Krishnan (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

11:15 AM – Sowmya Creations (Drama – Karuppu Adugal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

11:30 AM – K. Subhiksha (Vocal), Tirumarugal Dinesh Kumar (Violin), Srivanchiam Sriram (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

12:00 PM – Sushma Somasekar (Vocal), K.P.Nandini (Violin), N.C.Bharadwaj (Mrudangam), V.Sai Subramaniam (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

12:00 PM – Sidharth Sriram (Vocal), Sriram Sridhar (Violin), Sanjay Sriram Subramanian (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

12:00 PM – M.N. Seshadri (Veena), T. Karthik (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

12:00 to 1:30 PM – Revathy Kumar (Vocal), H.V. Raghuram (Violin), Akshay Ananthapadmanabhan (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

12:30 to 2 PM – S. Malavika (Vocal), R. Ramkumar (That’s me!) (Mrudangam) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swamy Sabha) **Free**

12:30 PM – Kishan Jeyendran (Mandolin), Chidambaram G. Badrinath (Violin), Madurai S. Venkatasubramaniam (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Sudarshan Padmanabhan (Vocal), Shyam (Violin), Chidambaram Sai Shankar (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

1:00 PM – Anirudh Venkatesh (Vocal), Shiva Ramamurthy (Violin), J.Aravind (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Kallidaikurichi S. Venkatesan (Sundara Veena), Uzhavoor P.K. Babu (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

1:30 PM – Kavya Ramanathan (Vocal), Tirumarugal T.S. Dineshkumar (Violin), T. Karthik (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

1:30 PM – Iyer Sisters (Vocal), K.J. Dileep (Violin), Tanjore K. Praveen Kumar (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

1:45 to 3:45 PM – G. Srikanth (Vocal), Anayampatti G. Venkatasubramaniam (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

2:00 PM – Vishal Sapuram (Chitravina), Arunachala Karthick (Violin), M.S.Varadan (Mrudangam), Nerkunam S.Sankar (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:00 PM – Mahadevan Sankaranarayanan (Vocal), R. Raghul (Violin), R. Sankaranarayanan (Mrudangam), S. Venkataramanan (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Roja Kannan (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

2:00 PM – V. Deepika (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

2:15 PM – Devi Neithiyar (Pibare Namarasam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

2:15 PM – Shreya Devnath (Violin), N.C.Bharadwaj (Mrudangam), S.Krishna (Ghatam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:45 PM – Jayashri Jayaramakrishnan (Vocal), Villivakkam Raghuraman (Violin), Nellai Srikrishnan (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM –  Sanjay Subramaniam (USA)(Vocal) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

3:00 PM – Vidya Srinivasan (Vocal), Melakaveri K. Thiagarajan (Violin), Mayavaram S. Muralidharan (Mrudangam) @ Sastri Hall, Luz Church Road, Mylapore (Sri Kapali Fine Arts)

3:30 PM – Bhavana Iyer (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

3:00 PM – Sandeep Narayan (Vocal), M. Vijay (Violin), Nirmal Narayan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

3:00 PM – Niranjana Srinivasan (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), Srivanchiyam R. Sriram (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

3:00 PM – Maharajapuram Ganesh Viswanathan (Vocal), M. Rajeev  (Violin), Chennai Thyagarajan (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:45 PM – Nisha P. Rajagopal (Vocal), Padma Shankar (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam), Chandrasekara Sharma (Ghatam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha) **Free**

3:45 PM – Mrithika Pradeep (Dance) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

4:00 PM – M.Narmada (Violin), Sherthlai Ananthakrishnan (Mrudangam), Pudukottai N.Ramachandran (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:00 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Neyveli Venkatesh (Mrudangam), Udupi Sridhar (Ghatam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar) **Ticketed**

4:00 PM – O.S. Thiagarajan & Radha Bhaskar (Music Appreciation Program – An interactive session) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

4:00 PM – Ramakrishnan Murthy (Vocal), Ranjani Ramakrishnan (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – J. Suryanarayanamurthy (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

4:15 to 6:45 PM – Mala Chandrasekar (Flute), C.N. Chandrasekaran (Violin), Palladam Ravi (Mrudangam), Sukanya Ramagopal (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:30 PM – L.Subramaniam & Ambi Subramaniam (Violin ), V.V.Ramanamurthy (Mrudangam), Tripanithura Radhakrishnan (Ghatam), Sathya Sai (Khanjira) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Sudha Ragunathan (Vocal), Embar S. Kannan (Violin), Tiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), R. Raman (Morsing) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Visweshwar (Flute) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

4:30 PM – Kadri Gopalnath (Vocal), A. Kanyakumari (Violin), Guruvayur Dorai (Mrudangam), Bangalore N. Amrith(Khanjira), Bangalore Rajasekar (Morsing) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – Revathy Krishna (Veena) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

4:30 PM – Nirmala Rajasekar (Veena), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

4:30 PM – Visveshwar (Flute) @ Panchamukha Anjaneya Trust, Chitrakulam, Mylapore **Free**

4:45 PM – N.S. Aruna (Vocal), Shradha Ravindran (Violin), Krithivasan (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

5:00 PM – Karthik Narayanan (Vocal), R. Ramkumar (That’s me!)(Mrudangam) @ Sri Parthasarathy Swamy Temple, Triplicane

5:00 PM – Srekala Bharath (Dance) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

5:00 PM – Neyveli R. Santhanagopalan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

5:00 PM – Madurai S. Suchitra (Vocal), T.V. Sukanya (Violin), Tirucherai Kaushik Rajagopal (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

5:00 PM – Bhagyalakshmi Suresh (Vocal), R. Kailasam (Violin), Manakkal Sriram (Mrudangam), Tiruvarur Saikrishnan (Khanjira) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:00 PM – Sita Kalyanam @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:00 to 6:00 PM – Vallivalan Venkataraman (Vocal), Villivakkam Raghuraman (Violin), Thillaisthanam Suryanarayanan (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

5:30 PM – Lakshmi Ramaswamy (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:30 PM – Vasudha Ravi (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

5:30 PM – Sriranjani Darbha (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

5:30 PM – U.P. Raju & Nagamani (Mandolin), Ashwin Sridhar (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

5:45 PM – Mala Ramadorai (Vocal – Hindustani) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

6:00 PM – Shantala Subramaniam (Flute) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

6:00 PM to 8:30 PM– Kalakshetra Repertory Company (Choodamani & Mahapattabhishekam) @ Kalakshetra, Tiruvanmiyur (Kalakshetra Foundation – Kalakshetra December Festival 2011) **Ticketed**

6:00 to 7:00 PM – R. Raghavendra (Vocal), R. Raghul (Violin), R. Parthasarathy (Mrudangam) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

6:00 PM – T.N. Seshagopalan (Vocal), M. Chandrasekaran (Violin), T.K. Murthy (Mrudangam), B. Shree Sundarkumar (Khanjira) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:15 PM – T.V. Sankaranarayanan (Vocal), Mysore M. Nagaraj (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – Sikkil Gurucharan (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Umayalpuram K. Sivaraman (Mrudangam), E.M. Subramaniam (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

6:15 PM – Suguna Varadachari (Vocal), Avaneeswaram Vinu (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 PM – Vishwa Mohan Bhatt (Mohan Veena), K. Sathyanarayanan(Keyboard), Bangalore Arjun Kumar (Mrudangam) @ Sivagami Pethachi Auditorium, MCTM School, Luz Church Road, Alwarpet (Brahma Gana Sabha)

6:30 PM – Ranjani & Gayatri (Vocal), M.R.Gopinath (Violin), Manoj Siva (Mrudangam), Ravi Balasubramaniam (Ghatam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Rajesh Vaidhya (Veena), Karukurichi N. Mohanram (Mrudangam), D. Chandrajit (Tabla), N. Subramanian (Ghatam) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM – Sudha Ragunathan (Vocal) @ Auditorium, Meenakshi College for Women (Meenakshi Sundararajan Fine Arts Academy)

6:30 PM – Valli Kalyanam, Geetha Gangeyam Ashtapathi & Divyanamam @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:30 PM – R. Suryaprakash (Vocal), S. Muralikumar (Violin), Tanjavur Murugabhupathi (Mrudangam), S.V. Ramani (Ghatam) @ Swamy’s Hall, R.K. Mutt Road, Mylapore (Sriranjani)

6:45 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), V.V.S. Murari (Violin), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts – Tamil Isai Vizha)

6:45 PM – Vijayalakshmy Subramaniam (Vocal), V.V.S. Murari (Violin), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

7:00 to 8:30 PM – Pushpa Anand (Vocal – Abhangs) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

7:00 PM – T.V. Ramprasadh (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), Prapancham Ravindran (Mrudangam), K.V.R.S. Mani (Khanjira) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Bhavajan Kumar (Dance) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

7:00 PM – B. Vijayagopal (Flute) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

7:00 PM – Mambalam Sisters (Vocal), R. Hemalatha (Violin), Ravi M. Ravichandra (Mrudangam), K.S. Rangachari (Khanjira) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 PM – Prasanna Venkataraman (Vocal), V. Sanjeev (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – Krishnakumari Narendran’s Group (Dance) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

7:00 to 9:00 PM – Udya Bhawalkar (Vocal – Dhrupad), Sukhad Munde (Pakhawaj) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

7:00 PM – S.Saketharaman (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), K.V.Prasad (Mrudangam), Alathur T.Rajaganesh (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – B. Sivaramakrishna (Sitar), Kalpana Venkat (Violin), Thiruvallikeni K. Sekar (Thavil), Chandrajith (Tabla) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

7:15 PM – O.S. Arun (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

7:15 PM – Disciples of Chitra Visweswaran (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:15 PM – Urmila Sathyanarayana (Bharathanatyam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:15 PM – Apoorva Ramani (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:30 PM – Kuchipudi Art Academy (Kuchipudi) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – T.M. Krishna (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), K. Arun Prakash (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:30 PM – M.B. Swarna (Dance) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

7:30 PM – Venkat Natarajan (Guitar) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

7:30 PM – Carnatica Brothers (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

9:00 PM – Rohit Chandrasekar (Vocal) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

JANUARY 2012

1st January 2012 (Sunday)

3:30 to 5:30 AM – Kalakkad Brothers (Lalita Sahasranamam) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

5:30 to 6:30 AM – Delhi V. Muthukumar (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

5:30 AM – Shankar Prasad (Veena) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

7:00 AM – Valli Kalyanam @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

8:00 to 8:30 AM – (Devotional Music) @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

8:00 AM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

8:30 AM – N.C. Soundaravalli (Lec Dem – Sri Vishnu Bakthi) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

8:30 AM – Subhashruti (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

8:35 to 09:30 AM – Open House @ Kasturi Srinivasan Hall (Mini Hall), The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:00 AM – Carnatica Brothers (Vocal), Nagai R. Sriram (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

9:00 AM – Satyabhama & Krishnapriya Anantharaj (Vocal), Madurai Balasubramaniam (Violin), Kallidaikurichi S. Sivakumar (Mrudangam), S. Sunil Kumar (Khanjira) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

9:00 AM – H. Ramakrishnan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

9:00 AM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), Mannarkoil Balaji (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:15 to 11:45 AM – S. Shashank (Flute), B.U. Ganesh Prasad (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), Tripanithura Radhakrishnan (Ghatam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Free**

9:30 AM – Papanasam Ramani Bhagavatar (Namasankeertanam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

9:30 AM – Lalgudi G.J.R. Krishnan & Lalgudi Vijayalakshmi (Violin), T.V. Gopalakrishnan (Mrudangam), V. Suresh (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

9:30 PM – Melattur Bhagavatha Mela – Prahlada Charitram  @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

9:45 AM – Sthree Thyagaraja Pancharatnam – Sruti 5 – Rendering of Pancharatna Kritis by 60 Women Artists (Vocal) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

9:45 AM – N.Ramani (Flute),  M.Chandrasekaran (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), N. Amrit (Khanjira) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

9:45 AM – Chaitra & Smitha (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

10:00 AM Ghatam Karthick – Heartbeat Ensemble – S. Karthick (Ghatam, Konakol &Vocal), Embar S.Kannan (Violin), Bhavani Prasad (Digital Veena), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira), R. Raman (Morsing)

10:00 AM – B. Kannan (Veena), M.A. Krishnaswamy (Violin), Tanjore Murugabhoopathy (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam), B. Shree Sundarkumar (Khanjira), N. Sundar (Morsing) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

10:00 AM – Padma Sugavanam (Vocal), R. Raghul (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

10:00 AM – Velukkudi Krishnan (Discourse) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

10:30 AM – Jayalakshmi Santhanam (Vocal), Sheela Rajendra (Vocal Support), R.K. Shriramkumar (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam), B.S. Purushotham (Khanjira), A.S. Krishnan (Morsing) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

10:30 AM – Sindhuja Ekambaram (Harikatha – Nandanar Charitram) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

11:00 AM – S. Srinivasan (Veena), Trichur C. Narendran (Mrudangam), Pudukkottai Ramachandran (Ghatam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

11:00 AM – Kadri Gopalnath (Saxophone), A. Kanyakumari (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), Rajendra Nakod (Tabla), Bangalore B. Rajasekhar (Morsing) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

11:00 AM – Mahathi Academy of Music & Dance (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

11:15 AM – Marina (Drama – Oor Vambu) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

11:30 AM – Naama Vaibhavam – Bhajans by youth @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

12:00 PM – Anirudh Venkatesh (Vocal), Apoorva Krishna (Violin), Erode Nagaraj (Mrudangam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

12:30 PM – V. Deekshitha (Vocal), Shankar Rajan (Violin), Sai Nivedhan (Mrudangam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

12:30 PM – Brinda Manickavasakam (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

1:00 PM – Koushik Ram (Vocal), Thirumarungal Dineshkumar (Violin), Vikram Vasudevan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

1:30 PM – Abhishek (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:00 PM – Roopa Mahadevan (Vocal), K.P. Nandini (Violin), Tanjore K. Praveen Kumar (Mrudangam), Srirangam Ravikrishnan (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Free**

2:00 PM – Pavithra Srinivasan (Dance) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha)

2:00 PM – Swarna Rethas (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), Nirmal Narayan (Mrudangam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Free**

2:00 PM – Maharajapuram S.Ganesh Viswanathan (Vocal), M.A.Sundareswaran (Violin), J.Vaidyanathan (Mrudangam), B.S.Purushothaman (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

2:15 PM – Ajay Nambudri (Vocal), Shertalai Sivakumar (Violin), Chennai Thyagarajan (Mrudangam) @ Mini Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

2:30 PM – Sangeetha Swaminathan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

3:00 PM –  Students of Jaigopal Hindu Vidyalaya (Vocal) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

3:00 PM – Sidharth Sriram (Vocal) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

3:00 PM – Jayashree Vaidyanathan (Vocal), Villivakkam S. Raghuraman (Violin), Uzhavur P.K. Babu (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:45 to 4:45 PM – Kancheepuram M.K. Pazhani & G. Vinodkumar(Nadaswaram), Chennai V.K. Narasimhan & Nandambakkam H. Dakshinamurthy (Tavil) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy) **Ticketed**

4:00 PM – Subhiksha Rangarajan (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

4:00 PM – Ganesh & Kumaresh (Violin) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4:00 PM – Aishwarya Vidya Raghunath (Vocal), Charulatha Ramanujam (Violin), Delhi Sairam (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – Geetha Rajasekar (Vocal), M.A.Krishanaswamy (Violin), Mannargudi Subramaniam (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

4:25 PM – Visakha Hari (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam), Trichy K. Murali (Ghatam) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

4:30 PM – Neyveli R. Santhanagopalan (Vocal), V.V. Ravi (Violin), Srimushnam V. Raja Rao (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

4:30 PM – Vasundhara Rajagopal (Vocal), A.G.A. Gnanasundaram (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam), N. Rajaraman (Ghatam) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

4:30 PM – Geetha Krishnamurthy (Veena), Kallidaikurichi Sivakumar (Mrudangam), Adambakkam Shankar (Ghatam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Karthikeyan Ardhanareeswaran (Vocal), Sruti Sarathy (Violin), Arjun Raghavan (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur)

4:30 PM – Shruti & Keerthi (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – Houston Ramakrishnan (Vocal), Pakala Ramdas (Violin), Melakaveri K. Balaji (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

4:45 PM – Ranganayaki Sachidanandam (Vocal), D. Sachidanandam (Violin), Madurai K. Thyagarajan (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

4:45 PM – Papanasam Ashok Ramani (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), K. Arunprakash (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

5:00 PM – Kunnakudy M. Balamuralikrishna (Vocal), V. Sanjeev (Violin), Tanjavur Ramdas (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:00 PM – Deepti & Swetha (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM – Revathy Krishna (Veena) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

5:00 PM – Shankar Ramani (Vocal), Akkarai S. Swarnalatha (Violin), Kumbakonam K. Ramakrishnan (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:00 PM – Arundhati Krishnan (Vocal), K.P. Nandini (Violin), Neyveli K.V. Ramkumar (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

5:00 to 6:20 PM – Awarding Dr. M. Balamuralikrishna Merit Scholarship to Kum Vijayasree & Master Arvind @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

5:30 PM – Bhavya Balasubramaniam (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:30 PM – U.P. Raju &  Nagamani (Mandolin) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

6:00 PM – K.J. Yesudas (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), Tirupunithura N. Radhakrishnan (Ghatam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club) **Ticketed**

6:00 PM – Trichur Brothers (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

6:00 PM –  T.V. Sankaranarayanan (Vocal) @ Youth Hostel, 2nd Avenue, Indira Nagar, Adyar (Hamsadhwani)

6:15 PM – U. Shrinivas (Mandolin), V.V. Srinivasa Rao (Violin), Guruvayur Dorai (Mrudangam), S.V. Ramani (Ghatam), V. Selvaganesh (Khanjira), Srirangam Kannan (Morsing) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – T.N. Krishnan, Viji Krishnan Natarajan & Sriram Krishnan (Violin Trio), K.M.S. Mani (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 to 8:30 PM – Carnatic Brothers (Vocal), M.A. Sundaresan (Violin), Kamalakara Rao (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Shanmugasundaram Hall, Gokhale Sastri Institute, Karpagambal Nagar, Mylapore (Chennai Fine Arts – Yuvakala Vaibhavam) **Free**

6:30 PM – Sheela Unnikrishnan (Dance Ballet) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

6:30 PM – N. Vijay Siva (Vocal), Amritha Murali (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM –  N. Ramani (Flute), S.D. Sridhar (Violin), Madrimangalam S. Swaminathan (Mrudangam), H. Prasanna (Ghatam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur) **Ticketed**

6:30 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – Udayalur Kalyanarama Bhagavathar (Namasankeertanam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

6:30 PM – Jayashree Vaidyanathan (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:45 PM – Kadri Gopalnath (Saxaphone), A. Kanyakumari (Violin), Trichy B. Harikumar (Mrudangam), Rajendra Nakod (Tabla), Udupi Sridhar (Ghatam), Bangalore B. Rajasekar (Morsing) @ Valliammal College for Women, Anna Nagar (Kartik Fine Arts)

6:45 PM – Y.Gee. Mahendra & U.A.A. (Drama – Nadagam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

7:00 PM – R. Ganesh (Vocal), Madurai S. Balasubramanian (Violin), Chidambaram S. Balashankar (Mrudangam) @ Vasantha Mandapam, Arulmigu Kasi Viswanathar Temple, West Mambalam – Near Madley Road at Eswaran Koil Street (Hamsavinodhini) **Free**

7:00 PM – Binny Krishnakumar (Vocal), V.L. Kumar (Violin), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Maharajapuram S. Srinivasan (Vocal), Maharajapuram Ganesh Viswanathan (Vocal Support), Mudikondan S.N. Ramesh (Veena), M. Rajeev (Violin), Tanjore Kumar (Mrudangam), Akshay Ananthapadmanabhan (Khanjira) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

7:00 PM – T.N. Seshagopalan (Vocal) @ Raja Annamalai Manram, Egmore (Tamil Isai Sangam)

7:00 PM – Bharatanjali Trust & Cleveland Thyagaraja Aradhana (Dance Ballet – Parishavanga Pattabhishekam – Kishkinta Kandam and Sundara Kandam), Neyveli Santhanagopalan (Lyrics & Music), Anitha Guha (Choreography), P.R. Venkatasubramaniam (Audio Recording Co-ordinator) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:00 to 9:00 PM – S. Karthick (SUMS(K)RHTTHM – Ghatam, Konnakkol & Vocal), Prapancham Ravindran (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira), R. Raman (Morsing), N. Sundar (Tabla & Dholki), Rajagopalan (Percussion Effects) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

7:00 PM – B.Vijayagopal (Flute), Meera Sivaramakrishnan (Violin), Umayalpuram Mali (Mrudangam), Pudukottai N.Ramachandran (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:00 PM – T.V. Gopalakrishnan (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Bangalore Arjun Kumar (Mrudangam) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

7:15 PM – Parvati Ravi Ghantasala (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:15 PM – Crazy Mohan (Drama) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:15 PM – Urmila Satyanarayanan (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Roja Kannan(Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Padma Subramanyam & Mahati Kannan (Dance – Based on compositions of Ananda Rasa) @  Narada Gana Sabha Main Hall, TTK Road, Alwarpet (Narada Gana Sabha) **Ticketed**

7:30 PM – T.H. Subash Chandran (Rhythm Ensemble) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

7:30 PM – M.S. Gopalakrishnan, M. Narmada & G. Sureshkumar (Violin) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

 

2nd January 2012 (Monday)

5:30 to 6:30 AM – S. Malavika (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

5:45 PM – Abirami Aru Balasingam (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

8:30 AM – Nalini Ramprasad & Group (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 AM – Uma Subramaniam (Vocal), Kalyani Shankar (Violin), Tiruvidaimarudur S. Radhakrishnan (Mrudangam), Ernakulam S. Ramakrishnan (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

10:30 AM – Deekshita Venkataraman (Vocal), Sriram Sridhar (Violin), Tirucherai Kaushik Rajagopal (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

11:30 PM – Vinay Sharva (Vocal), Trivandrum S.R. Rajasree (Violin), Uzhavur P.K. Babu (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

1:30 PM – Vikaasa Ramdas (Mandolin), P. Naveen Kumar (Violin), Suri Upendra (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:45 PM – K. Subhiksha (Vocal), K.J. Dileep (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Revathi Kumar (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

3:30 PM – Pragati Guruprasad (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

4:00 PM – Ramya Venkataraman (Bharathanatyam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

4:00 PM – Sumathi Krishnan (Vocal), Neela Jayakumar (Violin), V.R. Jayakumar (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – Chinmaya Sisters (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:00 PM – Smitha Madhav (Vocal) @ P.K. Mahal, Near Chitrakulam, Mylapore (Panchamuga Anjaneyar Festival)

4:00 PM – Gayathri Girish (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4:30 PM – Raghuveer (Vocal), Ashwin Sridhar (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur)

4:30 PM – Pushpitha (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – Jayashri Jayaramakrishnan (Vocal), Suresh Babu (Violin), Payyur C. Gopalakrishnan (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

4:45 PM –  M. Narmada (Violin), Trichur C. Narendran (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

5:00 PM – Divya Sampath (Bharathanatyam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

5:00 PM – Geetha Raja (Vocal), Usha Rajagopal (Violin), J. Vaidyanathan (Mrudangam), N. Sundar (Morsing) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:00 PM – Sangeetha Mudra (Dance) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

5:00 PM – Divya Sarathy (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM – V.K. Raman (Flute), Melakaveri K. Thiagarajan (Violin), M. Ravichandra (Mrudangam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:30 PM – Sridharini (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

5:30 PM – Ambika Kameshwar (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

6:00 PM – Tanvi Bhaskar (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:00 PM – Ramakrishnan Murthy (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

6:00 PM – Gayathri Rajaji (Bharathanatyam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

6:15 PM – Ritha Rajan (Vocal), Charulatha Ramanujam (Violin), Tanjavur Kumar (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:15 PM – S. Sowmya (Vocal), Embar S. Kannan (Violin), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

6:15 PM – Shobha Narayanan (Dance) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

6:30 PM – Nagai Muralidharan & Nagai R. Sriram (Violin), Mannargudi A. Easwaran (Mrudangam), Srirangam Kannan (Morsing) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur) **Ticketed**

6:30 PM – Abhishek Raghuram (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

6:30 PM – Koothoor R. Venkatasubramaniam (Bharathanatyam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

6:30 PM – Cuddalore Gopi Bhagavathar (Namasankeertanam – Panduranga Leelai) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

6:30 PM – T.M. Krishna (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), Poongulam Subramaniam (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Anjaneyar Temple, Nanganallur (Maruthi Bhakta Samajam) **Free**

6:30 PM – P. Vasanth Kumar (Veena), Umayalpuram Mali (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

6:30 PM – Sudha Ragunathan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Bhairavi Gana Sabha)

6:30 PM – Padmavathy Ananthagopalan (Veena), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

7:00 PM – Sriram Gangadharan (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), N. Ramakrishnan (Mrudangam), Nanganallur Swaminathan (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Crazy Creations (Drama – Chocolate Krishna) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

7:00 PM – T.N. Seshagopalan (Vocal), Delhi P. Sundararajan (Violin), R. Ramesh (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

7:00 PM – Kathadi Ramamurthy (Drama) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:15 PM – Pallavi Sriram (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:15 PM – J. Suryanarayanamurthy & Disciples (Bharathanatyam- Gokula Tilaka Srikrishna) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:15 PM – Narasimhachari & Vasanthalakshmi (Bharathanatyam – A Tribute to Rukmini Devi) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:15 PM – Janaki Rangarajan (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – Aparna Pillai (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Vidyabhushana (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), Ram Sriram (Mrudangam) @ Varasiddhi Vinayakar Temple, Besant Nagar (AIMA)

7:30 PM – Ganesh & Kumaresh (Violin) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

 

3rd January 2012 (Tuesday)

5:30 to 6:30 AM – Delhi Sundararajan (Violin), Neyveli Narayanan (Mrudangam) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

8:30 AM – Geetha Nivedhana Trust (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 AM – Subha Ganesan (Vocal), C.K. Vijayaraghavan (Violin), B. Ganapathyraman (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

10:30 AM – Archana & Aarti (Vocal), C.V. Krishnasubramaniam (Violin), Sanjay Subramanian (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

11:30 PM – Mysore V. Subramanya (Lec Dem on the compositions of Veena Seshanna), Rajalakshmi Tirunarayanan (Veena), T.V. Ramprasad (Vocal), Prapancham Ravindran (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

1:30 PM – Srivaralakshmi (Keyboard), S.R. Priyamvadaa (Violin), Guru Bharadwaj (Mrudangam), G. Chandrasekara Sharma (Ghatam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:45 PM – B.V. Ganesh (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Sweta Devarajan (Bharathanatyam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

3:00 PM – Pozhakudi G.R. Praveen (Vocal), Mannargudi Srinivasan (Violin), Mayavaram Viswanathan (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

4:00 PM – Aishwarya Shankar (Vocal), K.P. Nandini (Violin), K.H. Vineeth (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:00 PM – Malavika Yuvaraj (Bharathanatyam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

4:00 PM – M. Lalitha (Violin), Suman Bhattacharya (Sitar), Rishab Dhar (Pakhawaj) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4:00 PM – Nisha P. Rajagopal (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

4:30 PM – Seattle Raman (Vocal) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

4:30 PM – V.K. Raman (Flute), Balu Raghuraman (Violin), M. Ravichandra (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur)

4:45 PM – Kolkata Sisters (Vocal), Melakaveri K. Thiagarajan (Violin), Kallidaikurichi S. Sivakumar (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

5:00 PM – Bharath Narayanan (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM – R. Raghavendra (Vocal), Rahul (Violin), Palghat A.M. Harinarayanan (Mrudangam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:00 PM – Anupama Iyer (Bharathanatyam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

5:00 PM – Shankari Krishnan (Vocal), Padma Shankar (Violin), Nellai Balaji (Mrudangam), G. Ravichandran (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:30 PM – Vaishnavi Sainath (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:45 PM – Vani Nagarajan (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

5:45 PM – R. Akshaya (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

6:00 PM – K. Dharini (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

6:00 PM – Ashritha Keshav (Dance) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

6:00 PM – Sirisha Shashank (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:00 PM – Gayathri Sudarshan (Bharathanatyam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

06:00 to 07:30 PM – Priyadarshini Govind (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6:15 PM – Seetha Narayanan (Vocal), Usha Rajagopal (Violin), Shertalai Ananthakrishnan (Mrudangam), Nerkunam Sankar (Khanjira) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 PM – S.V. Sekar (Drama) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Gayathri Girish (Vocal),  R. Hemalatha (Violin), Neyveli Skandasubramaniam (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:30 PM – Carnatica Brothers (Vocal), M.A. Sundareswaran (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur) **Ticketed**

6:30 PM – A. Kanyakumari (Violin), Srimushnam Raja Rao (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

6:30 PM – Ragha Mohan (Bharathanatyam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:30 PM – Priya Sisters (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Parthasarathy Swami Sabha)

7:00 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Tanjavur Ramdas (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

7:00 PM – Jayalakshmi Sekar (Veena), Trivandrum Vaidyanathan(Mrudangam), B. Subbarao (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – T.V. Varadarajan (Drama) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:15 PM – Lavanya Sankar (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:15 PM – Aishwarya Jayaraman (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:15 PM – Vidya Subramanian (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:15 PM – Kavitha Ramu (Dance Ballet – Kunrakudi Kuravanji) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:30 PM – Lakshmi Mani (Kuchipudi) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – V. Umashankar @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

7:30 PM – J. Suryanarayanamurthy & Students (Bharathanatyam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

07:45 to 09:15 PM – Gopika Varma (Mohiniattam – Dasyam – Ayonija Pancha Kanya) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

 

4th January 2012 (Wednesday)

5:30 to 6:30 AM – Prema Rangarajan (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

8:30 AM – Amritha Vahini Group (Devotional Music) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

9:00 AM – Padma Krishnan (Vocal), R. Kailasam (Violin), Manakkal R. Sriram (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

10:00 to 11:15 AM – Madhavi Chandran (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

10:30 AM – K. Mahathi (Carnatic Keyboard), Shradha Ravindran (Violin), Nellai Sreekrishnan (Mrudangam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

11:30 PM – Vikaasa Ramdas (Mandolin), Tiruvarur N. Balam (Violin), Kumbakonam Ganesan (Mrudangam), G. Chandrasekara Sarma (Ghatam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

11:30AM to 12:45 PM – Uma Murali (Kuchipudi) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

1:30 PM – S. Rajaram (Flute) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:30 PM – V.G. Divya (Bharathanatyam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

2:45 PM – Brinda Manickavasakam (Vocal), Smitha Krishnan (Violin), Sumesh Narayanan (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – Teachers of Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya (Vocal) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

3:30 PM – V.M. Supriya (Bharathanatyam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

4:00 PM – Sindhu K. Das (Vocal), M. Vijay (Violin), K.H. Vineeth (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:30 PM – R. Raghavendra (Vocal), R. Ramkumar (That’s me) (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, R.K. Mutt Road, Near Rani Meyyammai School, Mandaveli (Sriranjani) **Free**

4:30 PM – Bharathi Ramasubban (Vocal), Ranjani Ramakrishnan (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur)

4:30 PM – Kalaivani Rajkumar (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

 

4:45 PM – Mysore A. Chandan Kumar (Flute), Jyotsna Srikanth (Violin), H.S. Sudheendra (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

5:00 PM – Malavika Vaidhya (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM – Visveshwar (Flute) @ Sathsangam, Madipakkam **Free**

5:00 PM – Shantarati (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

5:00 PM – Shubha Ganesan (Vocal), R. Satish Kumar (Violin), T.K. Ramakrishnan (Mrudangam), Madipakkam Gopalakrishnan (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:00 PM – Aditya Prakash (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:30 PM – Navtej Johar (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

5:45 PM – Malavika (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

5:45 PM – Students of Sheela Unnikrishnan – Sri Devi Nrithyalaya @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

6:00 PM – Sandeep Narayan (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), M.S. Venkatasubramanian (Mrdangam) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

6:00 PM – Chandrika Srinivas (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:00 PM – S.R. Janani (Bharathanatyam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

6:00 PM – Vipina Ramachandran (Dance) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society)

06:00 to 07:30 PM – Hari Krishnan & Srividya Natarajan (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6:15 PM – K. Hariprasad (Vocal), S. Varadarajan (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), N. Govindarajan (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 PM – Kathadi Ramamurthy (Drama – Neengale Sollunga) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – N. Vijay Siva (Vocal), R.K. Shriramkumar (Violin), Trichy Sankaran (Mrudangam), B. Shree Sundarkumar (Khanjira) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur) **Ticketed**

6:30 PM –  R. Ganesh (Vocal), Madurai Balasubramaniam (Violin), M. Ravichandra (Mrudangam) @ Swamy’s Hall, Near Rani Meyyammai School, R.K. Mutt Road, Mandaveli (Sriranjani)

6:30 PM –  M. Narmada (Violin) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:45 PM – U.A.A’s Nadagam (Drama) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:00 PM – Deepti Omchery Bhalla (Dance) @ Bharatiya Vidya Bhavan Main Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – O.S. Arun (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam), Krishnan (Harmonium), Ganapathy (Tabla), Selvam (Thalam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

7:00 PM – V. Shankaranarayanan (Vocal), V. Sanjeev (Violin), Trivandrum Balaji (Mrudangam), Ernakulam Ramakrishnan (Ghatam) @ Bharatiya Vidya Bhavan Mini Hall, East Mada St, Mylapore (Kartik Fine Arts)

7:15 PM – Varsha Suresh (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:15 PM – Kala Rasana (Dance Ballet – Aranya Kandam) @ Balamandir German Hall, Prakasam Street, T. Nagar (The Indian Fine Arts Society) **Ticketed**

7:30 PM – Gayathri Sriram (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – Vijay Madhavan (Bharathanatyam) @ PSBB School, K.K. Nagar (Sri Rama Bhaktha Jana Samaj)

7:30 PM – Rajesh Vaidhya (Veena) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

07:45 to 09:15 PM – Kalakshetra Troupe (Dance – Sita Swayamvaram) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

5th January 2012 (Thursday)

5:30 to 6:30 AM – Carnatica Brothers (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

10:00 to 11:15 AM – Anita Sivaraman (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

11:30AM to 12:45 PM – Padma Subrahmanyam & Nrityodaya (Dance – Paavai Nonbu) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

1:30 PM – R. Arjun Sambasivan & R. Narayanan (Keyboard), S. Karthick Narayanan (Mrudangam), G. Chandrasekara Sharma (Ghatam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:45 PM – Vishnudev Nambudri (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – M. Ragini Sri (Vocal), K.J. Dileep (Violin), N.C. Bharadwaj (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

4:30 PM – Trichy Ramesh (Vocal), Mullaivasal G. Chandramouli (Violin), S. Thyagarajan (Mrudangam), Trichy Krishnaswamy (Ghatam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur)

4:30 PM – Lavanya Ananth (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:30 PM – S. Sowmya (Vocal), Melakkaveri Thiagarajan (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4:45 PM – Iyer Sisters (Vocal), B. Ananthakrishnan (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

5:00 PM – Srivaralakshmi (Keyboard) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

5:00 PM – Revathi Kumar (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:45 PM – Aarabhi Perinbanathan (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

6:00 PM – Aarthi Devarajan (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

6:00 PM – Jayanthi Kumaresh (Veena), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Nadopasana), Monday 6th Feb6:15 PM – Geetha Raja (Vocal) @ Dakshinamurthy Auditorium, P.S. High School, R.K. Mutt Road, Mylapore (Nadopasana)

06:00 to 07:30 PM – Mythili Prakash (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6:00 PM – Jayanthi Kumaresh (Veena), Neyveli Narayanan (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:00 PM – Harinie Jeevitha (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:30 PM – Neyveli R. Santhanagopalan (Vocal), Vittal Ramamurthy (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), V. Anirudh Athreya (Khanjira) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur) **Ticketed**

6:30 PM – Sanjay Subrahmanyan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Bhairavi Gana Sabha)

6:30 PM – Sikkil C. Gurucharan (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:30 PM – Nethra Gururaj (Bharathanatyam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:30 PM – Y Gee Mahendra (Drama – Naadagam) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

7:00 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal), M.A. Krishnaswamy (Violin), I. Sivakumar (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

7:15 PM – Swetha Varadarajan (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:15 PM – Gopika Varma & Group (Dance) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Bala Chandrasekar (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:30 PM – T.V. Gopalakrishnan (Vocal) @ Sri Parthasarathy Temple Tank, Triplicane

07:45 to 09:15 PM – Anita Guha’s Bharathanjali (Dance – Parishvanga Pattabhishekam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6th January 2012 (Friday)

10:00 to 11:15 AM – Pavitra Bhat (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

11:30AM to 12:45 PM – Uma Namboodripad Satyanarayanan(Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

1:30 PM – Vasantha Rammohan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:45 PM – Lalitha Madhav (Vocal), Thirumarugal T.S. Dineshkumar (Violin), K.H. Vineeth (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – R. Arjun Sambasivan & R. Narayanan (Keyboard), N.C. Bharadwaj (Mrudangam), S. Hariharasubramaniam (Ghatam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

4:00 PM – B. Shankari (Vocal), K.J. Dileep (Violin), V.S. Raghavan (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

4:30 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), R. Raghul (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur)

4:30 PM – Sanjana Arun (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:45 PM –  Subashini Parthasarathy (Vocal), Kalyani Shankar (Violin), B. Ganapathiraman (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

5:00 PM – Divya Hariharan (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:30 to 6:30 AM – R.K. Shriramkumar (Violin), Umayalpuram Mali (Mrudangam) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

5:00 PM – Amrutha Sankaranarayanan (Vocal), Padma Shankar (Violin), Neyveli Skandasubramanian (Mrudangam), Anirudh Athreya (Khanjira) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

5:45 PM – Aishwarya Ramanan (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

5:45 PM – Hamsini Balasubramanyam (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

06:00 to 07:30 PM – Alarmel Valli (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6:00 PM – Kiran Rajagopal (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:15 PM – K. Gayatri (Vocal), Usha Rajagopal (Violin), B. Sivaraman (Mrudangam) @ Ragasudha Hall, 85/2, Luz Avenue, Mylapore (Naada Inbam) **Free**

6:30 PM – O.S. Thyagarajan (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), R. Ramesh (Mrudangam), Vaikom Gopalakrishnan (Ghatam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur) **Ticketed**

6:30 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal) @ Vidya Bharati, Bheemasena Garden Street, Opp. Sanskrit College, Mylapore (Sri Bhairavi Gana Sabha)

6:30 PM – Bangalore S. Shankar (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:30 PM – Anugraha Sridhar (Bharathanatyam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

6:30 PM – D.Balasundaram (Drama – Rahu & Ketu) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

7:00 PM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal), V.V.S. Murari (Violin), Thiruvarur Vaidyanathan (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

7:00 PM – Sikkil C. Gurucharan (Vocal), Delhi P. Sundararajan (Violin), Umayalpuram K. Sivaraman (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:15 PM – Radica Giri (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:15 PM – Rama Vaidyanathan (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Lakshmi Ramaswamy (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

07:45 to 09:15 PM – Parwati Dutta’s Mahagami Gurukul (Kathak) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

 

7th January 2012 (Saturday)

5:30 to 6:30 AM – J.A. Jayanth (Flute), Mannarkoil J. Balaji (Mrudangam) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

9:00 AM – Kousalya Sivakumar (Discourse) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

10:00 to 11:15 AM – Navia Natarajan (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

10:00 AM – Bhavajan Kumar (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

10:30 AM – S. Mahathi (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

11:15 AM – Mappilai Ganesh (Drama – Sollathan Ninaikkiren) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

11:30AM to 12:45 PM – A. Lakshman (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

1:30 PM – Krithika Natarajan (Vocal), Shraddha Ravi (Violin), Srivanchiam R. Sriram (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:45 PM – Pallavi Prasanna (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:00 PM – S.R. Mytreyi (Vocal), Sudha R.S. Iyer (Violin), Srivanchiam R. Sriram (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

3:30 PM – Ananya Ashok (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

4:00 PM – Neyveli Santhanagopalan (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4:25 PM – Aishwarya Sridhar (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:25 PM – Niranjana Srinivasan (Vocal), M.Rajeev (Violin), Guru Raghavendra (Mrudangam), Nerkunam S.Sankar (Khanjira) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Uma Money (Vocal), M. Vijay (Violin), Vilangudi V. Sivakumar (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur)

4:30 PM – Paiyur Gopalakrishnan (Music Ensemble) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

4:45 PM – Papanasam Ashok Ramani (Vocal), Nagai Muralidharan (Violin), Thiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

5:00 PM – Devika (Bharathanatyam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

5:00 PM – Sriranjani Santhanagopalan (Vocal), R. Raghul (Violin), S.J. Arjun Ganesh (Mrudangam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:45 PM – Ganesh Vasudeva (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

5:45 PM – Manasvini Ramachandran (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

6:00 PM – Bhavya Balasubramaniam (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

06:00 to 07:30 PM – Rama Vaidyanathan (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6:15 PM – Amritha Murali (Vocal), Dr.R.Hemalatha (Violin), J.Vaidyanathan (Mrudangam), G.Chandrasekara Sharma (Ghatam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:30 PM – Drama – Shyamalam @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal), Ranjani Ramakrishnan (Violin), Umayalpuram Mali (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur) **Ticketed**

6:30 PM – Abhishek Raghuram (Vocal), Mysore V. Srikanth (Violin), Anantha R. Krishnan (Mrudangam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

7:00 PM – T.V. Sankaranarayanan (Vocal), Delhi P. Sunderrajan (Violin), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam), S. Venkataramanan (Khanjira) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

7:00 PM – R. Suchitra (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:00 PM – Sikata Das (Odissi) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra)

7:15 PM – Sheela Unnikrishnan’s Group (Dance Ballet – Ravaneshwaran) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:15 PM – Shobana (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:30 PM – Swarnamalya Ganesh (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

07:45 to 09:15 PM – Ratikant Mohapatra & Artists of Srjan (Odissi – Yathagamanam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

8th January 2012 (Sunday)

5:30 to 6:30 AM – Bombay Jayashri (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

10:00 to 11:15 AM – Aishwarya Balasubramanian (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

10:30 AM – Trichur Brothers (Vocal), M.A. Krishnaswamy (Violin), Trichur Mohan (Mrudangam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

11:30AM to 12:45 PM – Sudharani Raghupathy’s Shree Bharatanjali(Mammudha) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

1:30 PM – Poornima Krishnan (Vocal) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

2:30 PM – Poornima Balasubramaniam (Vocal), Thirumangalakudi Karthick (Violin), Tanjore R. Raghavendra (Mrudangam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

2:45 PM – Swarna Rethas (Vocal), M. Vijay (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

3:30 PM – Sathyaprakash (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

4:00 PM – S.P. Ramh (Vocal), M.R. Gopinath (Violin), B. Ganapathiraman (Mrudangam), S. Karthick (Ghatam) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

4:00 PM – Sudha Ragunathan (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

4:25 PM – Lasya Mavillapalli (Kuchipudi) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:25 PM – Malladi Vasavi (Vocal), V.L.V.Sudharsan (Violin), Madurai B.Sundar (Mrudangam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

4:30 PM – Jayalakshmi Sekhar (Veena), V. Rajasekar (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur)

4:30 PM – Namratha (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

5:00 PM – T.M. Krishna (Vocal – 4 hour concert), R.K. Shriramkumar (Violin), Trichy S. Sankaran (Mrudangam), N. Guruprasad (Ghatam), B.S. Purushotham (Khanjira) @ Rani Seethai Hall, Near Gemini Flyover, Anna Salai (Kalarasana) **Ticketed**

5:00 PM – Rithvik Raja (Vocal), M. Vijay (Violin), Kumbakonam Swaminathan (Mrudangam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:00 PM to 9:00 PM – T.N. Seshagopalan (Vocal), S.D. Sridhar (Violin), Patri Satish Kumar (Mrudangam), H. Sivaramakrishnan (Ghatam) @ Infosys Hall, Ramakrishna Mission School Campus, 31, Krishna Street, T.Nagar – Opp. to Joyalukkas and adjacent to Shah showroom (Mudhra) **Ticketed**

5:45 PM – Vasanthi Ravi (Kuchipudi) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

5:45 PM – Shobana Ramesh (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy

06:00 to 07:30 PM – Malavika Sarukkai (Bharathanatyam) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6:00 PM – Janaki Rangarajan (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:15 PM – Duddu Radhika (Vocal), Padma Shankar (Violin), Ramaiah Vittal (Mrudangam) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:30 PM – T.V. Varadarajan (Drama – Aasaikkum Aasthikkum) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha) **Ticketed**

6:30 PM – T.V. Sankaranarayanan (Vocal), S. Varadarajan (Violin), Tiruvarur Bhaktavatsalam (Mrudangam), Madipakkam Murali (Ghatam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur) **Ticketed**

7:00 PM – Divya Varshini & Priya Darshini (Dance) @ Rama Rao Kala Mantap, Karnataka Sangha, Habibullah Road, T. Nagar (Nungambakkam Cultural Academy)

7:00 PM – Malladi Brothers (Vocal), H.N. Bhaskar (Violin), K.V. Prasad (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Jaigopal Garodia Hindu Vidyalaya, Postal Colony, West Mambalam (Rasika Fine Arts)

7:15 PM – Deepthi Ravichandran (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:30 PM – Kavitha Ramu (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:15 PM – Anil Srinivasan (Piano), Naveen Iyer (Flute), Y.Gee. Mahendra(Percussion) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

07:45 to 09:15 PM – Sailaja’s Saila Sudha – Chandalika(Kuchipudi) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

9th January 2012 (Monday)

5:30 to 6:30 AM – Sumitra Vasudev (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

10:00 to 11:15 AM – Arushi Mudgal (Odissi) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

11:30AM to 12:45 PM – Chitra Chandrasekhar Dasarathy (Dance – Kunti) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

4:30 PM – Kanakadurga Venkatesh (Vocal), Melakaveri K. Thiagarajan (Violin), Mannargudi N. Subramanian (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur)

5:00 PM – Raghava Krishna (Vocal), Parur M.S. Ananthakrishnan (Violin), V.S. Raghavan (Mrudangam) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:45 PM – Sagarika Mani (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

06:00 to 07:30 PM – Surupa Sen & Bijayini Satpathy (Odissi) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

6:00 PM – Madhavi Chandran (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:30 PM – Kadukambadi Brothers (Nadaswaram), Tirurameswaram T.B. Radhakrishnan (Special Tavil) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

6:30 PM – Abhishek Raghuram (Vocal), Mysore V. Srikanth (Violin), Anantha R. Krishnan (Mrudangam), B. Shree Sundarkumar (Khanjira) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur) **Ticketed**

6:30 PM – Tenkarai Maharaja Pillai (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

6:30 PM – Aruna Sairam (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:15 PM – Purnima Balasubramaniam (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:30 PM- Zakir Hussain (Bharathanatyam on ‘Vanamalai’ – The garland of love) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

07:45 to 09:15 PM – Idagunji Mahaganapati Yakshagana Mandali(Yakshagana – Duryodhana Vadha) @ T.T. Krishnamachari Auditorium, The Music Academy, TTK Road, Royapettah (The Music Academy)

10th January 2012 (Tuesday)

5:30 to 6:30 AM – Rithvik Raja (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

4:30 PM – Chandrika Srinivas (Vocal), Trivellore Parthasarathy (Violin), Nanganallur R. Sriram (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur)

5:00 PM – J.A. Jayanth (Flute) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

5:00 PM – G.S. Rajan (Flute), V.V.S. Murari (Violin), Trichur Narendran (Mrudangam) @ Bharatiya Vidya Bhavan, East Mada St., Mylapore

5:45 PM – S. Divya (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

6:00 PM – Krithika Shurajit (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:30 PM – Mannargudi Brothers – M.S.K. Sankaranarayanan & M.S.K. Venkatesan (Nadaswaram), Idumbavanam K.S. Kannan (Special Tavil) @ Main Hall, Vani Mahal, G.N. Chetty Road, T. Nagar (Shri Thyaga Brahma Gana Sabha)

6:30 PM – T.N. Seshagopalan (Vocal), M. Chandrasekaran (Violin), Guruvayur Dorai (Mrudangam), K.V. Gopalakrishnan (Khanjira) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur) **Ticketed**

6:30 PM – Nithyasree Mahadevan (Vocal) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:00 PM – Gayathri Venkataraghavan (Vocal) @ Ganapati Sachchidananda Ashram, Velachery (Nadha Sudha)

7:15 PM – Deepa Mahadevan (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:30 PM – Pavithra Srinivasan (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

11th January 2012 (Wednesday)

5:30 to 6:30 AM – Usha Rajagopalan (Violin) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

4:30 PM – Harini Krishnan (Vocal) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur)

5:45 PM – Vaishnavi Ravishanker (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

6:00 PM – Swetha Vijayaraghavan (Dance) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts)

6:00 PM – Sathvika Shankar (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

6:30 PM – S. Sowmya (Vocal), B.U. Ganesh Prasad (Violin), Neyveli R. Narayanan (Mrudangam) @ Amarabharati Kalyana Mandapam, West Tank St., Near Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur (Asthika Samajam, Tiruvanmiyur) **Ticketed**

7:15 PM – Chitra Ramaswami (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:30 PM – Pallavi Krishnan (Mohiniattam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

12th January 2012 (Thursday)

5:30 to 6:30 AM – Abhishek Raghuram (Vocal) @ G/A, Saraswati Apartments, 14/2, Luz Avenue 2nd Street, Mylapore (Prabhata Sangeetam) **Free**

5:45 PM – Shobhana Thiagarajan (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

6:00 PM – Medha Hari (Dance) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts)

6:00 PM – Lakshmi Venkatesh (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:15 PM – Sridevi Suresh (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:30 PM – Uma Namboodripad (Bharathanatyam) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts)

7:30 PM – Priya Murle (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

13th January 2012 (Friday)

5:45 PM – T.A. Virraja & T.A. Vasudaa (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

6:00 PM – Christopher Guruswamy (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

7:15 PM – Divya Devagupthapu (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

 

7:30 PM – Smitha Madhav (Bharathanatyam) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha)

 

14th January 2012 (Saturday)

4:25 PM – G.Ramesh & V.Suresh (Nadaswaram), Agoor Murugan & Vadapalani S.Vadivelu (Tavil) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha – Pongal Nadaswara Isai Vizha)

5:45 PM – V.N. Supriya (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

6:00 PM – Kritika Shurajit (Dance) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts)

7:00 PM – Mannargudi M.S.K.Sankaranarayanan & M.S.K.Venkatesan(Nadaswaram), Aridwaramangalam A.K.Palanivel (Special Tavil), Thirunageswaram T.R.Subramaniam (Special Tavil) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha – Pongal Nadaswara Isai Vizha)

7:10 PM – Rathna Kumar (Bharathanatyam) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:15 PM – Aparna Chitharanjan (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

15th January 2012 (Sunday)

3:00 PM – Pandanainallur Manivannan & S.Vinothkumar (Nadaswaram) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha – Pongal Nadaswara Isai Vizha)

4:00 PM – Thirumailai P.Varamoorthy (Nadaswaram), Thiruvallikeni K.Sekar (Special Tavil),  H.Dakshinamurthy (Special Tavil) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha – Pongal Nadaswara Isai Vizha)

4:30 PM – Sudha Seshaiyyan (Sathumurai Discourse) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

5:45 PM – Mithila Dance Group (Thematic Presentation – Tree) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

6:30 PM – Zakir Hussain (Bharathanatyam – Vanamaalai – The Garland of Love) @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

6:30 PM – Seshampatti Sivalingam (Nadaswaram), Mannargudi M.R.Vasudevan (Special Tavil), Kovilur K.G.Kalyanasundaram (Special Tavil) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha – Pongal Nadaswara Isai Vizha)

7:15 PM – Chinnamanur A. Chitra (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

7:30 PM – Vanishree Jaishankar (Dance) @ Narada Gana Sabha Mini Hall, TTK Road, Alwarpet (Kartik Fine Arts)

16th January 2012 (Monday)

3:00 PM – Tirurameswaram T.R.K.Karthikeyan (Nadaswaram) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha – Pongal Nadaswara Isai Vizha)

4:00 PM – Mambalam M.K.S.Natarajan & M.K.S.Manikandan (Nadaswaram), Vellore P.R.M.Venkatesan (Special Tavil), S.P.Arulanadam (Special Tavil) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha – Pongal Nadaswara Isai Vizha)

5:45 PM – Sunanda Nair (Mohiniattam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

6:30 PM – Thiruppambaram Brothers – T.K.S.Meenakshisundaram & Swaminathan (Nadaswaram),  Tanjavur T.R.Govindarajan (Special Tavil), Thirukarugavur T.D.Sivagurunathan (Special Tavil) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha – Pongal Nadaswara Isai Vizha)

6:30 PM – Program of music and dance by the Yuva Kala Bharatis dedicated to the Silver Jubilee of Bharat Kalachar @ YGP Auditorium, Thirumalai Road, T. Nagar (Bharat Kalachar)

7:15 PM – Preethi, Shivapriya, Namrata Naidu & K. Padmashree(Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

17th January 2012 (Tuesday)

3:00 PM – Mambalam Sivakumar (Nadaswaram) @ Mini Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha – Pongal Nadaswara Isai Vizha)

4:00 PM – Kalahasthi N.K.Subramanian & N.Venkatesan (Nadaswaram), Tirukadaiyur T.G.Babu (Special Tavil), Malaikottai M.S.Senthilkumar (Special Tavil) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha – Pongal Nadaswara Isai Vizha)

5:45 PM – Sangitha Vasudevan (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

6:30 PM – Injikkudi E.M.Subramaniam (Nadaswaram), Thalachengadu T.M.Ramanathan (Special Tavil),  Sembanarkoil Babu (Special Tavil) @ Main Hall, Sri Krishna Gana Sabha, 20, Maharajapuram Santhanam Road, T. Nagar (Sri Krishna Gana Sabha – Pongal Nadaswara Isai Vizha)

7:15 PM – Pooja Allepalle (Bharathanatyam) @ MFAC Hall, The Mylapore Fine Arts Club, Musiri Subramaniam Road, Mylapore (The Mylapore Fine Arts Club)

Courtesy : http://www.ramsabode.wordpress.com

Posted on December 7, 2011, in Art, Editors Corner, Entertainment, Events and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: